Akcja „Zaczytane Opolskie”, popularyzująca polską literaturę poprzez organizację w bibliotekach publicznych regionu spotkań z pisarzami i ludźmi kultury, odbędzie się już  raz piąty. Pomysłodawcą jest Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, który w całości finansuje to przedsięwzięcie. W tym roku wyasygnował na ten cel dwukrotnie więcej pieniędzy niż w ubiegłym. Koordynatorem jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, a partnerami biblioteki publiczne w regionie.

Dzisiaj  (11.05) w Opolu, a w środę  w Grodkowie gościem amatorów dobrej literatury jest Andrzej Stasiuk, prezentujący swą nową książką „Przewóz”. W czwartek w ogrodzie  Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej  w Opolu będzie Filip Zawada z książką „Zbyt wiele zim minęło, aby była wiosna”.

– Gdy zaczynaliśmy przed kilku laty akcję „Zaczytane Opolskie” nie spodziewaliśmy się, że osiągnie aż takie rozmiary – mówił podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa opolskiego  Zbigniew Kubalańca. – Co roku zwiększamy jej budżet, a pan dyrektor Tadeusz Chrobak liczbę autorów i miejsc, do których możemy docierać. Zależy nam na tym, aby odchodzić od dużych aglomeracji. Chodzi o to by  nie wszystko działo się w największych miastach województwa opolskiego, czy samym Opolu.

I tak z autorami zaproszonymi przez Wojewódzka Bibliotekę Publiczną będą mogli się spotkać także mieszkańcy Strzelec Opolskich, Lasowic, Dąbrowy, Dobrodzienia, Brzegu, Dobrzenia Wielkiego, Białej Nyskiej, Strzeleczek, Murowa czy Pawłowiczek .

Większość spotkań będzie się odbywać „w realu”, ale wszystkie będą także transmitowane on-line. – To jedyna dobra rzecz, która nam po pandemii zostanie, a to znacznie zwiększy ilość odbiorców zaproponowanych przez Wojewódzka Bibliotekę Publiczną spotkań – mówił Kubalańca.

– Staramy się zachować wszystkie środki bezpieczeństwa – mówił Tadeusz Chrobak, dyrektor WBP. -Nasz namiot, jest przewidziany na 200 osób, ale z związku z obostrzeniami będziemy się stosować od bieżących wytycznych. Obecnie mogą w nim być maksymalnie 53 osoby. Spotkania odbywają się tylko poprzez zapisy, a zapisać się można: czytelnia@wbp.opole.pl lub telefonicznie: 77 – 40 66 449 (do godz. 15:00). Niezapisani będą musieli słuchać na trawie przed namiotem.

Harmonogram spotkań (kliknij w tabelkę by powiększyć). Poniżej sylwetki zaproszonych gości. Cztery pierwsze spotkania już się odbyły.

„Zaczytane opolskie” – już nie tylko on-line. Kulturalna ofensywa po lockdownie…

„Zaczytane opolskie” – już nie tylko on-line. Kulturalna ofensywa po lockdownie… Jarosław Mikołajewski – poeta, eseista, reportażysta, tłumacz, autor książek dla dzieci, od niedawna również dramaturg. Od 1998 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. W latach 2006–2012 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie. Wydał kilkanaście książek poetyckich, m.in. wyróżnioną Nagrodą im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku A świadkiem śnieg oraz Głupie łzy nagrodzone w Konkursie Poetyckim im. K. I. Gałczyńskiego „Orfeusz”. W autorskim dorobku także książki reporterskie i eseistyczne, w tym: Wielki przypływ – Nagroda im. Beaty Pawlak, Terremoto i Rzymska komedia, nominowane do Nagrody Literackiej Nike, Syrakuzańskie, Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego i Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki z nominacja do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Ceniony tłumacz z języka włoskiego utworów Dantego, Petrarki, Michała Anioła, Leopardiego, Montalego, Ungarettiego, Luziego, Penny, Pavesego, Pasoliniego i Leviego. Pracuje w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Paweł Smoleński – reporter, publicysta, od 1989 r. dziennikarz „Gazety Wyborczej”, wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Autor licznych książek, w tym: Pokolenie kryzysu, „Gazeta Wyborcza” — lustro demokracji, Salon patriotów, Pochówek dla rezuna, Irak. Piekło w raju, Izrael już nie frunie, Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (wraz z Bartłomiejem Kurasiem), Balagan. Alfabet izraelski, Oczy zasypane piaskiem, Szcze ne wmerła i nie umrze (wywiad rzeka z Jurijem Andruchowyczem), Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie, Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew, Krzyżyk niespodziany. Wygnani w akcji „Wisła”, Królowe Mogadiszu. Ostatnią książką jest napisana wspólnie z Jarosławem Mikołajewskim i wydana w 2021 r. pozycja Czerwony
śnieg na Etnie.

