„Jeśli chcesz zbudować statek, nie zwołuj ludzi, aby przynieśli drzewo, czy przygotowali narzędzia. Nie przydzielaj zadań i pracy, lecz wzbudź w nich tęsknotę za dalekim, bezkresnym morzem.” Ta myśl Antoine de Saint-Exupéry’ego przyświecała twórcom nowej strategii Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP.
Od trzech dekad Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP zrzesza młodych ludzi narodowości niemieckiej z całej Polski. Ich najważniejszym celem jest utrzymanie niemieckiej tożsamości w Polsce poprzez pielęgnowanie i popularyzację niemieckiej kultury i języka. Równie ważne jest budowanie pozytywnego wizerunku mniejszości niemieckiej w Polsce, rozwój osobisty członków, a także wspieranie przyjaznych stosunków z innymi grupami społecznymi. ZMMN stara się pracować przede wszystkim na rzecz młodzieży i społeczności lokalnych, niezależnie od pochodzenia.
Wraz z nadejściem wiosny przedstawiciele Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej postanowili zaprezentować nową odsłonę organizacji młodzieżowej.
W nowej strategii oprócz wizji i misji organizacji młodzi działacze zdiagnozowali na podstawie szczegółowej analizy cele zasadnicze na lata 2022-2024. Zakładają one nie tylko profesjonalizację i modernizację działań organizacji, ale również rozszerzenie oferty projektowej dla młodzieży w wieku studenckim, jak też wyjście z „szufladki”, czyli podejmowanie działań promujących tolerancję, łamanie stereotypów dotyczących Niemców w Polsce.
„Chcemy nadal realizować nasze cele i stawiać czoła wyzwaniom” – taką puentę zawarł w swoim inauguracyjnym przemówieniu przewodniczący Oskar Zgonina obecny online.
Następnie przedstawiona została nowa wersja identyfikacji wizualnej, której głównym filarem jest nowe logo organizacji. Oprócz zmiany wielkości i czcionki najważniejszym elementem logo stała się litera „M” w słowie BJDM, która symbolizuje „m jak młodzież” i „m jak mniejszość”. Barwy logo nawiązują do barw narodowych Niemiec. Zachowana została koncepcja postaci, jednak stały się one bardziej subtelne i wplecione w całość kompozycji. Przygotowane zostały także różne wersje językowe loga oraz wersje okolicznościowe i przeznaczone dla kół terenowych. Nowa identyfikacja podkreśla wejście w nowy etap działalności Związku. Oprawa graficzna materiałów promocyjnych została ujednolicona, aby uzyskać spójność wizerunkową na wszystkich kanałach w mediach społecznościowych. Młodzi zaprezentowali także jeden z trzech filmów jubileuszowych, przedstawiający działania organizacji w przyszłości. W filmie wystąpili członkowie i członkowie seniorzy Związku, którzy opowiedzieli o swojej aktywności w organizacji i o wpływie, jaki miała ona na ich dalsze życie.
Zwieńczeniem inauguracji był wspólny toast organizatorów, członków i zaproszonych gości. Inauguracja była zapowiedzią całego roku obchodów, w trakcie którego będą odbywały się różne wydarzenia jubileuszowe m.in. koncert plenerowy i uroczysta gala jubileuszowa, którą zaplanowano na 9.09.2022 we Wrocławiu.
– To już nie jest organizacja masowa jak kiedyś z tysiącami członków – przyznaje lider TSKN Rafał Bartek. – Dzisiaj nie ma już do tego powrotu. Wielu jest dziś odbiorców – mniej kreatorów tego życia, więc trzeba się cieszyć z każdego młodego człowieka, który to wyzwanie podejmuje. Mamy tu w przypadku młodzieży z bardzo dużą rotacją, która następuje rok po roku. Ktoś jest przez chwilę członkiem, potem wychodzi – może się znowu pojawi – zmienia miejsce zamieszkania, czy nauki. I ja się cieszę przede wszystkim z tego z jaką jakością mamy dzisiaj do czynienia. Od kilku lat, kiedy ten obecny zarząd kreuje rzeczywistość BJDM – bo patrząc historycznie było różnie – tymczasem to co dzisiaj prezentują, pokazuje, że może jest ich mniej , ale są to młodzi aktywni, ambitni ludzie, którzy się nie boją swojej tożsamości, a to w dzisiejszych czasach, gdy widzimy z jaka dyskryminacją mamy do czynienia, to ogromna wartość, na której musimy budować z której nie tylko my jako dorośli Niemcy ale i społeczeństwo polskie powinno być dumne.
Uroczysta inauguracja obchodów 30-lecia odbyła się w Opolskim Centrum młodzieżowym (Jugendzentrum) przy ulicy Krupniczej 15. Na galę zaproszono przedstawicieli najważniejszych organizacji mniejszości niemieckiej z regionu. Wśród zgromadzonych znaleźli się, m.in. poseł na Sejm RP Ryszard Galla, Konsul RFN w Opolu Birgit Fisel-Rösle, Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Rafał Bartek, Dyrektor Generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej Lucjan Dzumla.
Fot. melonik