Zmiana dotyczy osób przyjeżdżających spoza strefy Schengen i EFTA, czyli porozumienia o wolnym handlu. – Wszystkie te osoby podlegają obowiązkowej kwarantannie – informuje dyrektorka opolskiego Sanepidu, Marzena Nanowska-Geisler.

Kwarantanna trwa 10 dni. Jak informuje Nanowska-Geisler z kwarantanny można być zwolnionym jedynie po wykonaniu badania testem PCR – nie wcześniej jednak niż w siódmej dobie po przylocie czy przyjeździe do Polski. Tej kwarantannie nie podlegają osoby, które są w pełni zaszczepione czternaście dni wcześniej. – Chodzi o to, by nabyły już pełnej odporności – wyjaśnia dyrektorka. Nie podlegają jej także ozdrowieńcy do szóstego miesiąca po przebytej chorobie.

Dyrektorka apeluje do wszystkich, którzy jeszcze się nie zaszczepili, by zrobili to jak najprędzej. – Tylko zaszczepienie daję nam możliwość swobodnego przemieszczania się między krajami – a przecież są wakacje i sporo ludzi wyjeżdża. Ważne to jest także w skali globalnej: żeby nie dopuścić do kolejnej fali pandemii. Wirus mutuje a jego kolejne rodzaje są coraz bardziej zjadliwe, coraz łatwiej się nimi zakazić. Nawet przy pełnym szczepieniu nie ma gwarancji, że się nie zachoruje. szczepionka zapewnia jednak łagodny przebieg choroby.

– 7 029 osób zachorowało w powiecie opolskim na covid od początku pandemii – z tego 225 osób zmarło. Dzisiaj sytuacja wydaje się być opanowana. Odkrywane są jednostkowe przypadki, od 1 do 5 dziennie – mówi dyrektorka opolskiego Sanepidu, Marzena Nanowska-Geisler. Podlegają jej zarówno powiat opolski jak i Opole.

– Po raz pierwszy od roku spotykamy się na żywo w ramach komisji bezpieczeństwa i porządku dla powiatu opolskiego – przyznaje członek zarządu powiatu Krzysztof Wysdak. – Omówiliśmy kwestie bezpieczeństwa sanitarnego, czyli wszystkie sprawy związane z pandemią, przyjrzeliśmy się naszemu punktowi szczepień.

Ważnym tematem były powodzie, które powiat nawiedzają najczęściej w lipcu. Także latem najwięcej jest w powiecie pożarów. – Strażacy przedstawili nam swoje plany i możliwości – dodaje Wysdak.

O zmianie przepisów dla osób przyjeżdżających zza granicy – na komisji bezpieczeństwa powiatu opolskiego

Fot. Monika Kluf

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.