Anna Listowska – kobieta wielu pasji i aktywności zawodowych, a przede wszystkim admiratorka życia, które uważa za największy cud i dar. Autorka wierszy i debiutanckiej powieści Świat śpi, a ja chodzę po jego powiekach. Na co dzień mieszkanka województwa opolskiego, laborantka i menedżerka w prężnie rozwijającej się firmie sprzedającej kosmetyki przez Internet. Miłośniczka sportów ekstremalnych – lata na paralotni, skacze ze spadochronem, uwielbia jazdę na motorze. W kręgu jej zainteresowań mieści się także psychologia i rozwój osobisty.

Maciej Siembieda – związany z Opolem pisarz i reportażysta, trzykrotny laureat „polskiego Pulitzera”, czyli nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w kategorii reportaż, uznawanej za najwyższy laur zawodowy. Były redaktor naczelny „Nowej Trybuny Opolskiej” (1995-1999), „Trybuny Śląskiej” i „Dziennika Bałtyckiego”. Od ponad trzydziestu lat prowadzi dziennikarskie śledztwa historyczne, których pokłosie publikował m.in. w paryskiej „Kulturze”, „Polityce”, „Odrze” i „Tygodniku Kulturalnym”. Laureat ponad dwudziestu prestiżowych nagród, ceniony za misterne łączenie prawdy historycznej z fikcją literacką, których granice są nie do rozpoznania. Jako pisarz zadebiutował w 2017 r. powieścią 444 o przepowiedni ukrytej w obrazie Jana Matejki.
Kolejną książkę Miejsce i imię poświęcił tajemnicy holenderskich szlifierzy diamentów, więzionych podczas II wojny w obozie pracy na Górze św. Anny. Inne powieści: Gambit, Wotum i wydana w kwietniu 2021 r. Kukły, czwarta część cyklu Jakub Kania o prokuratorze IPN.

Andrzej Stasiuk – jeden z najważniejszych polskich pisarzy średniego pokolenia. Ceniony prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca prowadzący wraz z żoną, Moniką Sznajderman, Wydawnictwo Czarne. Kilkakrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike zdobył ją w 2005 r. za Jadąc do Babadag. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym m.in. Fundacji im. Kościelskich, Literackiej Gdyni, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej. Odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W swoim debiucie literackim Mury Hebronu opisał własne doświadczenie pobytu w więzieniu po skazaniu za dezercję z wojska. Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie, a także na koreański. W dorobku m.in.: Biały kruk, Opowieści galicyjskie, Dukla, Zima, Jak zostałem pisarzem, Fado, Wschód i wiele innych.
Najnowsza powieść to Przewóz, wydana w kwietniu 2021 r.

Filip Zawada – jeden z najoryginalniejszych współczesnych pisarzy. Poeta, prozaik, kompozytor, muzyk związany niegdyś z zespołami: Saksofonowe Ptaki, Pustki, AGD. Od 2009 r. współtworzy duet Indigo Tree. Fotograf, performer, reżyser i aktor filmów offowych. Autor muzyki do wielu spektakli teatralnych i filmów. Mistrz Polski w łucznictwie Field z 2014 r. Nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz do Nagrody Literackiej Gdynia, finalista Nagrody Literackiej Nike w 2020 r. Tomiki poezji: System jedynkowy, Bóg Aldehyd, Snajper, Świetne sowy, Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się, Nie wiem, jak nazywają się te kwiaty. Proza: Psy pociągowe, Pod słońce było, Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek. Najnowsza powieść wydana w marcu 2021 r. Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna.

