60 drewnianych skrzyń zapakowanych w Pokoju, nie otwieranych od dziesięcioleci! Sztućce wrocławskie, porcelana słynnych firm, setki szkieł, obrazy, między innymi Josepha Karla Stielera, Johanna Heinricha Tischbeina i Ary Scheffera – wszystko to pojawi się na specjalnej aukcji Domu Aukcyjnego Neumeister w Monachium już 30 marca 2022.
O historii tego nieistniejącego już dziś pałacu pisaliśmy niedawno: https://opowiecie.info/stal-kiedys-palac-tym-najwiekszym-rondzie-europie/
Skarb Wirtembergów trafił do Monachium jesienią 2021 roku. W magazynie przy Barer Straße dokonano jego starannej inwentaryzacji. Na drewnianych skrzyniach widniał jeszcze adres przeznaczenia i inicjały właściciela: H.F.v.W, ks. Ferdynand von Württemberg.
– Rozpakowywanie było naprawdę ekscytujące. Tego czegoś nie doświadcza się na co dzień, mimo wieloletniego doświadczenia w domu aukcyjnym – opisuje historyk sztuki z Neumeister, dr. Bettina Schwick.
Około 600 dzieł sztuki i wyposażenia z posiadłości księcia Ferdynanda Eugena, pałacu szlacheckiego w Carlsruhe (dziś: Pokój) zostanie zlicytowanych. Pałac został zniszczony w 1945 roku, ale jego wyposażenie ruchome już kilka lat wcześniej w 60 drewnianych skrzyniach dla bezpieczeństwa wysłano do Wirtembergii.
Wszystko zostało starannie zawinięte w pożółkłe gazety z 1912 roku. Każde pudełko zawierało niespodzianki, na przykład srebrne pudełko z delikatnym napisem, który jest niemal programowy dla skarbu z Carlsruhe i aukcji Neumeister: „Odnalezione na nowo”. Co fascynujące: w swej obfitości i różnorodności przedmioty odzwierciedlają życie szlacheckiego domostwa w XVIII i XIX wieku. Jedną z atrakcji jest wrocławska srebrna zastawa stołowa z kartuszem herbowym i monogramem z XVIII w. Wspaniałe empirowe terriny z wieczkami, cztery półmiski i 84 talerze które na pewno doprowadza do ekscytujących wojen licytacyjnych. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy szlachetnej porcelany, bo bogato zdobione serwisy obiadowe prezentują wszyscy najwięksi niemieccy producenci (m.in. Nymphenburg, Miśnia, Fürstenberg, KPM czy Gotha). Szczególnym eksponatem kolekcjonerskim są kubki z pierwszej połowy XIX wieku z widokiem na Carlsruhe.
Karafki, setki kieliszków, obrusy z monogramem, cylindry, laski, parasole, biała broń i medale. Także liczne grafiki, pastele i obrazy, z których część jest jeszcze nieznana badaczom, w tym prace Johanna Heinricha Tischbeina Starszego. (1722-1789), Joseph Stielera (1781-1858) i Ary Scheffera (1795-1858).
Skarb z Carlsruhe opowiada o utraconej części polsko-niemieckiej historii, przywraca do życia stracony czas i zaprasza do nieograniczonego dialogu – w duchu księcia Ferdynanda Eugena von Württemberg, dla którego porozumienie polsko-niemieckie było sprawą z serca. Pod tym względem „Ukryte Skarby” na aukcji specjalnej Neumeister, mają również wyjątkowe, ponadczasowe znaczenie, wykraczające poza ich rzeczywistą wartość historyczno-artystyczną.
„Cieszymy się, że znacząca spuścizna Domu Wirtembergii została powierzona naszej opiece – przyznaje Katrin Stoll, zarządzająca Neumeister. – Jest tutaj w dobrych rękach. Mamy uznane doświadczenie w licytacji ważnych posiadłości i kolekcji z domów arystokratycznych. Najnowszym tego przykładem była aukcja ART IN EXILE z przedmiotami z dawnego zamku Wittelsbach w Sárvár na Węgrzech, które zostały z powodzeniem wystawione na aukcję w marcu 2021 roku, ciesząc się dużym zainteresowaniem opinii publicznej– mówi Katrin Stoll.
Dom aukcyjny sztuki Neumeister w Monachium istnieje od 1958 roku. To firma rodzinna w drugim pokoleniu.
Zarządzana przez Katrin Stoll. Neumesiter organizuje około ośmiu rocznie aukcji o zasięgu międzynarodowym. Trafiają tu eksponaty sztuki starożytnej, nowoczesnej, współczesna,
europejskiej sztuki dekoracyjnej, biżuteria i zegarki.
Pierwszy obraz od lewej wyszedł spod pędzla Josepha Stielera (1781–1858) a przedstawia Henriettę Alexandrine Erzherzogin von Österreich (geb. Prinzessin vonNassau-Weilburg; 1797–1829). 1820.
Na środkowym Johann Heinrich Tischbein d.Ä. (1722–1789) sportretował Karolinę Herzogin von Pfalz-Zweibrücken (geb. Gräfin von Nassau-Saarbrücken; 1704–1774).
Trzeci to Ary Scheffera (1795–1858) portret Marie Christine Herzogin von Württemberg (geb. Marie Christine d’Orléans; 1813–1839). 1839.
4 komentarze
Dom aukcyjny ? Dlaczego nie zwrot potomkom księcia ?
Myślę, że to potomkowie księcia wygrzebawszy z piwnic wystawiają na aukcję…
Mówi się że jednak coś jeszcze zostało ukryte w wannach zakopanych w lesie za kościołem w Pokoju.
Pochodzę z tej gminy, jeszcze parę lat temu przyjeżdżali starsi ludzie do Paryża z odręcznymi mapami … ale czy coś znaleziono, kto to może wiedzieć.