Zasiłek dla bezrobotnych w Polsce wynosi ok 700 zł, natomiast zasiłek z Niemiec lub Holandii co najmniej kilka razy więcej, jest więc o co się starać. Przybliżmy pokrótce jakie warunki należy spełnić aby otrzymać zasiłek.
Zasiłek dla bezrobotnych z Niemiec:
Przede wszystkim trzeba przepracować co najmniej 12 miesięcy w ostatnich dwóch latach przed utratą pracy i być objętym ubezpieczeniem społecznym w tym okresie.
Należy zarejestrować się w odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie pracy.
Jeżeli posiadamy umowę o pracę na czas określony wówczas, na trzy miesiące przed jej zakończeniem, należy zgłosić się do urzędu pracy (Bundesagentur für Arbeit) i poinformować o tym fakcie.
Osoba ubiegająca się o tego rodzaju świadczenie powinna pozostawać bez zatrudnienia i nie powinna przekraczać 65 roku życia. Po kilku dniach od zarejestrowania się w urzędzie otrzymamy plik dokumentów, które po wypełnieniu musimy dostarczyć do urzędu.
Wysokość otrzymywanego zasiłku uzależniona jest od kilku czynników:
– od wysokości zarobków jakie otrzymywaliśmy przez ostatnie 3 miesiące
– od tego czy mamy na utrzymaniu dzieci
– od klasy podatkowej, w której się znajdowaliśmy.
W pierwszym przypadku możemy liczyć na zasiłek w wysokości do 60% naszych dochodów netto, natomiast jeśli mamy na utrzymaniu dzieci, możemy liczyć na zasiłek w wysokości 67% otrzymywanej dotychczas pensji.
Okres wypłacanego zasiłku uzależniony jest od okresu opłacanych składek na ubezpieczenie:
– 12 miesięcy opłacanych składek to 6 miesięcy wypłacanego zasiłku dla bezrobotnych
– 16 miesięcy to 8 miesięcy zasiłku
– 20 miesięcy to 10 miesięcy zasiłku
– 24 miesięcy to 12 miesięcy zasiłku.
Urząd pracy oblicza oraz wypłaca świadczenie za każdy dzień kalendarzowy. Jeżeli należy nam się wypłata za cały miesiąc, otrzymamy wówczas świadczenie za 31 dni.
W każdej chwili możemy dostać wezwanie, aby stawić się w urzędzie i przedstawić swoją aktualną sytuację. Urzędnicy chcą wiedzieć czy aktywnie poszukujemy pracy, a również sami mogą nam przedstawić ofert pracy.
Osoba uprawniona, która nabrała prawa do zasiłku może też wrócić do Polski i nadal przez okres 3 miesięcy otrzymywać należne mu świadczenie. W takim przypadku powinniśmy zgłosić chęć wyjazdu do Polski w celu poszukiwania pracy, a przez to również transferu zasiłku. Trzeba to uczynić co najmniej na cztery tygodnie przed opuszczeniem Niemiec.
Dokumentem, który należy złożyć w polskim urzędzie pracy w celu pobierania niemieckiego zasiłku, jest druk PD U2.
W celu otrzymania tego formularza należy zwrócić się do lokalnego urzędu pracy Agentur für Arbeit, który podejmuje decyzję o tym, czy zasiłek może być transferowany poza Niemcy. Pamiętajmy, że dokument powinniśmy złożyć w polskim urzędzie pracy w przeciągu siedmiu dni od momentu opuszczenia Niemiec.
Zasiłek przysługuje nam w wysokości ustalonej przed wyjazdem, ale przeliczony na złotówki.
***
Zasiłek dla bezrobotnych z Holandii:
Jakie warunki trzeba spełnić W Holandii, aby móc otrzymać świadczenie:
– w okresie 36 tygodni mieć przepracowane co najmniej 26 tygodni. Nie ma tu znaczenia w jak wielu zakładach pracownik pracował,
– rozwiązanie umowy o pracę nie nastąpiło z winy pracownika,
– posiadać zameldowanie na terenie Holandii(nie jest konieczne, ale znacznie ułatwia kontakt z urzędem).
Wniosek o zasiłek składamy w UWV (odpowiednik polskiego urzędu pracy), do dwóch dni od momentu zakończenia pracy. Jeśli zrobimy to po tym terminie UWV może nawet nałożyć karę pieniężną (w zależności od powodu spóźnienia).
Zasiłek przyznawany jest na okres od 3 miesięcy do 38 miesięcy. Długość otrzymywania zasiłku, zależy oczywiście od stażu pracy wnioskodawcy.
Do stażu pracy, może być też zaliczony okres pracy w Polsce. W tym przypadku przekładamy formularz PD U1, o który należy wnioskować w polskim urzędzie pracy.
W większości wypadków wysokość zasiłku wynosi w pierwszym miesiącu około 75% naszych dochodów brutto i 70% w kolejnych miesiącach. Od zasiłku potrącane jest 8% vakantiegeld (wakacyjne), zebrana kwota jest wypłacana w maju lub na końcu zasiłku.
Na decyzję o przyznaniu zasiłku czeka się do 4 tygodni. Niedługo po otrzymaniu decyzji następuje pierwsza wypłata. Zazwyczaj obejmuje ona kwotę tylko za pierwsze 2 tygodnie, a następnie już okresy czterotygodniowe.
Jeśli pobieramy zasiłek w Holandii, możemy się spodziewać kontroli urzędników z UWV. Na adres, który podaliśmy w formularzu, może zawitać urzędnik UWV i sprawdzić czy dana osoba faktycznie figuruje pod tym adresem i czy aktywnie poszukuje pracy. Jeśli urzędnik stwierdzi, że osoba nie przebywa pod wskazanym adresem, jej zasiłek zostanie wstrzymany. A dodatkowo nałożona zostanie kara finansowa.
Pamiętajmy, wyjazd z Holandii nawet na urlop należy zgłosić w UWV.
Tak jak ma to miejsce w Niemczech tak i w Holandii istnieje możliwość transferu zasiłku do Polski, na tych samych zasadach, opisanych powyżej.
Zarówno w Niemczech i Holandii, zasiłki przyznawane bezrobotnym są znacząco wyższe od tych w Polsce. Warto o tym pamiętać przed zakończeniem pracy i zapewnić sobie jeszcze dostatni byt przez co najmniej kilka miesięcy.