Jacek Hugo-Bader – dziennikarz i reportażysta, z wykształcenia pedagog. Pracował m.in. jako nauczyciel w szkole specjalnej, socjoterapeuta w poradni małżeńskiej, ładowacz na kolei, wagowy w punkcie skupu trzody chlewnej i sprzedawca w sklepie. Od 1982 r. działacz w opozycji demokratycznej, ostatni szef kolportażu w podziemnej strukturze „Solidarności” wydającej tygodnik „Wola” i drukującej „Tygodnik Mazowsze”. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”, zajmując się głównie tematyką krajów byłego Związku Radzieckiego. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dwukrotny zdobywca Grand Press i tyleż nominowany do Nagrody Literackiej Nike. W dorobku reporterskim m.in.: Biała gorączka, Dzienniki kołymskie, Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak, Skucha. Filmy dokumentalne: Ślad po mezuzie, Zamek, Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy. Najnowsza książka z 2020 r. Szamańska choroba.

Tomasz Różycki – pochodzący z Opola światowej sławy poeta, pisarz, romanista, tłumacz, nauczyciel akademicki. Za poemat Dwanaście stacji Laureat Nagrody Kościelskich w 2004 r. i finalista Nagrody Literackiej Nike w 2005 r. Wśród nominowanych do tejże nagrody także w 2007 r. za tom poezji Kolonie i w 2011 r. za Księgę obrotów. Kilkukrotnie nominowany do Nagrody Literacka Gdynia. Wykłada i publikuje w Polsce oraz za granicą. Jego wiersze przetłumaczono na wiele języków. Twórczość: Vaterland, Anima, Chata Umaita, Świat i antyświat, Bestiarium, Tomi, Notatki z miejsca postoju, Litery, Kapitan X. W pierwszych miesiącach 2021 r. opublikował aż dwa dzieła – Próba ognia. Błędna kartografia Europy (eseje) i Ijasz (poemat).

Renata Piątkowska – z wykształcenia socjolog, autorka poczytnych książek dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, poruszająca za pomocą zabawnych opowieści ważne i trudne tematy i edukująca maluchy. Debiutowała zbiorem opowiadań Opowiadania dla przedszkolaków. Laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren za zbiór opowiadań Na wszystko jest sposób oraz za Hebanowe serce. Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę Wieloryb. W 2013 r. książką Wszystkie moje mamy zajęła pierwsze miejsce w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka”. W 2016 r. odznaczona Orderem Uśmiechu.

Ryszard Ćwirlej – pisarz, dziennikarz telewizyjny i radiowy, scenarzysta, wykładowca uniwersytecki. Autor bestsellerowych powieści ze stworzonego przez siebie nowego gatunku literackiego „kryminał neomilicyjny”, w którym wiernie oddaje realia schyłkowego PRL-u. Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru 2018 od jury i czytelników za powieść Tylko umarli wiedzą. Autor wielotomowych cykli poczytnych powieści kryminalnych Milicjanci z Poznania i Antoni Fischer. W bogatym dorobku m.in.: Upiory spacerują nad Wartą, Trzynasty dzień tygodnia, Ręczna robota, Tam ci będzie lepiej, Tylko umarli wiedzą, Już nikogo nie słychać, Pójdę twoim śladem.
W 2021 r. wydał Niebiańskie osiedle z serii Marcin Engel. Spotkanie wyłącznie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Tomasz Kuba Kozłowski – pisarz, autor cyklu oraz koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią. Twórca i właściciel największej prywatnej, liczącej kilkadziesiąt tysięcy obiektów kolekcji materiałów dotyczących Kresów, obejmującej druki zwarte, ciągłe i ulotne, kartografie, archiwalia, ikonografię, antyki, przedmioty codziennego użytku i pamiątki. Zbiór ten jest podstawą wystaw, albumów oraz materiałem ilustrującym Opowieści z Kresów. Odznaczony brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Publikacje m.in.: Historia tysiąca lęków, Koniec imperium MSW. Transformacja organów bezpieczeństwa państwa 1989–1990, Świat Kresów, Wielka Wojna na Wschodzie 1914–1918. Od Bałtyku po Karpaty.

Artur Zygmuntowicz – przez dwadzieścia lat pracownik branży farmaceutycznej, reportażysta, aktor w paradokumentalnych serialach telewizyjnych. W 2016 r. zadebiutował książką Ziemia o ludzkiej twarzy, przełamującej stereotypowy obraz Polski wschodniej i jej mieszkańców. W 2017 opublikował Piłeczki w palcach żonglerów ukazujące kulisy funkcjonowania korporacji farmaceutycznych w naszym kraju. Autor reportażowej, bogatej w opisy socjologiczne i anegdoty książki Białoruś imperium kontrastów, do której materiał zebrał podczas częstych podróży, w tym rowerowych, do tego kraju. Laureat Nagrody im. Stanisława Szwarc-Bronikowskiego w konkursie Książka Podróżnicza Roku. Autor Gruzji dla początkujących. W planach wydawniczych cykl reportaży z Mołdawii i Zanzibaru. Twórca popularnej planszowej gry quizowej Czacha dymi oraz współautor gry edukacyjnej Lekarze.

