150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie w ZS w Dobrzeniu Wielkim

© Tomasz Chabior

150. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie obchodzono w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim. Z tej okazji w placówce zorganizowano zajęcia laboratoryjne z chemii i konkursy dotyczące noblistki, a uczniowie liceum przygotowali wykłady na temat promieniotwórczości.

Celem wtorkowej akcji było przybliżenie uczniom życiorysu i naukowej działalności Marii Skłodowskiej-Curie oraz zorganizowanie zajęć laboratoryjnych z nieco bardziej efektownymi doświadczeniami niż te przeprowadzane podczas lekcji.

– mówi Anna Babicka, nauczyciel chemii w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim i współorganizator akcji.

Podczas zajęć laboratoryjnych uczniowie mogli zobaczyć popisy tegorocznego maturzysty – Bartosza Koziary, ale sami również przeprowadzali doświadczenia z wykorzystaniem „suchego lodu”, czyli dwutlenku węgla w postaci ciała stałego.

– mówi Wojciech Sudnicki, nauczyciel chemii w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim i współorganizator akcji.

Dwa Noble, jedna z pierwszych kobiet z prawem jazdy i ołowiana trumna, czyli Maria Skłodowska-Curie

Urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Była dwukrotną laureatką Nagrody Nobla: w 1903 roku z fizyki za badania nad procesem promieniotwórczości oraz w 1911 roku z chemii za odkrycie polonu i radu. Noblistka znalazła się w gronie czterech osób, którym przyznano tę prestiżową nagrodę więcej niż jeden raz. Była też jedną z pierwszych kobiet, które uzyskały prawo jazdy.

Wskutek badań nad silnie promieniotwórczymi pierwiastkami Skłodowska-Curie zachorowała na gwałtownie postępującą anemię złośliwą. Zdiagnozowano u niej także chorobę popromienną. Zmarła 4 lipca 1934 roku w wieku 63 lat. Jej ciało było tak napromieniowane, że pochowano ją w trumnie pokrytej niemal 2,5-centymetrową warstwą ołowiu. Noblistka spoczęła obok swojego męża – Pierre’a Curie – na cmentarzu we francuskim Sceaux.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.