Młodzieżowe drużyny z Ochotniczej Straży Pożarnej z różnych miejscowości rywalizowały w zawodach strażackich na boisku w Popielowie. W niedzielne popołudnie (11 września) świętowano także obchody 10-lecia remizy strażackiej OSP Popielów.

O godz. 14:00 odbył się przejazd wozów strażackich spod starej kuźnicy na plac zawodów. Niedługo potem rozpoczęła się rywalizacja w konkursach strażackich.

W zawodach uczestniczyły drużyny z gminy Popielów: ze Starych Siołkowic, Popielowa, Karłowic, Stobrawy i Kaniowa. Zaproszono również gości z powiatu namysłowskiego, kluczborskiego i brzeskiego. Strażacy biorący udział w konkurencjach musieli wykazać się nie tylko dobrą kondycją fizyczną, ale również umiejętnością współpracy i działania pod presją czasu. 

Druhowie z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej zmierzyli się w dwóch rodzajach konkurencji: sztafecie pożarniczej oraz w ćwiczeniach bojowych. W sztafecie trzeba było m.in. pokonać slalom, płotki, równoważnię, rów czy też podłączyć węzeł do rozdzielacza. Z kolei w ćwiczeniach bojowych odbywały się m.in. konkurencje z motopompami i wężami strażackimi. Była to tzw. ,,część na mokro”.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna z OSP Karłowice, a następne były drużyny z OSP Kaniów i OSP Stare Siołkowice. Pozostałe drużyny zajęły czwarte miejsca. Każdy zawodnik biorący udział w konkurencjach strażackich otrzymał medal, a każda drużyna – pamiątkowy puchar. Ponadto dla zwycięskiego zespołu przygotowano nagrodę niespodziankę. 

– Te zawody są wyjątkowe, bo połączyliśmy rywalizację strażacką z obchodami 10 – lecia remizy strażackiej OSP Popielów. Dokładnie 12 października 2012 roku mija 10 lat, odkąd odebraliśmy klucze do nowej strażnicy – mówił Marcin Kulig, prezes OSP Popielów. To dla nas strażaków szczególne wydarzenie, dlatego w związku z tą rocznicą, każdy zainteresowany może zwiedzić remizę, wejść do środka pojazdu i przez chwilę poczuć się strażakiem.

Podczas trwania imprezy odbył się także pokaz pierwszej pomocy, który poprowadziła głównie młodzieżowa drużyna pożarnicza z Karłowic. Każdy zainteresowany krok po kroku wykonał najważniejsze czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy poszkodowanemu. 

Ponadto nie zabrakło m.in. strefy gastronomicznej, dmuchańców dla dzieci oraz wspólnej zabawy z DJ, którego muzyka zapewniła uczestnikom imprezy dodatkową rozrywkę. W wydarzeniu uczestniczyła także wójt gminy Popielów – Sybilla Stelmach.

– Na zawody strażackie przyjechałem razem z bratem – przyznał Marek z Kościerzyc z powiatu brzeskiego. – Kibicuję każdej drużynie po równo, a wygra ta, która okaże się być najszybsza we wszystkich konkurencjach. Jest tutaj świetna atmosfera i czuć dreszcz rywalizacji.

Zawody strażackie w Popielowie wraz z obchodami 10 – lecia remizy strażackiej zorganizowała jednostka OSP Popielów i gmina Popielów. Impreza była współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, a marszałek województwa opolskiego – Andrzej Buła objął to wydarzenie patronatem honorowym. 

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.