Złota Pinezka to wyróżnienie dla atrakcji turystycznych najbardziej docenionych przez użytkowników Map Google. Przyznano ją po raz pierwszy z okazji 15-lecia Google Maps w Polsce w każdym z 16 województw. Na podium Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera, która we wrześniu zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty.

Złota Pinezka jest przyznawana na podstawie opinii użytkowników Map Google, z których korzysta ponad miliard użytkowników z całego świata.

Filharmonia Opolska ma już ponad 1300 opinii na Mapach Google, ich średnia ocen wynosi 4,8 z czego praktycznie wszystkie są pozytywne.

– Z zespołem moich pracowników już szósty rok staramy się tak rozwijać działalność artystyczną instytucji, by odbiorcy muzyki chętnie do niej wracali. Opinie i oceny w Mapach Google to dla nas nie tylko miernik naszych działań – przyznał Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej. – W obecnym czasie epidemii to również czytelna deklaracja, że sztuka naprawdę jest mieszkańcom Opolszczyzny potrzebna. Złota Pinezka mocno podbudowała naszą nadzieję i apetyt na pełnowymiarowy powrót do pracy.

W Filharmonii Opolskiej usłyszymy różnorodny repertuar: od muzyki symfonicznej i operowej przez kameralną, musical, jazz, poezję śpiewaną czy inne rodzaje muzyki popularnej. W rozbudowanym gmachu funkcjonuje współpracująca ze sceną klubową restauracja Cztery Pory Roku, która jest popularnym miejscem spotkań towarzyskich.

Organizatorzy konkursu przyznający Złote Pinezki, podkreślili, że obiekt nie tylko zachwyca architekturą, ale i bogatą ofertą.

– To adres, pod którym na stałe działa Orkiestra Symfoniczna i który gościł wielu światowej sławy dyrygentów, kompozytorów oraz solistów – powiedziała Elżbieta Różalska z Google Polska. – Mamy nadzieję, że wydarzenia muzyczne Filharmonii Opolskiej przyciągać będą coraz większą liczbę melomanów. Zachęcamy też do odkrywania okolic, tych bliższych i dalszych, tych znanych i tych mniej oczywistych – a także do wspierania swoich ulubionych miejsc poprzez dzielenie się opiniami, wskazówkami lub zdjęciami na Mapach. Na pewno ludzie je prowadzący, obojętnie, czy są to atrakcje turystyczne, restauracje czy lokalne firmy to docenią.

Laureaci pierwszych Złotych Pinezek to: w województwie pomorskim otrzymał ją Zamek w Malborku, w województwie zachodniopomorskim Wały Chrobrego, w województwie warmińsko-mazurskim Mosty w Stańczykach, w województwie podlaskim Pałac Branickich w Białymstoku, w województwie kujawsko-pomorskim Żywe Muzeum Piernika, w województwie dolnośląskim ZOO Wrocław Afrykarium, w województwie lubuskim Międzyrzecki Rejon Umocniony – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, w województwie lubelskim Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, w województwie świętokrzyskim Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, w województwie małopolskim Zamek Królewski na Wawelu, w województwie podkarpackim Muzeum Budownictwa Ludowego, w województwie wielkopolskim Park Cytadela, w województwie łódzkim Pasaż Róży, w województwie śląskim Kopalnia Guido, w województwie mazowieckim Łazienki Królewskie.

Filharmonia Opolska wznawia koncerty

Na scenie 4 września za pulpitem dyrygenckim staną absolwenci dyrygentury symfoniczno-operowej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

W koncercie pod nazwą „U progu kariery” będzie można usłyszeć: VII Symfonie A-dur op. 92 Ludwiga van Beethoven pod batutą Karoliny Polak i III Symfonia a-moll Szkocka op. 56 – Feliksa Mendelssohn-Bartholdy w tym utworze opolskich muzyków poprowadzi Łukasz Ksobiraj.

Natomiast 11 września filharmonia wraz ze szkoła muzyczną zapraszają na koncert dyplomantów opolskiej uczelni.

– Tegoroczna klasa dyplomowa w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu liczy 30 uczniów specjalności: instrumentalistyka i wokalistyka – mówi Katarzyna Kaczmarczyk, wicedyrektor PSM w Opolu.

– Dla porównania, w klasie pierwszej było ich aż 42. Zostali najwytrwalsi i pewnie każdy z nich marzy o tym, by wystąpić solo u boku Orkiestry Symfonicznej FO, a tym samym wpisać się w wyjątkowo piękną, ponad pięćdziesięcioletnią tradycję. Jednak Koncert Dyplomantów ma swoje ramy czasowe i zaszczytu tego dostąpią tylko wybrani.

Łącznie zaprezentuje się na scenie 12 młodych artystów w zróżnicowanym repertuarze. Nad całością za pulpitem dyrygenckim czuwać będzie Radosław Droń.

Bilety w cenie od 10 do 40 zł dostępne są w kasie i na stronie filharmonii. Jeżeli ktoś z melomanów posiadał bilety na te koncerty z poprzednią datą niestety zmuszony jest je zwrócić w kasie Filharmonii i zakupić nowe na obecne terminy. Ze względów sanitarnych ilość miejsc na Sali jest ograniczona.

Fot. Michał Grocholski

Fot. Anna Konopka

Złota Pinezka od Google dla Filharmonii Opolskiej. Internauci przyznali jej średnią 4,8 [WIDEO]

Złota Pinezka dla Filharmonii Opolskiej / fot. Barbara Pieczyńska

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.