„Zbuntowani tacy sami”, czyli nowy projekt dobrzeńskiego GOK-u

© Tomasz Chabior

W czerwcu ruszy rekrutacja do projektu „Zbuntowani tacy sami”, którego celem będzie integracja młodzieży niepełnosprawnej z pełnosprawną. Jego organizatorem będzie Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim.

Projekt zaplanowano na 13, 14 i 15 lipca. Pierwszego dnia młodzież, która się zgłosi, będzie się poznawać i integrować ze sobą. Drugiego dnia odbędą się warsztaty i przygotowania do musicalu, który zostanie wystawiony trzeciego dnia. Wystąpią w nim uczestnicy projektu.

– Chcemy przełamać stereotypowe podejście do niepełnosprawności i pokazać, że niepełnosprawni też mogą czynnie uczestniczyć w życiu społecznym, również w kulturze – mówi Piotr Szafrański, dyrektor GOK-u. – Pokażemy, że nie należy postrzegać ich w kategorii „innych” oraz postaramy się uwrażliwić pełnosprawną młodzież na potrzeby ich niepełnosprawnych rówieśników.

Wymowna jest nazwa projektu: „Zbuntowani tacy sami”. – Wszyscy młodzi ludzie są tacy sami i mają podobne potrzeby bez względu na to czy są pełnosprawni czy nie. Wiek dorastania wiąże się też z pewnego rodzaju buntem i to w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Tutaj nie powinno być żadnych barier, lecz pełna wzajemnej akceptacji współpraca bez uprzedzeń – podkreśla Piotr Szafrański.

Projekt za 6,5 tys. zł

„Zbuntowani tacy sami” to jedno z przedsięwzięć, które zostanie sfinansowane z projektu „Eduko – bardzo młoda kultura 2019-2021 – opolskie”. O dotację starało się dwadzieścia siedem inicjatyw, ale wybrano tylko dziesięć z nich, na które zostanie przeznaczona łączna pula 80 tys. zł. Dobrzeński GOK na swój pomysł otrzyma 6,5 tys. zł.

Projekt „Eduko – bardzo młoda kultura 2019-2021 – opolskie” jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury i budżetu województwa opolskiego. Został nawet objęty patronatem honorowym marszałka Andrzeja Buły.

Pielęgnują lokalną kulturę

Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim od dawna dokłada starań to do dbania o lokalną kulturę. Teraz jednak działanie jest utrudnione – pandemia koronawirusa wymusiła zamknięcie instytucji kultury. Dobrzeński ośrodek znalazł jednak sposób na czynne działanie.

Swoją ofertę przeniósł do internetu i od około miesiąca prowadzi tam transmisje na żywo dotyczące różnych gałęzi kultury. Niedawno można było uczestniczyć w spotkaniu online z laureatem konkursu World Press Photo 2020 Tomaszem Kaczorem, mieszkającym w Zurychu śpiewakiem basowym i proboszczem dobrzeńskiej parafii ks. Janem Polokiem, który oprowadzał po kościele św. Rocha.

Spotkań było jedna o wiele więcej, bo już prawie 40, a w planach są kolejne. – Chcemy podnosić poprzeczkę i zapewniać naszym odbiorcom kulturę na jak najwyższym poziomie, nie tylko w dobie koronawirusa – zapowiedział dyrektor ośrodka.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.