Wśród 2367 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych aż 53 są z województwa opolskiego. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 30,5 tys. testów. W Kędzierzynie-Koźlu zmarła 73-letnia mieszkanka powiatu oleskiego.

03.10.2020 Prawie dwa i pół tysiąca potwierdzonych zakażeń. 81 ofiara śmiertelna na Opolszczyźnie

53 nowe przypadki zakażeń na Opolszczyźnie:

Szczegóły nowych przypadków zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie przekażemy niezwłocznie po ujawnieniu ich przez „służby” wojewody opolskiego…

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że najwięcej zakażeń – 11 – odnotowano w powiecie oleskim.

Pozostałe przypadki:

10 – powiat nyski,
8 – powiat kędzierzyńsko-kozielski,
6 – powiat opolski,
5 – powiat głubczycki,
3 – powiat strzelecki,
3 – miasto Opole,
2 – powiat krapkowicki,
2 – powiat prudnicki,
1 – powiat brzeski,
1 – powiat kluczborski,
1- powiat namysłowski.

Pozostałe potwierdzone przypadki dotyczą:03.10.2020 Prawie dwa i pół tysiąca potwierdzonych zakażeń. 81 ofiara śmiertelna na Opolszczyźnie

290 osób z woj. małopolskiego,
277 osób z woj. mazowieckiego,
244 osób z woj. pomorskiego,
224 osób z woj. wielkopolskiego,
221 osób z woj. śląskiego,
156 osób z woj. świętokrzyskiego,
152 osób z woj. łódzkiego,
141 osób z woj. podkarpackiego,
126 osób z woj. podlaskiego,
116 osób z woj. lubelskiego,
110 osób z woj. kujawsko-pomorskiego,
76 osób z woj. warmińsko-mazurskiego,
63 osób z woj. dolnośląskiego,
62 osób z woj. zachodniopomorskiego,
56 osób z woj. lubuskiego

Z powodu #COVID19 zmarły 2 osoby: 36-letni mężczyzna w Warszawie i 80-letni mężczyzna w Chojnicach.

Z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 32 osoby: 79-letnia kobieta w Radziejowie, 73-letni mężczyzna w Bydgoszczy, 73-letnia kobieta w Kędzierzynie-Koźlu, 65-letni mężczyzna w Warszawie, 72-letni mężczyzna w Olsztynie, 67-letni mężczyzna w Przeworsku, 86-letni mężczyzna w Łańcucie, siedem kobiet: 92, 86, 83, 75, 71, 66 i 89-letnia oraz trzej mężczyźni: 71, 85 i 52-letni w Poznaniu, 92-letni mężczyzna w Nowym Tomyślu, 42-letnia kobieta we Wrocławiu, 92-letnia kobieta w Bolesławcu, 67-letnia kobieta i 84-letni mężczyzna w Raciborzu, 75-letni mężczyzna i 94-letnia kobieta w Krakowie, 82-letni kobieta we Włoszczowej, 71 i 68-letni mężczyzna w Chmielniku, 59-letni mężczyzna w Łomży, 78-letni mężczyzna w Gdańsku, 80-letni mężczyzna w Zgierzu, 89 i 78-letni mężczyzna w Radomsku.

➡️ Liczba zakażonych koronawirusem: 9️⃣8️⃣ 1️⃣4️⃣0️⃣/2 604 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Nowa mapa obostrzeń sanitarnych. Obowiązuje od soboty, 03.10.2020. 

Już w 51 powiatach obowiązują obostrzenia spowodowane wzrostem zakażeń koronawirusem. 17 powiatów jest w strefie czerwonej, a 34 – w żółtej.

Strefa czerwona:
– aleksandrowski i żniński w woj. kujawsko-pomorskim,
– białostocki w woj. podlaskim;
– działdowski w woj. warmińsko-mazurskim,
– gostyński, krotoszyński i międzychodzki w woj. wielkopolskim,
– głubczycki w woj. opolskim,
– kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot w woj. pomorskim;
– kłobucki w woj. śląskim;
– limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański w woj. małopolskim;
– łęczyński w woj. lubelskim, – otwocki w woj. mazowieckim.

Strefa żółta:
– bartoszycki, iławski i nidzicki w woj. warmińsko-mazurskim;
– bełchatowski, piotrkowski i wieluński w woj. łódzkim;
– brzeski i oleski w woj. opolskim;
– bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski w woj. pomorskim;
– dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki w woj. podkarpackim;
– janowski w woj. lubelskim;
– kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce w woj. świętokrzyskim;
– nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki w woj. małopolskim; – miasto na prawach powiatu Szczecin w woj. zachodniopomorskim;
– ostrowski i wolsztyński w woj. wielkopolskim;
– przasnyski i żyrardowski w woj. mazowieckim;
– trzebnicki w woj. dolnośląskim;
– wysokomazowiecki w woj. podlaskim.

