Zabawa to najlepszy sposób na naukę. Bez dzienników, ocen i obowiązkowego odpytywania, młodzież i dzieci zapoznają się z przyrodą, biologią i ekosystemem. Już przy wejściu dzieci słyszą odgłosy przyrody, ptaków, szum drzew. To kilka nowych pracowni, a w nich m.in. dźwięki ptaków, las, wirtualne wycieczki, spiżarnia czy kino.

„Strażnicy środowiska”, „Owocowy zakątek”, „Ptasie radio”, „Plaster miodu”,  „Leśniczówka”, „Bioróżnorodność nocą” „Słodki jak miód” – pod tymi nazwami kryją się kolejne pracownie  eksperymentalno-doświadczalne opolskiego Zaczarowanego Świata

„Zaczarowany świat” w Opolu jest coraz większyDzięki około 3 milionom złotych unijnego dofinansowania, przekazanym Regionalnemu Zespołowi Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu przez urząd marszałkowski, drugie piętro budynku przy ulicy Dubois w Opolu  zaadoptowano na atrakcyjne miejsce prowadzenia zajęć dla uczniów szkół podstawowych. W przyszłości prezentowany tu będzie również ul, który będzie dodatkową atrakcją istniejącej już pracowni apiologicznej.

Marszałek Andrzej Buła zainaugurował w nietypowy sposób funkcjonowanie pracowni. Wraz z dziećmi i wicemarszałkiem Romanem Kolkiem zasadzili wraz z dziećmi hiacynty. – Potrafimy stworzyć atrakcyjną ofertę edukacyjną nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych i nauczycieli. Jeżeli mówimy, że chcemy uczyć się przez całe życie, to ta oferta jest dla całych rodzin. Tutaj doświadcza się bardzo wielu ciekawych rzeczy – wyjaśnił marszałek Andrzej Buła.

Takie pomysły, jak w Regionalnym Zespole Placówek Wsparcia Edukacji, są realizowane w całym województwie. Nową ofertę edukacyjną mają parki krajobrazowe w Pokrzywnej i Ładzy. Swoje zajęcia edukacyjne prowadzą Filharmonia Opolska i teatr Jana Kochanowskiego czy Muzeum Śląska Opolskiego. -Jestem zwolennikiem edukacji bezpośredniej. Kiedy wszystko jest nastawione na radość. Taki był mój cel pięć lat temu, jak tworzyliśmy nowe programy dla naszego województwa – dodał marszałek.

„Zaczarowany świat” w Opolu jest coraz większyTylko  w ramach programu bioróżnorodności w regionie zrealizowano już ponad 50 projektów na kwotę 75 milionów  złotych.

W Opolu zaczęło się w 2012 roku w ramach projektu Edukacja ku Przyszłości.

Zaczarowany Świat to miejsce, gdzie dziecko – przez zabawę  może samodzielnie odkrywać wspaniały, fascynujący świat nauki i nowoczesnych technologii.

Pracownie wyposażone są w zestawy do prowadzenia eksperymentów samodzielnie przez uczniów i zajęć pokazowych prowadzonych przez nauczyciela animatora. Zakres tematyczny jest bardzo szeroki. Od nauk przyrodniczych (zmysły człowieka, mechanika, hydrostatyka, siły i ruch, optyka i astronomia, elektryczność i magnetyzm, energia odnawialna), przez muzykę (instrumenty akustyczne i elektroniczne), robotykę (humanoidalne i programowalne roboty), po nowoczesną technikę i technologię (augmented reality, urządzenia latające, urządzenia do transportu z technologią dynamiczną stabilizacją ruchu, i inne).

W pracowniach Zaczarowanego Świata zainstalowana jest stacja pogody będąca częścią światowego „Zaczarowany świat” w Opolu jest coraz większysystemu przewidywania i rejestrowania zjawisk pogodowych, dostępny jest teleskop słoneczny umożliwiający obserwacje wybuchów na Słońcu oraz sterowany komputerowo teleskop astronomiczny pozwalający na obserwacje Księżyca, planet Układu Słonecznego i innych obiektów (w tym sztucznych satelitów Ziemi).

Zajęcia w pracowniach odbywają się w formie zabawowo-poznawczej, pod nadzorem Animatorów dysponujących specjalistyczną wiedzą oraz zapewniających bezpieczeństwo uczniów.
Dla najmłodszych uczestników udostępniamy salę zabaw ruchowych oraz możliwość budowania interaktywnych modeli i konstrukcji (K’nex Education, Lego Education i inne).

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.