Po miesięcznej przerwie, spowodowanej trzecią falą COVID-19, Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu wznowiło bezpłatne badania i porady w poradni neonatologicznej oraz w szkole rodzenia.

Bezpłatne badania oraz porady adresowane są do kobiet „Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat dwóch – edycja 2”.Co istotne, z badań i porad można korzystać bez medycznych  wskazań i skierowania.

Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny zakończy się 31 grudnia 2021 r. Skorzystało z niego dotąd ponad 6 tysięcy osób. Wartość projektu to 7,7 mln zł, z czego 6,6 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Świadczenia w ramach projektu są podzielone na dwa bloki tematyczne. Pierwszy z nich jest adresowany przede wszystkim do kobiet w ciąży, porodu i połogu, ale także rodziców i opiekunów prawnych dzieci do lat 2. Poza specjalistycznymi badaniami (np. badania prenatalne) oraz uczestnictwem w zajęciach w Szkole Rodzenia, mogą także skorzystać z poradnictwa licznych specjalistów.

W ofercie są m.in. porady lekarza neonatologa, głównie adresowane do rodziców wcześniaków oraz matek, u których podczas badań prenatalnych wykryto nieprawidłowości w rozwoju dziecka. W ramach konsultacji specjaliści szczegółowo omawiają występujący u dziecka problem i przedstawiają możliwości diagnostyczno-terapeutyczne. W przypadku dzieci z wykrytymi wadami rozwojowymi szczególnie ważne jest, aby rodzice mogli świadomie przygotować się do ich przyjścia na świat.

Drugi blok projektu jest poświęcony diagnostyce rozwoju dziecka od urodzenia do dwóch lat. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lekarze, np. pediatra, neurologopeda, czy fizjoterapeuta, obejmują dzieci specjalistyczną opieką. Wszystkie stosowane metody diagnostyczne rozwoju dziecka są nieinwazyjne. Z części z nich, jak np. metody diagnostycznej tzw. Skali Brazeltona, można skorzystać jeszcze podczas hospitalizacji, gdyż wykonuje się ją u dzieci w wieku od urodzenia do 2. miesiąca życia.

Podczas badania, które składa się z czterech elementów (badanie snu, siły dziecka, interakcji oraz płaczu), rodzice obserwują reakcje dziecka i dowiadują się, co mogą oznaczać konkretne zachowania. Metoda Prechtla wymaga zaangażowania rodziców i opiera się na analizie jakości tzw. globalnych wzorców ruchu. Z części z nich można skorzystać jeszcze podczas hospitalizacji, gdyż wykonuje się ją u dzieci w wieku od urodzenia do 2. miesiąca życia.

W ramach projektu, czyli bez wskazań i skierowania, w Poradni Neonatologicznej wykonywane jest również m.in. profilaktyczne badanie USG przezciemieniowe oraz jamy brzusznej. Badania te służą wczesnej diagnostyce wad wrodzonych, a także wykrywaniu wczesnych stadiów chorób rozpoczynających się w wieku niemowlęcym.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.