Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu rozszerzyło pakiet bezpłatnych badań dotyczących rozwoju psychoruchowego dziecka o tzw. badanie z użyciem Skali Bayley IV. To badanie kierowane jest do dzieci w wieku od 10 do 24 miesięcy. Całkowita wartość projektu to około 7,8 mln złotych, z czego dofinansowanie unijne wynosi 6,6 mln.

– Dzięki funduszom unijnym nasi mali pacjenci mogą korzystać ze standardów i metod diagnostycznych stosowanych na całym świecie – podkreśla Małgorzata Sobel, dyrektor KCGPiN w Opolu.

Opolski szpital jest pierwszą placówką w Polsce, która korzysta z najnowszej, IV wersji skali, oraz jedyną placówką w województwie opolskim, gdzie standard ten zostaje wprowadzony.

– W Klinicznym Centrum badanie przeprowadzają nasi psychologowie, którzy odbyli szkolenie w Addenbrooke’s Hospital w Cambridge, organizowane przez Cambridge Perinatal Group – podkreśla Dyrektor KCGPiN.

Psychologowie Joanna Wawrzyniak i Wiktoria Kubiec wyjaśniają, że  Skala Bayley pozwala diagnozować rozwój psychoruchowy dzieci, jako tzw. „złoty standard”.

– Oznacza to, że skala wskazywana jest jako narzędzie, po które warto sięgnąć w pierwszej kolejności, szczególnie badając poziom rozwoju dzieci obciążonych wcześniactwem, deficytami rozwojowymi lub innymi trudnościami, jak np. zaburzenia przywiązania, zaburzenia integracji sensorycznej czy trudności w karmieniu – tłumaczą Joanna Wawrzyniak i Wiktoria Kubiec.

Jest przydatna w procesie planowania oddziaływań terapeutycznych i, jak pokazują badania, prognozuje przyszły  rozwój dziecka. Pełna skala składa się z pięciu części badających rozwój dziecka w obszarze zdolności poznawczych, językowych, ruchowych, społeczno-emocjonalnych oraz zachowań adaptacyjnych.

Podczas badania dziecku towarzyszy bliska osoba. Większość zadań w trakcie badania przyjmuje formę zabawy, która toczy się według specjalnie stworzonego scenariusza.

– Przygotowując się do badania warto, by rodzic zwrócił uwagę na takie kwestie, jak zmęczenie dziecka, jego nastrój i ogólne samopoczucie oraz kondycja zdrowotna. Dziecko w dniu badania powinno być zdrowe, nie bezpośrednio po rekonwalescencji po chorobie infekcyjnej i wypoczęte – podsumowują psychologowie z Klinicznego Centrum.

W ramach bloku: „Poprawa jakości opieki nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu”, mieszkańcy województwa opolskiego mogą korzystać: z badań prenatalnych dla kobiet  wieku  do 35 lat, mobilnej opieki okołoporodowej, czyli szkół rodzenia, opieki położnej środowiskowej, poradni laktacyjnej,  wczesnej  rehabilitacji kobiet  po porodzie, wsparcia kobiet po ciąży mnogiej oraz niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do dwóch lat.

Kontakt:  Badania prenatalne – Poradnia  Ginekologiczno  – Położnicza Klinicznego Centrumtel. 77 454  54  01, wew. 661.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.