Podsumowania minionego roku dokonali mieszkańcy Starych Siołkowic wraz z włodarzami gminy. Podziękowano wójtowi za lata współpracy. Opowiedziano o planach na nadchodzące lata.
Siołkowice po roku prężnych działań
Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem dzielnicowego Wojciecha Gieży, który swoją służbę w popielowskiej gminie rozpoczął w kwietniu. Przedstawił podejmowane kroki przeciw incydentom, które najczęściej pojawiają się w Starych Siołkowicach: picie alkoholu na przystankach i obecność bezpańskich psów. Sołtyska, Danuta Izydorczyk, omówiła pokrótce wydarzenia, które zostały zorganizowane przez radę sołecką. Były to m.in. wodzenie niedźwiedzia, tradycyjne marzanki, majówka u farorza, kiermasz świąteczno-adwentowy i spotkanie opłatkowe.
Sołectwo odnosiło w 2017 roku sporo sukcesów. Siołkowice zdobyły drugie miejsce w konkursie na najpiękniejszą wieś opolską w kategorii bioróżnorodność. Wyróżnienie przyznano także w konkursie „Modernizacja Roku”. Skarbniczka gminy, Joanna Rudnik, otrzymała nagrodę za najładniejszy ogród. Najczytelniejszą stroną internetową została strona prowadzona przez państwa Nawrotów.
„Bez was nic by nie było”, czyli skromność pani sołtys
Izydorczyk ze wzruszeniem w głosie podziękowała mieszkańcom za dwadzieścia lat współpracy. Zaznaczyła, że to oni są najważniejsi w tym sołectwie i oni je kształtują. Podziękowania skierowała także do wójta Dionizego Duszyńskiego, który w tej roli po raz ostatni uczestniczył w ich zebraniu wiejskim. Jest włodarzem gminy od trzydziestu dwóch lat.
„Razem budowaliśmy tę gminę dwukrotnie”
Jak zapewnił wójt, gminę pozostawia w dobrej kondycji. Budżet gminy jest największy w historii. Od kilku lat nie były podnoszone podatki. Miejscowości nieustannie się rozwijają, a to dzięki funduszom unijnym oraz rzetelnej pracy popielowskich urzędników.
W trakcie budowy jest stacja uzdatniania wody w Starych Siołkowicach, a wkrótce ruszą prace w Kurzniach. Niebawem zmodernizowana zostanie oczyszczalnia ścieków, natomiast w lipcu zakończone zostanie kanalizowanie gminy. Również w lipcu ruszy ośrodek wypoczynkowy w Nowych Siołkowicach. Będzie plaża, kąpielisko, 37-metrowa zjeżdżalnia, plac zabaw, patrol ratowników, a także najprawdopodobniej drobna gastronomia.
Za parę tygodni rozpocznie się modernizacja ulicy Klapacz (od wiaduktu w kierunku gimnazjum). W planach jest również remont ulicy Wacława oraz jego bocznych ulic. Duszyński obiecał, że on lub jego następca zakupi dla OSP Siołkowice nowy wóz. Generalnemu remontowi ma zostać poddany budynek gimnazjum, w którym za dwa lata znajdzie się podstawówka. Gmina regularnie jest doświetlana.
Pomysł na artystyczne żłobko-przedszkole w Starych Siołkowicach
Budynek obecnej szkoły podstawowej już od czerwca 2019 roku będzie stał pusty. Wójt budynku sprzedać nie chce, ponieważ, jak powiedział: „To nie jest moja własność, tylko mieszkańców”. Z propozycją edukacyjną wyszedł Damian Gorazdowski, mieszkaniec Lubieni, dyrektor dwóch placówek, tancerz oraz artysta. Chciałby otworzyć w tym miejscu żłobek i przedszkole. Siołkowiczanie podczas dyskusji wyrazili zainteresowanie i pochwałę dla tego pomysłu. Budynek kontynuowałby przeznaczenie oświatowe, a inne przedszkola zostaną odciążone.
Mieszkańców było mało, ale pytań sporo
Zapytano o możliwość podłączenia się gminy do sieci gazowej. Wójt czyni w tym zakresie pewne posunięcia. Zgłoszono problem z odbiorem śmieci niesegregowanych oraz biodegradowalnych. W najbliższym czasie dofinansowywana będzie wymiana pieców węglowych. Domownik poniesie tylko 33% całej kwoty. Resztę sfinansuje marszałek województwa oraz gmina.
Wójt podziękował sołtysce za lata owocnej współpracy oraz mieszkańcom za wspólne budowanie popielowskiej gminy. Następne zebranie wiejskie odbędzie się w Rybnej (12 kwietnia o godzinie 18:00).
Fot. Marcin Luszczyk