Jolanta Kosowska – urodzona na Opolszczyźnie autorka powieści obyczajowych. Absolwentka Wrocławskiej Akademii Medycznej i studiów podyplomowych Akademii Wychowania Fizycznego. Pracując jako lekarz potrójnej specjalizacji, od kilkunastu lat mieszka w Dreźnie, utrzymując ścisłe związki z tamtejszą Polonią. Wybrane z twórczości: debiutancka z 2012 r. powieść Niepamięć, także Déjà vu, Niemoralna gra, Nie ma nieba, thriller W labiryncie obłędu, Drugie dno, Wróć do Triory, Wielkie włoskie wakacje, Trzy razy miłość i najnowsze pozycja wydana w 2020 r. W piekle pandemii oraz Prosto w serce.

Szczepan Twardoch – pisarz i publicysta deklarujący narodowość śląską, jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy współczesnych. Z wykształcenia socjolog. Jako niezależny publicysta pisał w „Życiu”, „Opcjach”, „Frondzie”, „44/Czterdzieści i Cztery”, „Nowej Gazecie Śląskiej”, „Arcanach”, „Gazecie Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”. Felietonista „Polityki” oraz „WysokichObcasów Extra”. Zadebiutował w 2005 r. zbiorem opowiadań Obłęd rotmistrza von Egern. Laureat niezliczonych wyróżnień, nominacji i nagród, w tym m.in. Nautilus, Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego, Nagroda Literacka Gdynia, Nagroda Fundacji im. Kościelskich, Prix du Livre Européen/ European Book Prize. Laureat Paszportu Polityki za rok 2012, za powieść Morfina. Za Drach w 2015 r. został finalistą Nagrody Literackiej Nike i laureatem niemieckiej nagrody Brücke Berlin. Zwycięzca plebiscytu O!Lśnienia 2016. Laureat Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego za powieść Król w 2019 r., zekranizowanej także w formie serialu dla Canal+. W dorobku m.in. powieści: Sternberg, Epifania wikarego Trzaski, Przemienienie, Zimne wybrzeża, Wieczny Grunwald, powieść zza końca czasów, Królestwo, Pokora. Zbiory opowiadań: Prawem wilka, Tak jest dobrze, Ballada o pewnej panience. Autor dzienników, poradników i eseistyki: Zabawy z bronią, Wyznania prowincjusza, Wieloryby i ćmy, Jak nie zostałem poetą.

Jakub Szamałek – pisarz, scenarzysta studia CD Projekt RED (m.in. Wiedźmin 3, Cyberpunk 2077). Absolwent University of Oxford, doktor archeologii śródziemnomorskiej University of Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Autor trylogii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie. Za książki z tej serii otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników: w 2011 r. za Kiedy Atena Odwraca Wzrok oraz w 2016 r. za Czytanie z kości. Wraz z Marią Pawłowską wydał też książeczkę dla dzieci Kim Jest Ślimak Sam?, która została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Zaliczony przez fundację Res Publica, Google i Financial Times do grona stu młodych liderów Europy Centralnej i Wschodniej. W 2013 r. wydał kryminał osadzony na skraju starożytnego świata Morze Niegościnne. W 2018 roku opublikował pierwszą część trylogii Ukryta sieć o śledztwie Julity Wójcickiej Cokolwiek wybierzesz, a następnie kolejne – Kimkolwiek jesteś, Gdziekolwiek spojrzysz. W 2020 r. prawa do ekranizacji tej serii kupiła Naima Film (Sala samobójców, Hejter). Za dystrybucję filmu odpowie gigant na polskim rynku filmowym – Monolith Films.

