Przy czterech głosach sprzeciwu i 20 za, Zuzanna Donath-Kasiura została wybrana przez opolski sejmik nowym wicemarszałkiem województwa. Zastąpiła na tym miejscu Romana Kolka, który powrócił do zawodu – jest lekarzem anestezjologiem.
Kandydaturę Donath-Kasiury przedstawił przewodniczący sejmiku Rafał Bartek.
Marszałek Andrzej Buła, rekomendując ją na wicemarszałka, podkreślał, że jest to osoba niezwykle zaangażowana i odpowiedzialna w tym, co robi, potrafiąca ze zrozumieniem wsłuchiwać się w potrzeby mieszkańców. – Jest osobą koncyliacyjną, lubi współpracować z ludźmi, w sejmiku dała się poznać jako osoba rzetelnie wykonująca swoje obowiązki – mówił marszałek. – Jest inicjatorką wielu projektów, w tym także społecznych, dotyczących opieki nad osobami zależnymi – dodawał.
Sama kandydatka na konferencji prasowej tuż przed sesją sejmiku mówiła, że jest człowiekiem dialogu i zwolenniczką zarządzania przez współpracę. – Wszystkie sfery, którymi – jeśli radni mnie wybiorą – mam się zająć, są bardzo ważne dla kondycji naszego regionu. Łączy je to, że od osób, pracujących w tych dziedzinach, wymagana jest nie tylko wiedza merytoryczna, ale także bardzo duża wrażliwość na sprawy człowieka, który jest w centrum ich zainteresowania – podkreślała.
– Podobnie jak bycie radnym, praca szczególnie w obszarze edukacji i służby zdrowia wymaga otwartości i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, ale także świadomości, że żyjemy w konkretnym miejscu i czasie, mamy do dyspozycji określone narzędzia, a nasze możliwości nie zawsze spełniają nasze oczekiwania – uważa nowa wicemarszałek. – W centrum działań jest człowiek, ale człowiek, który jest częścią społeczności i to warto i trzeba podkreślać. Zarówno edukacja, jak i służba zdrowia finansowana jest przede wszystkim z budżetu państwa, czyli z subwencji oświatowych i Narodowego Funduszu Zdrowia – środki centralne niestety są niewystarczające, ale dzięki sprawnemu zarzadzaniu, wykorzystywaniu funduszy europejskich i pozyskiwaniu dodatkowych źródeł finasowania wojewódzkie jednostki znajdują się w dobrej kondycji, co jest niewątpliwą zasługą osób nimi zarządzających oraz zarządu województwa opolskiego. Mam świadomość, że te tematy są sporym wyzwaniem, ale jestem człowiekiem dialogu i konkretnego działania i co ważne zwolenniczką zarzadzania opartego na budowaniu wspólnoty, a nie rywalizacji. Nie wyobrażam sobie życia bez pracy społecznej i zaangażowania w zmienianie na lepsze otaczającego nas świata- zapewnia Donath-Kasiura.
Nowa wicemarszałek ma bardzo ściśle określone priorytety w kwestii ochrony zdrowia.
Nowa wicemarszałek jest absolwentką filologii polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Posiada uprawnienia do nauczania języka niemieckiego. Ukończyła także studia podyplomowe na Politechnice Opolskiej na kierunku: Biznes międzynarodowy Unia Europejska – Chiny. Przez 9 lat pracowała jako nauczycielka języka niemieckiego i polskiego. Od 1999 do 2016 była referentem ds. kultury w TSKN. Od 2016 pełni funkcję zastępcy dyrektora TSKN, inicjatorka m.in. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Od 2001 Przewodnicząca Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego dla uczniów szkół podstawowych (2001-2019 również konkursu dla klas gimnazjalnych). Członkini Diecezjalnej Rady ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W 2015 roku wybrana na Sekretarza TSKN. Od września 2016 roku jest wiceprzewodniczącą Komisji Rewizyjnej Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej. Od sierpnia 2017 do czerwca 2018 roku pełniła społecznie funkcję prezesa spółki medialnej Pro-Futura. W 2018 roku wybrana Radną Województwa Opolskiego, gdzie w latach 2018-2020 była przewodniczącą Komisji Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi, od 2020 roku jest Przewodnicząca Komisji Edukacji, Dialogu Obywatelskiego i Wielokulturowości. W 2018 nagrodzona Srebrnym Laurem Umiejętności i Kompetencji w kategorii Pro Publico Bono, a w sierpniu 2020 roku dyplomem uznania Ambasadora RFN w Warszawie za szczególne zasługi na rzecz współpracy polsko- niemieckiej.
Zainteresowania: poezja, muzyka, kuchnia, motorowodniactwo (posiada patent sternika motorowodnego).
Fot. melonik, Łukasz Józwenko