Dziennikarka Marta Abramowicz będzie za tydzień gościem spotkania z cyklu „Zaczytane Opolskie”. Na wydarzenie zaprasza Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu.

Marta Abramowicz jest jedną z najbardziej cenionych w Polsce ekspertek pracujących na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji i wykluczenia. To autorka dwóch największych przeprowadzonych do tej pory na terenie Polski badań dotyczących sytuacji społeczności LGBT. Skończyła psychologię i Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat pełniła funkcję wiceprezeski i prezeski Kampanii Przeciw Homofobii. Była redaktor naczelna Portalu MultiKulti, koordynatorka kampanii społecznej „Niech nas zobaczą” i wielu projektów edukacyjnych.

Sztuki reporterskiej uczyła się pod okiem Hanny Krall. Zaczynając od lekkich tekstów gazetowych, potem naukowych, w 2016 r. opublikowała swój pierwszy reportaż „Zakonnice odchodzą po cichu”, przeniesiony potem na deski Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu przez reż. Darię Kopiec. Kolejne pozycje, także wydane przez Krytykę Polityczną to „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica” (2018) oraz „Irlandia wstaje z kolan” (2023), za którą otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Spotkanie z Abramowicz odbędzie się 10 czerwca o godzinie 17.00 w ogrodzie WBP przy ul. Piastowskiej 20. Poprowadzi je dr Marzanna Pogorzelska.

Portal Opowiecie.info objął wydarzenie patronem medialnym.

To ósma edycja „Zaczytanego Opolskiego”. Projekt finansuje Samorządu Województwa Opolskiego. W ramach przedsięwzięcia w bibliotekach Opolszczyzny gościli między innymi Paweł Deląg, Michał Koterski czy Krzysztof Zanussi.

W czerwcu zaplanowane są kolejne z cyklu spotkań. Gośćmi będą Jan Miodek, Agnieszka Lis, Jarosław Mikołajewski oraz Artur Andrus. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Najbliższe spotkanie w ramach „Zaczytanego Opolskiego” odbędzie się w najbliższy czwartek, 6 czerwca. Z czytelnikami WBP w Opolu spotka się Marcin Meller.

Z kolei jutro, 4 czerwca, w bibliotecznym ogrodzie gościć będzie Ewa Winnicka, która zaprezentuje swój najnowszy reportaż pod tytułem „Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie”. To wydarzenie odbywa się w ranach projektu pod nazwą „Literackie spotkania”.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Reporterka. Pisze o tym, czym żyje powiat opolski. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Opolskim. Miłośniczka podróży małych i dużych. Ponad wszystko uwielbia góry. Na górskich szlakach spędza większość wolnego czasu. Zdarza jej się śpiewać, głównie w chórze. Uwielbia czytać książki, a przy dobrej pogodzie - jeździć na rowerze.