Takin złoty przyszedł na świat w opolskim zoo kilkanaście dni temu. To wyjątkowe osiągnięcie, zaledwie dwadzieścia ośrodków na całym świecie prowadzi hodowlę tego gatunku. 

Takin złoty to niezwykle rzadki gatunek w ogrodach zoologicznych, naturalnie występuje wyłącznie w górach Qinling w południowym Shaanxi w Chinach, gdzie zamieszkuje lasy strefy umiarkowanej i iglaste na wysokościach od 1300 do 2800 m.

Wg Światowej Czerwonej Listy jest gatunkiem wysokiego ryzyka narażonym na wyginięcie. Jego populacja w naturze wciąż maleje. Powodem takiego stanu rzeczy są niszczenia siedlisk, wylesianie, niepokojenie przez człowieka, oraz polowania i kłusownictwo dla mięsa, rogów i futra.
Opolska para takinów została utworzona przez koordynatora programu hodowli zachowawczej takinów złotych w Europie dopiero wiosną 2022 roku. W niespełna dwa lata doczekaliśmy się udanego przychówku – traktujemy to jako sukces naszego ZOO Opole – czytamy na profilu Facebook Ogrodu.

Małego takina wraz z rodzicami można już oglądać na wybiegu w rejonie Eurazji opolskiego ogrodu, zapraszamy.

Fot. ZOO Opole / Facebook

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.