Właśnie zakończył się czwarty etap Tour de Pologne. Kolarze pokonali dokładnie 199.1 km na trasie Strzelin-Opole. Kto okazał się najlepszym?

Jak przebiegają zawody?

Zawody rozpoczęły się 29 lipca, a zakończą 4 sierpnia. Zawodnicy mają do pokonania 7 etapów. Jako pierwsze, uczestnicy stanęli przed wyzwaniem pokonania odcinka liczącego sobie 183.7 km, a wiódł on od Poznania do Poznania. Etap drugi to pokonanie trasy Leszno-Karpacz, która wynosiła 202.9 km. Podczas trzeciego dnia zawodnicy wyruszyli z Wałbrzycha, do Duszników-Zdrój i musieli zmierzyć się z odcinkiem liczącym sobie 162.3 km.

@opowiecie.info #tourdepologne #tourdepologne2023 #opole #strzelin #kolarstwo #sport ♬ Let’s Workout – Vin Music

Tour de Pologne w Opolu

Etap czwarty zawodów wiódł trasą Strzelin-Opole i liczyła sobie ona 199.1 km. Ostatnim razem w stolicy polskiej piosenki uczestników Tour de Pologne mogliśmy dopingować w 2020 roku, skąd startował drugi etap zawodów. Wygraną, tego etapu zawodów, może cieszyć się 22-latek, Olav Kooij (Holandia/Jumbo-Visma), który po raz kolejny wygrywa wyścig dookoła Polski, bowiem triumfował także w zeszłym roku.

Zobacz także: Kolarskie święto w Opolu! Wyścig Tour de Pologne wrócił po ośmiu latach!

Jeżeli chodzi o klasyfikację generalną to liderem pozostaje Matej Mohorić (Słowenia/Bahrain-Victorious), a Rafała Majkę i Michała Kwiatkowskiego dzieli od niego jedynie, kolejno, 10 i 12 sekund.

Wyniki 4 etapu zawodów

  1. Olav Kooij (Holandia/Jumbo-Visma) 4:23:15
  2. Marijn van den Berg (Holandia/EF-Education First)
  3. Matteo Moschetti (Włochy/Q36)
  4. Max Walscheid (Niemcy/Cofidis)
  5. Sam Bennett (Irlandia/Bora-Hansgrohe)
  6. Jakub Mareczko (Włochy/Alpecin)
  7. Tim Merlier (Belgia/Soudal-Quick Step)
  8. Arvid De Kleijn (Holandia/Tudor Pro)
  9. Lionel Taminiaux (Belgia/Alpecin)
  10. Matyas Kopecky (Czechy/Novo-Nordisk)

 

Ze Strzelina do Opola. Czwarty etap 80. Tour de Pologne

Od lewej: Marijn van den Berg (Holandia/EF-Education First), Olav Kooij (Holandia/Jumbo-Visma), Matteo Moschetti (Włochy/Q36)

Klasyfikacja generalna po 4. etapach

  1. Matej Mohorić (Słowenia/Bahrain-Victorious) 17:38:11
  2. Joao Almeida (Portugalia/UAE-Team Emirates) + 10
  3. Rafał Majka (Polska/UAE-Team Emirates) + 10
  4. Michał Kwiatkowski (Polska/Ineos Grenadiers) + 12
  5. Edward Dunbar (Irlandia/Team Jayco) + 20
  6. Ilan van Wilder (Belgia/Soudal-Quick Step) + 20
  7. Oscar Onley (Wielka Brytania/Team DSM) + 20
  8. Samuele Battistella (Włochy/Astana) + 20
  9. Lenny Martinez (Francja/Groupama-FDJ) + 20
  10. Sylvain Moniquet (Belgia/Lidl-Trek) + 20

Fot. Mario

Nie obeszło bez utrudnień, pogoda bardzo silnie starała się pokrzyżować plany zawodnikom, nie obeszło się także bez kraks. Mimo chwil grozy, etap udało się ukończyć. Sportowcy przecięli linię mety, która znajdowała się na ul. Ozimskiej, ok godz. 16.30, a później odbyła się dekoracja startujących w wyścigu.

Najlepszymi Polakami na czwartym etapie jubileuszowego turnieju w klasyfikacji generalnej okazali się Rafał Majka i Michał Kwiatkowski. Rafał Majka to 33-letni, polski kolarz, pochodzący z Zegartowic. Ma on na swoim koncie wiele osiągnieć, a do jednego z nich, które zapisało się na kartach historii, należy wygrana w klasyfikacji górskiej Tour de France 2014. Było to pierwsze takie zwycięstwo, polskiego kolarza, w jakiejkolwiek klasyfikacji Tour de France. Michał Kwiatkowski to również 33-letni, polski kolarz, pochodzący z Chełmża. Swoją pasję zaczął rozwijać już jako 11-latek, która zaowocowała wieloma juniorskimi mistrzostwami. Na swoim koncie ma wiele sukcesów, do których należy, np. mistrzostwo świata w wyścigu ze startu wspólnego z 2014 roku.

Mimo ogromnych emocji wszyscy pamiętali o tym, jak ważna była wczorajsza data (1 sierpnia). Mowa o 79. rocznicy Powstania Warszawskiego, na którym poległo 18 tysięcy żołnierzy AK i blisko 180 tysięcy cywilów.. Punktualnie o godz. 17.00, w tak zwaną godzinę „W” zawyły syreny i wszyscy uczcili poległych przysłowiową minutą ciszy.

Kolejne etapy

Na zawodników czekają jeszcze trzy etapy. Etap piąty wiedzie trasą Pszczyna-Bielsko-Biała i wynosi ona 198.8 km. Kolejno, startujący pokonają odcinek Katowice-Kraków, który liczy sobie 16.6 km. Ostatnim wyzwaniem, któremu sprostać będą musieli sportowcy to trasa z Zabrza do Krakowa, która wynosi 166.6 km.

Powodzenia!

Fot. Natalia Kwosek

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim, pasjonująca się muzyką i motoryzacją, a ponadto to uwielbiająca podróżować. Zawsze uśmiechnięta, wierząca, że "To co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi".