Początek nowego roku to okres, w którym osoby pracujące w Holandii rozliczają się z Besatingdienst (odpowiednik polskiego urzędu skarbowego) w celu uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku. Osoby pracujące w Holandii otrzymują tzw. jaroopgraaf – rozliczenie podatkowe za przepracowany rok i na tej podstawie dokonuje się wyliczeń ewentualnych zwrotów.
Dzięki różnym ulgą podatkowym osoba pracująca w Holandii, a posiadająca partnera i dzieci w Polsce może liczyć na wysoki zwrot podatku (tzw. rozłąkowe). Zwroty takie wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tys. złotych. Jednak z nowym rokiem urząd holenderski dokonał kolejnych zmian, chcąc w ten sposób ukrócić wysokie zwroty podatku osobom zamieszkałym poza Holandią.
Holenderski urząd podatkowy od 2016 roku podzielił podatników zagranicznych na dwa rodzaje podatników: podatnik zagraniczny i podatnik zagraniczny kwalifikowany. Od grupy do jakiej trafi podatnik zależy wysokość zwrotu podatku za 2015 rok. Aby skorzystać z dotychczasowych ulg podatkowych a co za tym idzie i wysokich zwrotów nadpłaconego podatku, należy zakwalifikować się jako podatnik zagraniczny kwalifikowany. W innym przypadku nie możemy liczyć na wiele ulg i odliczeń co może mieć wpływ na mniejsze zwroty podatku.
Aby zostać podatnikiem zagranicznym kwalifikowanym: należy być obywatelem jednego z państw Unii Europejskiej oraz co najmniej 90 procent swoich dochodów w danym roku podatkowym uzyskać na terenie Holandii. Należy również przedstawić zaświadczenie o dochodach z państwa zamieszkania. Jest to istotne dla wielu rodaków pracujących w Holandii a posiadających zameldowanie w Polsce. W praktyce oznaczać to będzie rozliczenie się w Polsce z fiskusem a dopiero później z holenderskim urzędem skarbowym. Zatem wszystkie osoby pracujące w Holandii i chcące się rozliczyć z Belastingiem, będą musiały wykazać swoje zarobki przed polskim fiskusem w deklaracji rocznej PIT.
Jeśli w ciągu roku pracowaliśmy zarówno w Polsce jak i Holandii, przed Belastingiem będziemy również musieli wykazać uzyskany w Polsce dochód. Belastingdienst przygotował specjalny formularz, który będzie musiał najpierw zostać potwierdzony przez polski urząd skarbowy, bądź inny urząd w kraju zamieszkania danego podatnika.
Nawet, jeśli pracownik z polski pracował wyłącznie w Holandii, lecz nie posiadał tam zameldowania będzie musiał potwierdzić brak dochodu w kraju zameldowania. Więc wszystkie osoby z polski, które w 2015 roku pracowały w Holandii i nie posiadały na jej terenie meldunku będą musiały wypełnić najpierw zeznanie podatkowe w Polsce. Dopiero później na podstawie decyzji polskiej skarbówki, holenderski urząd będzie dokonywał analiz rozliczeń podatkowych i ewentualnych wypłat. Zapewne wydłuży to czas oczekiwania na zwrot podatku z Holandii i może mieć wpływ na zmniejszenie wypłacanych kwot przez Belastingdienst.