W dniu dzisiejszym, 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. Dzień, który jest bardzo ważny, szczególnie dla rodziców dzieci zmarłych przed urodzeniem i po narodzinach.
Dlaczego ten dzień jest tak ważny?
Bo nie ma chyba rodziny, w której nie zdarzyłoby się to nieszczęście, polegające na tym, że to rodzice odprowadzają swoje dzieci do bram wieczności, a nie dzieci rodziców. Świat staje wtedy do góry nogami i wszystko ulega przewartościowaniu.
Czas leczy rany?
To banalne słowa, które często powtarza się osobom, którym zmarło dziecko. Miały one być pocieszeniem, a wychodzi zupełnie inaczej. Zamiast powtarzania słów, które nic nie wnoszą, lepsze jest milczenie, uścisk dłoni, przytulenie, ciepłe spojrzenie, czy współczujący uśmiech.
Zamiast wszelkich nietrafionych pocieszeń, rodzice po stracie dziecka proszą o modlitwę, a Dzień Dziecka Utraconego jest między innymi po to, aby o tym przypomnieć naszym rodzinom, przyjaciołom, znajomym.
Rodziców, którzy stracili dziecko oraz rodziców dzieci chorych skupia organizacja "Dlaczego".
Są wśród nich zarówno rodzice dzieci, które odeszły przed narodzeniem, tacy, których dzieci zmarły w trakcie porodu, rodzice dzieci starszych odchodzących w wyniku choroby bądź nieszczęśliwego wypadku, jak i rodzice dzieci z różnego rodzaju wadami.
Monika Renard-Hasik dodaje, że osoby, które straciły dziecko nie oczekują taniego pocieszenia, ale po prostu bycia przy nich, to wystarczy. – Bliscy bardzo często uciekają od rozmowy, bo nie wiedzą jak się zachować, jak pomóc – wyjaśnia psycholog.
Jak tłumaczy, poronienie zmienia kobietę, zmienia patrzenie na wiele rzeczy, dlatego warto pozwolić sobie przeżyć tę stratę, nawet jeśli poronienie miało miejsce wiele lat temu. – Czas nie leczy ran, zmienia nasze spojrzenie, ale nie leczy. Nieprzepracowana rana jest nie zabliźniona. Warto zmierzyć się z tym, co przeżyło się nawet kilkanaście lat temu – dodaje Renard-Hasik.
Pierwszy raz Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych.
Dzień ten przypada 15 października, tyle bowiem trwa ciąża licząc umownie od 1 stycznia.
Diecezjalne obchodzy Dnia Dziecka Utraconego
Diecezjalne obchody będą miały miejsce w Bazylice na Górze Świętej Anny. O 17:30 odmówiony zostanie różaniec, po którym o 18:00 rozpocznie się Msza Święta. Po Eucharystii odbędzie się procesja do Symbolicznego Grobu Dziecka Utraconego.
Pozostałe obchody Dnia Dziecka Utraconego w województwie opolskim odbywają się w:
• Opolu – w kościele św. Jacka w Kolonii Gosławickiej;
• Moszczance – w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża;
• Nysie – w kościele p.w. św. Elżbiety;
• Kędzierzynie-Koźlu – w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Z myślą o rodzicach, którzy utracili swoje dziecko, opolskie Duszpasterstwo Rodzin w 2013 roku otwarło internetową Księgę Dzieci Utraconych. Można do niej wpisać imiona dzieci i rodziców, w intencji których 15 października – Dniu Dziecka Utraconego, na uroczystej Eucharystii na Górze Świętej Anny będą ofiarowane modlitwy.
Natomiast w każdy pierwszy czwartek miesiąca, w kaplicy Domu Matki i Dziecka w Opolu, celebrowana jest Msza Święta w intencji wszystkich dzieci utraconych i ich rodziców.
Źródło:
- www.diecezja.opole.pl
- www.dlaczego.org