Tlen medyczny wykorzystywany jest m.in. w terapii chorujących na Covid-19. Inwestycję za 300 tys. zł sfinansował Opolski Urząd Wojewódzki.
Obejmuje ona zakup, montaż i uruchomienie nowego zbiornika na ciekły tlen wraz z parownicą, a także modernizację rezerwy zasilania przez montaż nowej tablicy redukcyjnej. Ważący ok. 3,5 tony zbiornik, o pojemności 6150 litrów, został dostarczony do szpitala pod koniec lipca.
Umieściliśmy go na specjalnie przygotowanym fundamencie, obok zbiornika o pojemności 5 tys. litrów, z którego obecnie doprowadzamy tlen do instalacji szpitalnej przy al. Witosa. Zostanie napełniony w pierwszej połowie sierpnia – wyjaśnia Stanisław Kulina, kierownik Działu Eksploatacyjno-Technicznego w USK w Opolu.
I dodaje, że będzie to już trzeci zbiornik na ciekły tlen medyczny w USK, łącznie z dzierżawionym (o pojemności 3 tys. litrów) ulokowanym obok wejścia do SOR dla pacjentów z Covid-19.
W ramach prowadzonej właśnie inwestycji założono także modernizację rezerwy zasilania ciekłego tlenu (stanowią ją butle umieszczone w budynku tlenowni), przez montaż zautomatyzowanej tablicy redukcyjnej.
W razie awarii zbiornika z tlenem ciekłym tablica automatycznie przełączy się na tryb zasilania z butli, a informacja o tym zostanie przekazana do pracownika. Dotychczas, w przypadku awarii, takie przełączenia musiał wykonać człowiek – kontynuuje kierownik Kulina.
Dzięki sfinansowaniu tego zadania przez Opolski Urząd Wojewódzki możemy zapewnić pacjentom bezpieczeństwo hospitalizacji przez zagwarantowanie dostępu do tlenu medycznego – komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.
Średnie dobowe zużycie ciekłego tlenu medycznego w naszym szpitalu przy al. Witosa sięga 300 – 400 kg, a w czasie szczytu epidemii koronawirusa, rosło nawet do 600 – 700 kg na dobę, w związku z koniecznością stosowania tlenoterapii u chorujących na Covid-19 – podaje dyrektor Madera.
To właśnie w związku z pojawieniem się epidemii USK zdecydował o uzupełnieniu zasilania w tlen przez dzierżawę dodatkowego zbiornika.
Nasz pierwszy własny zbiornik, o pojemności 5 tys. litrów, użytkowany jest od 27 lat i, zgodnie ze specyfikacją producenta, jego żywotność dobiega końca. Realizowana inwestycja pozwoli nam zabezpieczyć szpital na wypadek awarii czy konieczności wyłączenia go z użytku – dodaje Stanisław Kulina.
Dostarczany instalacją do szpitalnych łóżek tlen medyczny jest w specjalnym urządzeniu (parownicy) przekształcany ze stanu ciekłego na lotny i ogrzany do temperatury otoczenia. Taka parownica znalazła się też na wyposażeniu nowego zbiornika.
Fot. USK Opole