Punkt Europe Direct-Opole działający przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki zainicjował konkurs „Zbieraj deszczówkę”. Do współorganizacji konkursu dołączyli: Radio Doxa i portal informacyjny Opowiecie.info.

Podczas 5-minutowego deszczu z dachu o powierzchni około 100 m2 można zebrać ponad 70 litrów wody opadowej. Czy to dużo? Tak, zdecydowanie. Dla porównania – na umycie samochodu zużywamy jej około 50 litrów. Kwestia gromadzenia deszczówki staje się tym bardziej istotna, że coraz częściej odczuwamy efekty suszy, która od kilku lat dotyka niemal cały kraj. Gromadzenie wody opadowej może okazać się więc zabezpieczeniem i inwestycją. W trudnych okresach jej zapasy będą na wagę złota.

– Zależy nam na zwiększeniu świadomości ekologicznej mieszkańców naszego regionu. Chcemy  zachęcić  ich do odpowiedzialnego i oszczędnego gospodarowania wodą min. poprzez magazynowanie i wykorzystywanie wody deszczowej – informuje Maria Woźniak z Punktu Europe Direct-Opole.

Uczestnicy konkursu mogą wygrać zbiorniki o pojemności 450 l do magazynowania zebranej deszczówki.
Aby wziąć udział w konkursie należy zrobić zdjęcie lub prezentację i opis tego, w jaki sposób uczestnik pozyskuje i wykorzystuje deszczówkę a następnie należy wysłać na adres:
europedirect-opole@ocrg.opolskie.pl.

Uczestnicy konkursu mogą wygrać zbiorniki o pojemności 450 l do magazynowania zebranej deszczówki.

Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do 10 września br. Regulamin konkursu jest zamieszczony na fb Europe Direct-Opole i na stronie internetowej Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki:www.ocrg.opolskie.pl

Zbieranie wody deszczowej nie jest skomplikowane. W większości przypadków nie wymaga wykonywania kosztownych instalacji – tak naprawdę wszystko, czego potrzebujemy to ustawiony obok rury spustowej zbiornik na deszczówkę i rynienka lub inny element przekierowujący wodę opadową. Więc, jeżeli dach nie jest pokryty papą lub eternitem, gromadzenie jej w specjalnych zbiornikach to świetny pomysł.

Zebrana w ten sposób woda opadowa może z powodzeniem zastąpić wodę wodociągową, którą najczęściej podlewamy przydomowy ogród. Wyłapywanie wody opadowej pozwala zaoszczędzić na opłatach za wodę z sieci. Warto też wiedzieć, że deszczówkę charakteryzuje lekko kwaśny odczyn, sprawdzi się więc w nawadnianiu. Większość roślin ogrodowych świetnie toleruje glebę właśnie o takim odczynie. Będzie więc odpowiednia, aby podlewać trawnik, rośliny w ogrodzie, jak i te w pojemnikach ustawionych na tarasie czy balkonie. Z odpowiednią pompą i filtrem może zasilać również system automatycznego nawadniania ogrodu. Woda deszczowa okaże się przydatna również w czasie wykonywania prac porządkowych – mycia samochodu, mebli ogrodowych lub czyszczenia nawierzchni. Jednak warto pamiętać o tym, że deszczówka nie nadaje się do picia.

Zbieranie wody deszczowej i gospodarowanie nią w obrębie gospodarstwa domowego zmniejsza zapotrzebowanie na wodę dostarczaną przez wodociągi​. W ten sposób zakłady użyteczności publicznej mogą oszczędzać uzdatnioną wodę z myślą o pilnych zastosowaniach i sytuacjach kryzysowych. Deszczówka może być użyteczna na wypadek pożarów i niedoborów wody.

Odprowadzając mniej zużytej wody z nieruchomości, zmniejszajmy tym samym zanieczyszczenie wód powierzchniowych​ chemią, pestycydami, osadami, metalami i nawozami. Deszczówka jest niezastąpionym źródłem wody dla roślin, ponieważ nie zawiera substancji chemicznych, takich jak fluor czy chlor.

Pamiętajmy, że uzdatnianie, a następnie pompowanie wody dostarczanej przez gminę wymaga dużej ilości energii. Wykorzystywanie deszczówki zmniejsza ilość wody, którą gmina musi uzdatniać​, a następnie pompować do gospodarstw domowych. Korzystanie z deszczówki pozytywnie odbija się na naszym domowym budżecie, skracając listę rachunków do opłacenia. Ale nie tylko! Są również korzyści globalne.

Wdrożenie gromadzenia deszczówki na większym obszarze może wpłynąć na zmniejszenie długoterminowych potrzeb miasta w dostarczanie wody, a zaoszczędzone w ten sposób środki mogą zostać przeznaczone na utrzymanie i rozwój istniejącej już infrastruktury wodnej. Warto pamiętać, że koszt związany z dostarczaniem uzdatnionej wody do domów i osiedli z każdym rokiem jest coraz wyższy. Miejmy świadomość, że jako podatnicy to my ostatecznie pokrywamy rachunki za budowę rurociągów i oczyszczalni ścieków​, nie wspominając o kosztach konserwacji i wymiany infrastruktury. Praktyka gromadzenia deszczówki pozwala gminom na dostarczanie wody pitnej po niższych kosztach. Zdaniem specjalistów branża związana ze zbieraniem wody deszczowej może wkrótce zapewnić miejsca pracy dla wielu osób w rejonach bardziej świadomych ekologicznie.

System zbierania wody deszczowej może być wykorzystywany do nawadniania terenu, ale także stanowić niezależne źródło na obszarach ubogich w wodę​ lub tam, gdzie jej jakość jest nie do przyjęcia. Deszczówkę możemy wykorzystywać w charakterze wody pitnej. Odpowiednio przefiltrowana zapewnia doskonały smak, nie zawierając przy tym chemikaliów. Jej zerowa twardość eliminuje ryzyko osadzania się kamienia​ w sprzęcie AGD, wydłuża jego żywotność.

 

Fot. kapitan Obraz janrye z Pixabay

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

2 komentarze

  1. Bardzo ciekawa inicjatywa, ale mająca w sobie pewien błąd logiczny. Skoro już mam pokazać jak zbieram deszczówkę to znaczy, że inwestycje zostały już dokonane. Po co mi więc dodatkowy duży, 450 litrowy zbiornik na deszczówkę?

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.