ZS w Dobrzeniu Wielkim z certyfikatem „Szkoła Promująca Zdrowie” [AUDIO]

© Tomasz Chabior

Krajowy Certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie” – takie wyróżnienie powędrowało do Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim. Oprócz dobrzeńskiej szkoły certyfikat przyznawany przez Minister Edukacji Narodowej otrzymało 35 innych placówek z całego kraju, które dołączyły do grona 210 posiadających takie wyróżnienie szkół.

– mówi Małgorzata Gosztyła, koordynator działań związanych ze „Szkołą Promującą Zdrowie” w ZS w Dobrzeniu Wielkim.

Certyfikat w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie odebrały szkolny koordynator programu Małgorzata Gosztyła, dyrektorka ZS w Dobrzeniu Wielkim, Dorota Gajda-Szczegielniak, oraz Agnieszka Skrzydelska – wojewódzki koordynator projektu. Wyróżnienia szkołom wręczyła Agnieszka Ludwin – koordynatorka krajowa.

Program „Szkoła Promująca Zdrowie” realizowany jest w Polsce od 1991 roku i koncentruje się na promowaniu zdrowego stylu życia wśród młodzieży i pracowników szkół. Wieloletnie i systematyczne działania potwierdza przyznanie placówce certyfikatu najpierw na poziomie wojewódzkim, a później krajowym.

Zanim szkoła otrzymała certyfikat, przez sześć lat podejmowała działania mające na celu promowanie zdrowia nie tylko fizycznego, ale także psychicznego. W ich ramach uczniowie do dziś uczestniczą w licznych projektach, m.in. „Trzymaj formę”, „Żyj smacznie i zdrowo” i „Uzależnieniom behawioralnym mówię STOP”.

Poza tym szkoła organizuje happeningi i akcje charytatywne, takie jak „Oddaj krew”, „AED + TY = ŻYCIE”, „Tańczące przerwy” i „Pierwsza pomoc”. Jako szkoła promująca zdrowie dobrzeński Zespół Szkół współpracuje także z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Opolu i organizacją Caritas.

W projekcie biorą udział uczniowie, nauczyciele, obsługa szkoły oraz rodzice. W 2014 roku placówka otrzymała certyfikat wojewódzki. Później wystartowała po certyfikat krajowy.

– mówi Małgorzata Gosztyła.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.