ZUŻYTY SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY
Pod pojęciem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, rozumie się urządzenia zasilane prądem lub bateriami, z których już nie korzystamy, chcemy się ich pozbyć lub zastąpić nowymi. Zgodnie z Ustawą z dnia 11 września 2015 r. wyróżnia się następujące rodzaje sprzętu należącego do danych grup:
Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego
Wielkogabarytowe urządzenia chłodzące, chłodziarki, zamrażarki, pozostałe urządzenia używane do chłodzenia, konserwowania i przechowywania żywności, pralki, suszarki do odzieży, zmywarki, kuchenki, piekarniki elektryczne, elektryczne płyty grzejne, kuchenki mikrofalowe, pozostałe wielkogabarytowe urządzenia używane do gotowania i innego typu przetwarzania żywności, elektryczne urządzenia grzejne, grzejniki elektryczne, pozostałe wielkogabarytowe urządzenia używane do ogrzewania pomieszczeń, łóżka, meble wypoczynkowe, wentylatory elektryczne, urządzenia klimatyzacyjne, pozostały sprzęt wentylujący, wyciągi wentylacyjne i urządzenia kondycjonujące.
Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego
Odkurzacze, zamiatacze do dywanów, pozostałe urządzenia czyszczące, urządzenia używane do szycia, dziania, tkania i innego typu przetwarzania wyrobów włókienniczych, żelazka i pozostałe urządzenia do prasowania, maglowania i innych rodzajów pielęgnacji odzieży, tostery, frytownice, młynki, ekspresy do kawy oraz urządzenia do otwierania lub zamykania pojemników lub opakowań, noże elektryczne, urządzenia do strzyżenia włosów, suszenia włosów, szczotkowania zębów, golenia, masażu oraz pozostałe urządzenia do pielęgnacji ciała, zegary, zegarki oraz sprzęt do odmierzania, wskazywania lub rejestrowania czasu, wagi. Sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny
Komputery osobiste, w tym procesor, mysz, ekran i klawiatura, laptopy, notebooki, drukarki, sprzęt kopiujący, elektryczne i elektroniczne maszyny do pisania, kalkulatory kieszonkowe i biurowe oraz inny sprzęt do zbierania, przechowywania, przetwarzania, prezentowania lub przekazywania informacji drogą elektroniczną, terminale i systemy użytkownika, faksy, teleksy, telefony, automaty telefoniczne, telefony bezprzewodowe, telefony komórkowe, systemy zgłoszeniowe oraz inne produkty lub sprzęty przesyłające dźwięk, obrazy lub inne informacje za pomocą technologii telekomunikacyjnych.
Sprzęt konsumencki i panele fotowoltaiczne
Odbiorniki radiowe, odbiorniki telewizyjne, kamery wideo, sprzęt wideo, sprzęt nagrywający hi-fi, wzmacniacze dźwięku, instrumenty muzyczne oraz inne produkty lub sprzęt do celów nagrywania lub kopiowania dźwięku lub obrazów, w tym sygnałów lub innych technologii przesyłu dźwięku i obrazu niż za pomocą technologii telekomunikacyjnych, panele fotowoltaiczne.
Sprzęt oświetleniowy
Oprawy oświetleniowe do lamp fluorescencyjnych, z wyjątkiem opraw oświetleniowych stosowanych w gospodarstwach domowych, proste lampy fluorescencyjne, kompaktowe lampy fluorescencyjne, wysokowydajne lampy wyładowcze, w tym ciśnieniowe lampy sodowe oraz lampy metalohalogenkowe, lampy sodowe niskoprężne, diody elektroluminescencyjne (LED), pozostały sprzęt oświetleniowy do celów rozprowadzania lub regulacji światła, z wyjątkiem żarówek żarnikowych.
Narzędzia elektryczne i elektroniczne, z wyjątkiem wielkogabarytowych stacjonarnych narzędzi przemysłowych
Wiertarki, piły, maszyny do szycia, urządzenia do obróbki tokarskiej, frezowania, piaskowania, przemiału, piłowania, przecinania, cięcia, wiercenia, wykonywania otworów, sztancowania, falcowania, gięcia lub podobnych metod przetwarzania drewna, metalu i innych tworzyw, narzędzia do nitowania, gwoździowania lub śrubowania, a także do usuwania nitów, gwoździ, śrub, czy też do podobnych zastosowań, narzędzia do spawania, lutowania lub podobnych zastosowań, urządzenia do rozpylania, rozprowadzania, dyspergowania lub innego typu rozprzestrzeniania cieczy lub substancji gazowych innymi metodami, narzędzia do koszenia lub innych prac ogrodniczych.
Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy
Kolejki elektryczne lub tory wyścigowe, ręczne konsole do gier wideo, gry wideo, urządzenia sterowane komputerowo, w szczególności do uprawiania sportów rowerowych, nurkowania, biegania, sprzęt sportowy z elektrycznymi lub elektronicznymi częściami składowymi, automaty wrzutowe.
Wyroby medyczne, z wyjątkiem wszelkich wyrobów wszczepionych i zainfekowanych
Sprzęt do radioterapii, sprzęt kardiologiczny, sprzęt do dializy, sprzęt do wentylowania płuc, sprzęt medycyny nuklearnej, sprzęt laboratoryjny do diagnostyki in vitro, analizatory, zamrażarki, testy płodności, pozostałe urządzenia do wykrywania, nadzorowania, leczenia lub łagodzenia choroby, urazów lub niepełnosprawności, lub zapobiegania im.