Na listę powiatów i miast zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami trafiły powiaty: lubański, lipnowski, Włocławek, włodawski, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, łowicki, krakowski, garwoliński, makowski, Warszawa, Suwałki, zambrowski, Słupsk, Mysłowice, nowomiejski i pleszewski.

Zasady obowiązujące w strefach

Strefa czerwona. 
Obowiązkowa maseczka ochronna w pomieszczeniach i przestrzeni otwartej- niezależnie od zachowania dystansu społecznego. Także w w lokalach gastronomicznych do chwili zajęcia miejsca spożywania posiłku, a także przy przechodzeniu do kasy czy toalety. Maseczki musi nosić również obsługa. Na jednego klienta muszą przypadać co najmniej cztery metry kwadratowe powierzchni.

Transport zbiorowy
Zajętych może być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu.

Zakazane nie jest  organizowanie wesel i innych imprez rodzinnych. Obowiązujący limit – nie wliczając w to obsługi: 50 osób. W czasie zabawy nie jest konieczne noszenie maseczek.

W świątyniach obłożenie budynku nie może przekraczać 50 proc. Uczestnicy nabożeństw muszą nosić maseczki. W przypadku wydarzeń religijnych organizowanych w otwartych przestrzeniach konieczne jest zachowywanie dystansu społecznego (min. 1,5 m od innych osób). Udział w nich może wziąć maksymalnie 150 osób.

Wydarzenia sportowe mogą być organizowane tylko bez udziału publiczności.

Zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych (dotyczy również działalności dyskotek, klubów nocnych czy organizacji targów i kongresów).

W siłowniach i klubach fitness na każdą osobę musi przypadać minimalnie 10 metrów kwadratowych powierzchni. W kinach można zajmować maksymalnie 25 proc. miejsc i należy zasłaniać usta i nos. W salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu mogą przebywać jedynie klienci i obsługa.

Strefa żółta:

Obowiązkowe maseczki:
w środkach transportu zbiorowego
w miejscach ogólnodostępnych (z wyjątkiem miejsc, gdzie można zachować min. 1,5-metrowy dystans)
w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej
w obiektach handlowych lub usługowych oraz w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych
w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

W środkach komunikacji publicznej może się znajdować maksymalnie tyle osób, ile wynosi 100 proc. liczby miejsc siedzących lub 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu. W przypadku wesel i imprez rodzinnych udział może w nich brać maksymalnie 100 osób (poza obsługą). Podobnie jak w strefie czerwonej, w trakcie zabawy nie trzeba zasłaniać ust i nosa.

Nie ma limitów co do wydarzeń religijnych. Konieczne jest jednak noszenie maseczek w trakcie nabożeństw. W przypadku organizacji tego typu wydarzeń na otwartej przestrzeni należy zachować dystans (min. 1,5 m) lub nosić maseczkę ochronną lub inną zasłonę twarzy.

Możliwa jest organizacja wydarzeń sportowych, jednak widownia może być wypełniona w maksymalnie 25 proc., a w dodatku widzowie muszą nosić maseczki lub inną osłonę twarzy. To samo dotyczy wydarzeń kulturalnych w zamkniętych przestrzeniach i na stadionach. W przypadku wydarzeń kulturalnych na otwartych przestrzeniach, udział w nich może brać maksymalnie 100 osób. W „żółtych” powiatach zakazana jest działalność klubów nocnych i dyskotek.

Siedem metrów kwadratowych na jednego klienta – tyle wynosi limit powierzchni w przypadku siłowni i klubów fitness w strefach żółtych. Kina działają na takiej samej zasadzie, co w strefie czerwonej. To samo dotyczy salonów fryzjerskich, kosmetycznych oraz tatuażu.

 

03.10.2020 Prawie dwa i pół tysiąca potwierdzonych zakażeń. 81 ofiara śmiertelna na Opolszczyźnie

03.10.2020 Prawie dwa i pół tysiąca potwierdzonych zakażeń. 81 ofiara śmiertelna na Opolszczyźnie 03.10.2020 Prawie dwa i pół tysiąca potwierdzonych zakażeń. 81 ofiara śmiertelna na Opolszczyźnie

 

 

 

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.