Edyta Świętek – pisarka, autorka powieści obyczajowych, absolwentka Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego na kierunku Zarządzanie firmą. Ceniona za literackie historie z wątkiem kryminalnym. Swoje powieści najczęściej osadza we współczesnym Krakowie i jego okolicach. Zadebiutowała w 2010 r książką Zerwane więzi. W imponującym dorobku pisarskim m.in. Spacer Aleją Róż, Grzechy Młodości, Alter ego, Wszystkie kształty uczuć, Cienie przeszłości, Tam, gdzie rodzi się zazdrość, Cappuccino z cynamonem, Noc Perseidów, Rzeka kłamstw, Echa niewierności. Najnowsza powieść z 2021 r. Jedno życie wystarczy. Nie czas na miłość tom 1.

Magdalena Grzebałkowska – pisarka i reporterka „Gazety Wyborczej” od 1998 r. Absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim. Laureatka wielu nagród za swój dorobek literacki i dziennikarski, w tym Grand Press w 2009 r. Za książkę Beksińscy. Portret podwójny otrzymała: nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, do Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia 2015 oraz Śląski Wawrzyn Literacki 2014. Jej 1945. Wojna i pokój zdobyła Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej, nominację do Nagrody Literackiej Nike 2016 oraz nagrodę Wybór czytelników Nagrody Nike 2016. Wydała także: Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, Komeda. Osobiste życie jazzu. Najnowsza pozycja z 2021 r. Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia.

Magdalena Majcher – jedna z najbardziej poczytnych autorek tzw. literatury kobiecej. Z wykształcenia anglistka, karierę rozpoczęła od pracy copywritera i recenzentki na blogu. Jej literacki dorobek obejmuje kilkadziesiąt pozycji, z których niektóre to: Jeden wieczór w Paradise, Stan nie! Błogosławiony, Matka mojej córki, Dzień, w którym Cię poznałam, Port nad zatoką. Ogromną popularnością cieszą się także cykle: Wszystkie pory uczuć, Saga Nadmorska, Osiedle Pogodne. W 2021 r. ukazała się powieść Mocna więź.

Aleksander Sowa – mieszkający i pracujący w Opolu policjant w służbie czynnej, autor powieści kryminalnych, obyczajowych, opowiadań. Twórca bestsellerowej serii zwanej astronomiczną z głównym bohaterem Emilem Stomporem: Era Wodnika, Punkt Barana, Gwiazdy Oriona, Czas Wagi, Wenus umiera, cechujących się głębokim realizmem. Laureat m.in. Nagrody Prezydenta Miasta Opola za debiut kulturalny roku, także Nagrody Granice.pl, Książki Roku, ogólnopolskich konkursów literackich. Jeden z pierwszych autorów w Polsce, który wykorzystał do samopublikowania serwisy KDP (Amazon Kindle Publishing) oraz Smashwords. Jego debiutancka powieść z 2006 r. Umrzeć w deszczu jest pierwszą polską powieścią wydaną wcześniej na papierze, a następnie sprzedawaną w Amazon jako e-book, a także pierwszą polską powieścią w Kindle Store opublikowaną samodzielnie przez niezależnego autora z Polski, bez udziału wydawnictwa. W dorobku także powieści: Jeszcze jeden dzień w raju, Modliszka, Zauroczenie, zbiory opowiadań: Zła miłość, Do widzenia, Powietrze jest zimne, O człowieku, który patrzył w niebo.

Marcin Pałasz – autor książek i słuchowisk dla dzieci. Członek Polskiej Sekcji IBBY, nominowany do jej nagrody w konkursie Książka Roku 2004 za Straszyć nie jest łatwo i wyróżniony w 2012 r. za Sposób na Elfa, która to książka otrzymała także Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego w 2013 r. Nominowany i wyróżniany w tymże konkursie również za pozycje wydawnicze: Wakacje w wielkim mieście, Licencja na zakochanie, Wszystko zaczyna się od marzeń. W bogatej bibliografii m.in.: Opowieści z Krainy Potworów, Heca nie z tej Ziemi, Ptaś i Miaugosia, Kosmiczna awantura, Historia Złotego Promyczka, Jaś Wiadomy zmienia świat, Marcelka i czterolistna koniczynka oraz wiele innych.

