Mowa śląska powszechnie uważana jest za gwarę. Profesor Jerzy Rubach wyprowadził mieszkańców z błędu. Śląski jak kaszubski jest językiem i powinien mieć swoje zasady pisowni.

Niewiele ludzi przybyło na spotkanie z prof. zw. dr hab. Jerzy Rubach. Profesor slawistyki University of Iowa w USA zapoznał zainteresowanych z zasadami pisowni śląskiej. W sześciu rozdziałach dokonał podziału języka śląskiego na różne reguły. Rubach był już w popielowskiej gminie dwukrotnie. Wówczas rozmawiał z paroma osobami i badał śląską mowę i jej zasady funkcjonowania. Cel wizyt został osiągnięty, bowiem powstały pierwsze zasady pisowni.

Gwarę śląską powinno traktować się jako język, ponieważ można go podzielić na różne dialekty. Ile miejscowości tyle odmian śląskiego. Profesor anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego zaznaczył, że język śląski i polski pochodzą z jednego pnia językowego. Wszystkie języki Europy powstałe z tego samego – poza fińskim, estońskim i węgierskim.

Każdy naród kształtuje swoją tożsamość przez wspólny język. Ślązacy tylko w mowie używają gwarę, zaś w pisowni nie potrafią tego ujednolicić. Dzięki piśmie za kilka wieków pozostanie po nich pamięć. Inaczej zaniknie. Zgodnie z twierdzeniem „Organ nieużywany zanika” powinno używać się codziennie śląskiego pisma, a najlepiej byłoby uczyć go w szkołach na lekcjach regionalizmu.

Profesor szczegółowo opracował system śląskiego piśmiennictwa i chciałby to wypromować wśród ludności gminy Popielów. Odwiedzi on Popielów ponownie w marcu przyszłego roku i wówczas chciałby kontynuować swoje prace. W razie zainteresowania wydaną publikacją „Zasady pisowni śląskiej dla Gminy Popielów” lub chęcią uczestnictwa w najbliższym spotkaniu należy kontaktować się mailowo: m.luszczyk@opowiecie.info lub kultura@popielow.pl.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie