Pokaz filmu „Na górze Tyrryry” w reżyserii Renaty Kijowskiej, na co dzień dziennikarki TVN, otworzył 18. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy. Po projekcji filmu w amfiteatrze odbyło się spotkanie z bohaterami – muzykami zespołu „Na Górze”, który tworzą osoby niepełnosprawne.

Fot. FFOL/Patrycja Wanot

Renata Kijowska na warsztat wzięła historię zespołu rockowego Na Górze. Artystów poznała podczas przygotowywania materiałów dziennikarskich dla „Faktów” TVN. W składzie formacji są osoby niepełnosprawne i tzw. normalsi.

– Od razu wiedziałam, że spotkałam kogoś wyjątkowego. Chłopcy udzielili mi wypowiedzi, pokazali kawałek swojej twórczości – opowiadała Renata Kijowska w amfiteatrze, dziennikarka i reżyserka „Na górze Tyrry”. – Okazało się, że to niezwykły zespół i niezwykli ludzie. Nie od razu zrodził się pomysł powstania filmu. Wiedziałam, że na tym jednym razie nie poprzestanę, więc szukałam pretekstu by ich spotkać. Jeździłam za nimi jak groupies na koncerty. A w pracy stale zgłaszałam tematy związane z Na Górze.

Okazało się, że artystów z Na Górze łączy nie tylko miłość do muzyki, ale i bardzo optymistyczne podejście do życia, mimo wielu trudności związanych z niepełnosprawnością, jak i wielka wiara w spełnianie marzeń.

– Pretekstem opowieści filmowej był wyjazd na festiwal Pol’and”Rock – powiedziała Renata Kijowska.

Więcej w materiale wideo.

SPRAWDŹ: 18. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy. Gwiazdy polskiego kina w Opolu [PROGRAM, GOŚCIE, BILETY]

Pokaz „Na górze Tyrry” odbył się w ramach bloku Dokumentalna Odsłona Kina podczas 18. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy, który potrwa w internecie i różnych punktach Opola do 10 października.

Pierwszego dnia „Opolskich Lam” odbył się również koncert Voo Voo w amfiteatrze i pokaz 2 odcinków amerykańskiego serialu „Euforia” w Kinie Meduza (blok „Seriale”).

Fot. FFOL/Patrycja Wanot

CZYTAJ TEŻ: Opolski Festiwal Fotografii otwarty [WIDEO, ZDJĘCIA]

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.