Robert Małecki – autor bestselerowych powieści kryminalnych i thrillerów, uznawany za jednego z najlepszych polskich specjalistów w tej dziedzinie. Z wykształcenia politolog, filozof i dziennikarz, zawodowo zajmujący się także nauczaniem kreatywnego pisania. Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru i nagrody Kryminalnej Piły za Skazę oraz zdobywcą Złotej Karety w kategorii Kultura, przyznawanej przez toruński Dziennik „Nowości”. Popularność zdobył dzięki opowiadaniom kryminalnym zebranym w tomach: Rewers, Nikomu się nie śniło, Kryminalna Piła. Błąd w sztuce oraz Czas zbrodni. Zmyślone kroniki kryminalnego Wrocławia. W powieściach Najgorsze dopiero nadejdzie oraz Porzuć swój strach wykreował postać dziennikarza Marka Benera. W dorobku także: Wada, Zadra, Koszmary zasnął ostatnie. W 2021 r. wydał Zmorę.

Olga Rudnicka – autorka powieści kryminalnych cechujących się czarnym humorem. Absolwentka Pedagogiki specjalnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracuje jako asystentka osób niepełnosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie. Autorka blisko dwudziestu książek, z których szczególnie docenione to: Martwe Jezioro, Czy ten rudy kot to pies?, Zacisze 13, Lilith, Natalii 5, Cichy wielbiciel, Były sobie świnki trzy, Granat poproszę, Życie na wynos, Zbyt piękne, Byle do przodu. W 2021 r. ukazała się powieść Rączka rączkę myje.

Max Czornyj – z zamiłowania pisarz, z zawodu adwokat praktykujący prawo w Polsce i we Włoszech, publikujący kilkadziesiąt artykułów naukowych, m.in. z zakresu prawa międzynarodowego publicznego. Uwielbiany przez czytelników autor wydanych w kilkuset tysiącach egzemplarzy thrillerów z cyklu o komisarzu Eryku Deryle (debiut w 2017 r.), w tym m.in.: Grzech, Ofiara, Pokuta, Klątwa, Trauma, Rzeźnik. Córka nazisty to pierwsza w dorobku powieść obyczajowa z wątkiem historyczno-obozowym. W 2019 zapoczątkował serię z duetem komisarz Liza Langer i profiler Orest Rembert. W swojej twórczości wykorzystuje fakty dotyczące autentycznych zbrodni. W maju 2021 r. opublikował powieść Krew. Ciekawostka: w 2019 r. został twarzą marki Wólczanka.

Barbara Kosmowska – pisarka i poetka, absolwentka polonistyki. Debiutowała już jako licealistka, zdobywając przez kolejne lata liczne nagrody w konkursach poetyckich. Debiut powieściowy Głodna kotka ukazał się w 2020 r. Wydany rok później Teren prywatny wygrał konkurs „Dziennik polskiej Bridget Jones” Wydawnictwa Zysk i S-ka i znalazł się na liście bestsellerów „Rzeczpospolitej”. Kolejne książki: Prowincja, Gobelin, W górę rzeki, Niebieski autobus, Hermańce, Ukrainka cieszyły się ogromną popularnością. Publikuje także utwory dla dzieci i młodzieży, m.in. Puszka i Samotni.pl. Najnowsza pozycja w dorobku pisarki to Zachmurzenie umiarkowane z 2020 r.

Andrzej Kruszewicz – lekarz weterynarii z tytułem doktora, ornitolog, podróżnik, dyrektor Warszawskiego Zoo, założyciel i szef mieszczącego się w nim Azylu dla Ptaków. Prezenter telewizyjny, autor i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii, założyciel i honorowy członek Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Członek Rady Programowej Instytutu Analiz Środowiskowych. Były pracownik Instytutu Ekologii PAN i redaktor naczelny pisma „Woliera”. Autor około trzydziestu książek i tłumacz ponad dwudziestu. Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaczeniem weterynaryjnym Meritus, medalem im. Wiktora Godlewskiego, nominowany do tytułu Mistrz Mowy Polskiej. Niestrudzony popularyzator wiedzy o zwierzętach, także prowadząc program Prywatne życie zwierząt w TVP. Niektóre z publikacji: Hodowla ptaków ozdobnych, Ptaki w domu, Pomagamy ptakom. Dokarmianie, przyjazny ogród, budki lęgowe, Kruszewicz Andrzej, Ptaki Polski (kilka tomów), Andrzej Kruszewicz opowiada o ptakach, Moi skrzydlaci pacjenci, Andrzej Kruszewicz opowiada o ssakach świata, Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami.

