Termin składania ofert cenowych upłynął 15 stycznia o godzinie 10.00. Piętnaście minut później w siedzibie Zarządu Dróg Wojewódzkich, który jest inwestorem przedsięwzięcia, otwarto koperty z ofertami. Dziś, na specjalnym briefingu w Urzędzie Marszałkowskim, przedstawiono szczegóły.
Z 18 ofert z pierwszego etapu – do drugiego – po weryfikacji kryteriów określonych przez inwestora- oferty cenowe przedstawiło 12 firm.
Najwyższa oferta złożona przez spółkę POLAQUA Piaseczno opiewała na 135.552 tys. złotych. Najtańszą, i ta w związku z tym ma największą szanse na realizację, 99.815 tyś. zł wpłynęła od spółki DROS-BUD Częstochowa.
Zarząd Dróg Wojewódzkich planował przeznaczyć na to przedsięwzięcie 142 mln zł. Oszczędzone pieniądze nie będą zabrane z budżetu drogowego. Być może wystarczą na sfinansowanie mniejszych, dodatkowych inwestycji.
Wszystkie oferty będą uważnie przeglądane. Na każdą składa się ponad 1600 pozycji. Efektem tych prac ma być lista rankingowa, na podstawie której wybrana będzie najkorzystniejsza oferta. Cała procedura przetargowa (łącznie z czasem na odwołania i analizę dokumentacji) powinna zakończyć się do marca.
Przypomnijmy: obwodnica Czarnowąsów to dwa odcinki drogowe. Pierwszy (1,48 km), prowadzony w obrębie Opola, zakłada budowę łącznika obwodnicy z ulicą Sobieskiego. Drugi (2,63 km) obejmuje budowę obwodnicy miejscowości Czarnowąsy i Borki. Całość ma być zrealizowana do końca 2017 roku.
Na lata 2018-20 Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego planuje budowę dalszego ciągu tej drogi, czyli obwodnicę Borek oraz Dobrzenia Małego i Wielkiego, o długości 6,4 km.