Dokładnie 50 lat temu Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim otrzymał imię Powstańców Śląskich. Z tej okazji w szkole zorganizowano dziś (18 marca) skromną uroczystość, którą uczniowie mogli oglądać online. 50-lecie nadania imienia to jednak nie wszystko, za dwa dni obchodzić będziemy również 100. rocznicę Plebiscytu na Górnym Śląsku. 

Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim obchodził 50-lecie nadania imienia Powstańców Śląskich

Nie mogło zabraknąć jubileuszowego tortu.

Uroczystość rozpoczęła się prelekcją profesora Marka Białokura – „Ciepła zima, gorąca wiosna 1921 r., czyli 100 lat temu na Górnym Śląsku. Plebiscyt i powstania śląskie we współczesnej przestrzeni publicznej”. Wykład przybliżył słuchaczom powstania śląskie, ich przyczyny, przebieg oraz skutki. Nie mogło zabraknąć również wspomnienia Plebiscytu na Górnym Śląsku, którego 100. rocznicę obchodzić będziemy 20 marca.

Chciałbym żeby uczniowie po dzisiejszym wykładzie zapamiętali, że Śląsk, a w szczególności Górny Śląsk to na przestrzeni dziejów bardzo barwna, ciekawa, wielokulturowa dzielnica i region, którego historia uczy nas, że przede wszystkim należy się szanować – podsumował prof. dr hab. Marek Białokur.

Jak zadeklarował Profesor w przyszłości, jeśli tylko będzie taka wola ze strony szkoły, z ogromną przyjemnością ponownie odwiedzi Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim.

Z wielką radością po raz kolejny jestem w tej szkole, dziś spotkaliśmy się tu by posłuchać wspaniałego wykładu, ale jest też okazja do złożenia najserdeczniejszych życzeń wszystkim pracownikom Zespołu Szkół z okazji jubileuszu nadania jej imienia. Rozwijajcie się nadal tak wspaniale, życzę dużo fantastycznych osiągnięć wszystkim nauczycielom i uczniom. Pani Dyrektor życzę jak najdłuższego sprawowania mądrej władzy w tej szkole i rozwijania jej wraz z nauczycielami, wszystkiego co najlepsze – życzyła Monika Jurek, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego.

Z okazji jubileuszu Dyrekcja, zainspirowana pomysłem jednego z uczniów (red. obecnie już absolwenta), postanowiła zakopać na terenie szkoły kapsułę czasu. Umieścili w niej 50 opowiadań i wierszy, które stworzyli uczniowie na temat szkoły w obecnych czasach. Kapsuła zostanie wykopana dokładnie za 20 lat.

Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim obchodził 50-lecie nadania imienia Powstańców Śląskich

Marcin Luszczyk (pomysłodawca) wraz z dyrektor Dorotą Gajdą-Szczegielniak umieszczają kapsułę w ziemi.

Bardzo się cieszę, że pomysł z kapsułą czasu został zrealizowany. Pamięć o historii jest bardzo ważna, w szczególności ta o lokalnych wydarzeniach. Mam nadzieję, że za 20 lat w tym samym składzie uda nam się znów spotkać, odkopać kapsułę i zostawić obecne czasy w przeszłości, po to, by z nadzieją spojrzeć w przyszłość. Najważniejsze jest by to, co minione stanowiło dla nas mądrą lekcję – mówił Marcin Luszczyk, pomysłodawca stworzenia kapsuły czasu.

Jubileusz dobrzeńskiego Zespołu Szkół wpisuje się idealnie w harmonogram obchodów rocznicy Powstań Śląskich i Plebiscytu na Górnym Śląsku w regionie.

Bardzo cieszy mnie ilość i różnorodność działań, szczególnie w sferze edukacyjnej, tak by młodzi ludzie mogli uczyć się szacunku, tolerancji i kultywować tą pamięć. Jak powiedział Robert Anson Heinlein „Pokolenie, które ignoruje historię, nie ma przeszłości – ani przyszłości.” Dlatego dla nas tak ważne jest kultywowanie obchodów jubileuszy, zarówno lokalnych jak i regionalnych – mówiła Dorota Gajda-Szczegielniak, dyrektor Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim.

Powstańców Śląskich, imię które wrosło w mury dobrzeńskiej szkoły

Od 50. lat, mimo różnych zawirowań politycznych, które odbywały się w Polsce, Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim nosi imię Powstańców Śląskich. To szmat czasu, całe pokolenia naszych mieszkańców uczyły się w tej szkole i mam nadzieję uczyć się w niej będą. Jest to szkoła bardzo związana z tym terenem, charakterystyczna dla Dobrzenia Wielkiego, cenię mieszkańców za ich związanie z tą placówką, chciałbym żeby to trwało i nikt nie był zmuszony zamykać jej działalności – mówił Piotr Szlapa, wójt gminy Dobrzeń Wielki.

Nie zapominajmy jednak o innej stronie przeszłości

Ze względu na specyfikę i przeszłość tego rejonu imię szkoły upamiętnia osoby, które walczyły o przywrócenie tutejszym terenom polskości. Z drugiej strony wydarzenia tamtych czasów doprowadziły do wielu konfliktów w śląskich rodzinach. Konfliktów wielopokoleniowych, których pokłosie trwa do dziś. Obce mocarstwa chciały wyeliminować konkurencję poprzez użycie kwestii narodowości, ale najważniejsze jest, że mieszkańcy tutejszych regionów czują się ślązakami i nimi zostaną – podsumowuje Piotr Szlapa.

W uroczystości udział wzięli również Zbigniew Kubalańca – Wicemarszałek Województwa Opolskiego oraz osoby życzliwe i zasłużone dla szkoły.

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.