Ewa Kassala (właśc. Dorota Stasikowska-Woźniak) – pisarka, autorka m.in. jedynej na świecie trylogii o królowych starożytnego Egiptu (Kleopatra, Boska Nefretete, Hatszepsut) oraz o silnych kobietach czasów Biblii (Królowa Saby, Maria Magdalena). Trenerka, kreatorka akcji społecznych, specjalistka ds. równouprawnienia kobiet i mężczyzn, autoprezentacji i kreowania wizerunku. Nagodzona tytułem Bizneswoman ‘2015. Prezes filii międzynarodowej organizacji charytatywnej dla kobiet Dress for Success. Scenarzystka i prowadząca programy telewizyjne, konferencje, sesje, głównie kobiece, a w przeszłości także spotkania w Salonie Literackim w Katowicach. W latach 90. wydawca kwartalnika literackiego „Wyrazy”. Założycielka i współwłaścicielka bezpłatnego magazynu dla kobiet „Lady’s Club”. Koordynatorka projektów społecznych i badawczych Polsce i na świecie, w tym dla Banku Światowego. Przewodnicząca Krajowej Sieci Tematycznej EQUAL, członkini Komitetu Sterującego Norweskich Mechanizmów Finansowych. Założycielka i prezes organizacji: Soroptimist International, Śląski Klub Nike i Śląskie Centrum Równych Szans. Niektóre publikacje: Portret kobiety wieku zatracenia, Wystąpienia publiczne i kreowanie wizerunku, Jak być nowoczesną damą, Savoir-vivre przy stole, Poradnik nowoczesnej czarownicy. Najnowsza książka z 2020 r. Nowoczesna czarodziejka. Twój sukces.

Anna Maruszeczko – dziennikarka radiowa, telewizyjna i prasowa, felietonistka, blogerka, felietonistka „Vivy”, twórczyni i była redaktor naczelna magazynu „Uroda Życia”. W bogatym życiorysie dziennikarskim praca m.in. dla Radia Kolor, Radiowej Jedynki, Tok FM, Radia Plus, a także telewizji TVP i Canal+. Twórczyni i prowadząca programu Zielone drzwi w Dzień dobry TVN, także gospodyni programów Miasto Kobiet i Bez oporów. Autorka książki Kobieta na zakręcie i e-booka Uwolnij emocje. Elementarz uczuć. Członkini Zarządu i aktywna działaczka Fundacji TVN Nie jesteś sam. Ostatnia książka i e-book 7 dróg. Rozmowy o poszukiwaniu życiowej misji.

Maciej Płaza – literaturoznawca, prozaik, tłumacz literatury anglojęzycznej i prac naukowych. Laureat najważniejszych nagród literackich, w tym Fundacji im. Kościelskich 2016, Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2018, Literacka Gdynia 2016, „Literatury na Świecie” za rok 2012 w kategorii Nowa Twarz za przekład wyboru opowiadań H.P. Lovecrafta (Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści). Nominowany do Nagrody za Twórczość Translatorską im. T. Boya Żeleńskiego za przekład powieści Arthura Machena (Wzgórze przyśnień), a także do Nagrody Literackiej Nike 2016 za tom opowiadań Skoruń. Autor O poznaniu w twórczości Stanisława Lema, Robinson w Bolechowie i najnowszej z 2021 r. powieści Golem.

Andrzej Grabowski – jeden z najsłynniejszych polskich aktorów teatralnych, filmowych, telewizyjnych, dubbingowy. Scenarzysta i reżyser, artysta kabaretowy, piosenkarz. W 1969 r. rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Debiutował jako aktor w 1972 r. niewielką rolą Edwarda w serialu Odejścia, powroty. Pracował Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego oraz krakowskich teatrach Słowackim i Starym. Ogólnopolską rozpoznawalność zapewniła mu rola Ferdynanda Kiepskiego, głównego bohatera serialu Polsatu Świat według Kiepskich, w którym gra nieprzerwanie od 1999 r., a także występy kabaretowe w telewizyjnych show. Do najważniejszych ról w jego filmowym dorobku należą m.in. role w produkcjach: Dzień świra, Kariera Nikosia Dyzmy, Zróbmy sobie wnuka, Pitbull, Strajk, Dublerzy, Polityka, Służby specjalne. W 2009 r. zadebiutował jako wokalista studyjny, wydając cztery albumy: Mam prawo… czasami… banalnie, Cudne jest nudne, Pechy i peszki oraz Łagodnie. Laureat Nagrody Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu dla Młodych Aktorów podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych oraz zdobywca nagrody na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych„Klasyka Polska”. Odznaczony Srebrnym i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.