Lekarze Agata Chobot i Sławomir Rak oraz pielęgniarka Iga Maliszewska przedstawili na międzynarodowej konferencji informacje o pracach badawczych, prowadzonych w ramach Kliniki Pediatrii UO i Oddziału Pediatrii USK w Opolu.

– Jedna z prezentowanych prac jest skutkiem współpracy z międzynarodową siecią SWEET i dotyczy dostępności opieki psychologicznej dla dzieci z cukrzycą typu 1 oraz korzyści wynikającej z dobrej dostępności do takiej opieki – mówi dr hab. n. med. Agata Chobot, profesor Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Kliniki i Oddziału Pediatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. – Druga omawia przypadek rzadkich zmian skórnych, jako powikłania cukrzycy typu 1 w tym wieku.

Lekarze Agata Chobot i Sławomir Rak oraz pielęgniarka Iga Maliszewska reprezentowali opolski ośrodek diabetologii dziecięcej podczas konferencji online, organizowanej przez International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes (ISPAD). To jedno z najważniejszych światowych towarzystw naukowych zrzeszające osoby zajmujące się diabetologią dziecięcą (personel medyczny, osoby z cukrzycą oraz działające na rzecz dzieci z cukrzycą).

Dr hab. Agata Chobot w br. dołączyła do trzyosobowego grona liderów grupy młodych naukowców – lekarzy ISPAD JENIOUS.

Pielęgniarka Iga Maliszewska, jako jedna z kilkunastu uczestników szkoły naukowej dla personelu nielekarskiego, pod okiem światowych ekspertów pracuje nad projektem dotyczącym identyfikacji preferowanych miejsc wstrzykiwania insuliny i umieszczania czujnika CGM (do kontroli poziomu cukru) u dzieci z cukrzycą typu 1.

– Szukam odpowiedzi na pytanie, jak lepiej zapobiegać lipohipertrofii, czyli skórnym powikłaniom insulinoterapii – wyjaśnia Iga Maliszewska.

I podkreśla, że o sukcesie szkoły, której obecnie jest członkiem (prowadzonej przez ISPAD od 2002 r.) świadczy systematyczny wzrost liczby zgłaszanych streszczeń poprzednich uczestników. – Uczymy się prowadzenia badań naukowych, metodologii, stawiania pytań badawczych oraz kompletowania potrzebnej literatury – wylicza.

Od dwóch lat ośrodek diabetologii dziecięcej z USK należy do międzynarodowej sieci SWEET, skupiającej około 120 placówek z całego świata. Opolska lokuje się wśród tych o bardzo dobrych wynikach wyrównania glikemii swoich pacjentów.

W dziecięcej poradni diabetologicznej USK zarejestrowanych jest około 280 pacjentów z całej Opolszczyzny. Opiekują się nimi lekarze, edukatorzy diabetologiczni, dietetycy, psychologowie i pracownik socjalny. Ten sam zespół, wsparty przez przeszkolone z tego zakresu pielęgniarki, obejmuje również opieką pacjentów wymagających hospitalizacji na oddziale.

Natomiast podczas październikowej, jubileuszowej XV Ogólnopolskiej Konferencji Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, Krystyna Gębuś-Dinter, pielęgniarka oddziałowa USK odebrała tytuł „Anioła PFED” za zasługi, które przyczyniają się rozwoju edukacji i promocji zdrowia w diabetologii.

– To wyróżnienie dla całego naszego zespołu zaangażowanego w pracę i edukację pacjentów z cukrzycą i ich rodzin – podkreśla Krystyna Gębuś-Dinter.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.