Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu oferuje bezpłatne badania i porady medyczne dotyczące nadwagi, otyłości i cukrzycy. A osób z nadwagą nie brakuje, szczególnie kilogramów przybywało w ostatnim czasie ze względu na pracę zdalną, czy podczas kwarantanny. W Polsce, co czwarta kobieta i co czwarty mężczyzna już nie tylko mają nadwagę, ale są już otyłe.

Głównym celem unijnego projektu „Zmień styl życia i sięgnij po zdrowie”, realizowanego przez USK, jest zwiększenie wśród mieszkańców Opola i powiatu opolskiego świadomości w zakresie ryzyka zachorowania na cukrzycę, z powodu nadwagi i otyłości oraz poziomu wiedzy na temat sposobów redukcji czynników ryzyka choroby.

Udział w projekcie mogą wziąć opolanie w wieku 6-65 lat.

W pierwszym etapie programu odbędą się badania przesiewowe, polegające na pomiarze ciśnienia tętniczego krwi, obwodu talii oraz wzrostu i masy ciała, celem określenia wartości wskaźnika BMI. Badania będą prowadzane w gabinecie przy ul. Wygonowej 81/10 w Opolu.

W drugim etapie realizatorzy programu obejmą opieką osoby z nadwagą i otyłością. Zacznie się ona od dietoterapii otyłości, trwającej nie krócej, niż trzy miesiące. Uczestnicy programu zostaną też zapoznani z rodzajami ćwiczeń, które pozwolą zmniejszyć masę ciała oraz rozwinąć potrzebę podejmowania aktywności fizycznej.

Kolejnym, ważnym elementem programu będą indywidualne konsultacje z psychologiem, pozwalające osobom z nadwagą lub otyłością na dokonanie zmiany dotychczasowego trybu życia oraz umacnianie motywacji do działania.

Informacje na temat zgłoszenia i udziału w projekcie pod nr. tel. 77 45 20 416 w godzinach 12.00-14.30.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.