Przyrządy do monitorowania i kontroli
Czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, urządzenia pomiarowe, ważące lub regulacyjne, używane w gospodarstwie domowym lub jako sprzęt laboratoryjny, pozostałe przyrządy do monitorowania i sterowania używane w obiektach przemysłowych, w szczególności w panelach sterowniczych.
Automaty wydające
Automaty wydające napoje gorące, automaty wydające butelki lub puszki z zimnymi i gorącymi napojami, automaty wydające produkty stałe, automaty wydające pieniądze, wszystkie urządzenia automatycznie wydające wszelkiego typu produkty.
Od 1 stycznia 2016 r. do 30 grudnia 2017 r. obowiązuje 10 grup sprzętu wskazanych w załączniku nr 6 do ustawy z 11 września 2015 r o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, natomiast od 1 stycznia 2018 r. zakres grup sprzętu podlegających przepisom ustawy zostanie zmieniony na 6 grup sprzętu podzielonych m.in. ze względu na sposób i koszt przetwarzania.
Zużytego sprzętu nie wolno wyrzucać do pojemnika razem z innymi odpadami, ponieważ są to odpady, które zanieczyszczają środowisko. Zawierają wiele szkodliwych i toksycznych substancji takich jak: rtęć, freon, azbest, kadm czy chrom. Każde urządzenie elektryczne i elektroniczne posiada znaczek, który oznacza, że takiego urządzenia nie wolno wyrzucać do śmietnika.
• Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) – taki punkt dla mieszkańców Gminy Dobrzeń Wielki znajduje się w Chróścicach przy ulicy Polnej
• Do sklepu RTV/AGD –wielkopowierzchniowe sklepy powinny przyjmować drobne urządzenia (do 25 cm)
• Do sklepu, który także ma obowiązek przyjąć dowolne urządzenie w przypadku zakupu nowego, tego samego rodzaju. Kupujemy np. nowy telewizor, a oddajemy stary (zasada 1:1)
• Według harmonogramu zbiórki odpadów komunalnych w Gminie Dobrzeń Wielki – raz w roku bezpłatny odbiór spod posesji mieszkańców, posiadających złożoną deklarację.
Należy pamiętać, że samodzielny demontaż urządzenia jest niezgodny z prawem, więc elektryczne śmieci powinniśmy przekazywać w całości – jako kompletne urządzenia.
Zebrane elektrośmieci trafią do recyklera, który unieszkodliwi substancje i pozyska z nich materiały nadające się do ponownego zużycia, np. 80 % zużytej świetlówki można wykorzystać do produkcji nowej. Najbardziej pożądaną formą odzysku ZSEE jest recykling, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w celu uzyskania substancji bądź materiałów o tym samym lub podobnym przeznaczeniu.
ODPADY WIELKOGABARYTOWE
Odpady wielkogabarytowe, to odpady komunalne powstające w naszych domach, które ze względu na duże rozmiary lub wagę nie mieszczą się w standardowych pojemnikach na śmieci. Do tej grupy odpadów zaliczamy: stoły, krzesła, sofy, szafy, tapczany, łóżka, fotele, dywany, materace, wykładziny, pierzyny czy wózki dziecięce. Warto korzystać z możliwości i rozwiązań jakie proponuje nam Gmina Dobrzeń Wielki. Jako mieszkańcy musimy być świadomi, iż nieprawidłowe zagospodarowanie odpadów wielkogabarytowych może stanowić duży problem środowiskowy. Są to odpady specyficzne, w większości zbudowane z różnych typów surowców i materiałów, które mają różny skład, a co za tym idzie każdy z osobna w różny sposób może oddziaływać na środowisko i w różny sposób może być zagospodarowany. Odpady wielkogabarytowe wraz z ZSEE odbierane są w Gminie Dobrzeń Wielki raz do roku (zgodnie z harmonogramem wywozu odpadów) przez spółkę Prowod. Ponadto mieszkańcy gminy mogą dostarczać takowe odpady bezpłatnie przez cały rok do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Odpady trafiają do zakładu, w którym są poddawane obróbce (wydzielane są poszczególne rodzaje surowców tj. metal, tworzywa sztuczne, tekstylia, drewno, elementy elektroniczne i elektryczne itp.). Z rozdzielonych surowców wytwarza się nowe materiały. Aby uniknąć wątpliwości, które odpady możemy wystawić podczas zbiórki, poniżej zamieszczamy spis.
Masa odpadów wielkogabarytowych, które mieszkańcy Gminy Dobrzeń Wielki oddają w ramach corocznych wystawek sukcesywnie wzrasta. W całym 2015 roku zebrano 117 ton odpadów wielkogabarytowych. W tym roku tylko podczas jednej zbiórki zebrano prawie 140 ton takich odpadów. Wzrost ten wskazuje na rosnącą świadomość ekologiczną mieszkańców oraz uszczelnianie się systemów zbiórek, aby jak najwięcej odpadów komunalnych było zagospodarowanych w prawidłowy sposób, czyli poddanych recyklingowi. Firma Prowod ze swojej strony zachęca do korzystania z PSZOK-u, który odbiera odpady selektywne przez cały rok.
Źródła:
1. www.iodpady.pl
2. www.ecoeconomy.pl
3. www.ekodolina.pl
4. www.ekolia.pl