Akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych, starszych, samotnych i polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych, w tym nr pesel. Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne.

Taką kopertę powinny mieć nie tylko osoby starsze, ale właściwie każdy, bez względu na wiek, szczególnie, gdy mieszka sam. Niestety wciąż zbyt mało osób wie, jaką rolę spełnia „Koperta życia”, a przydaje się, gdy pacjent jest nieprzytomny.

„Koperta życia” powinna zawierać zbiór najważniejszych informacji o stanie zdrowia jej właściciela: dane osobowe, grupę krwi, listę przebytych chorób, wszelkich uczuleń, przyjmowanych leków (ich nazwy oraz dawki), dane lekarza prowadzącego oraz kontakt do najbliższych. Jeżeli pacjent jest uczulony na jakieś lekarstwa, to taka informacja też powinna się tam znaleźć. Formularz najlepiej wypełnić drukowanymi literami lub na komputerze. Następnie umieszcza się go w kopercie oraz w woreczku foliowym z zapięciem strunowym. Tak przygotowaną kopertę można włożyć do lodówki, a na lodówce warto przyczepić informację, że w jej wnętrzu znajdziemy „Kopertę życia”.

Dołączając do akcji Koperta życia trzeba pamiętać, że wpisane w niej dane powinny być na bieżąco aktualizowane, jeżeli tylko się zmieniają. Ponadto przyjmuje się, że przynajmniej raz do roku powinna być ona wypełniana na nową – jeżeli tego nie zrobimy służby medyczne uznają dane z koperty za nieaktualne i nie będą mogły z nich skorzystać przy udzielaniu pomocy.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że ograniczenia związane z epidemią to niezwykle trudny czas dla tych, którzy dbają o nasze zdrowie, ratują nasze życie. – Dziś niezwykle ważne jest to, aby maksymalnie skrócić czas interwencji ratowników medycznych i ograniczyć ich bezpośredni kontakt z chorym. Możemy w tym pomóc, m.in. właśnie przez koperty życia. Dlatego w ramach projektu „OPOLSKIE przeciw COVID-19” urząd marszałkowski przygotował 20 000 sztuk takich kopert. – Będziemy je przekazywać mieszkańcom przez gminne, miejskie oraz miejsko-gminne ośrodki pomocy społecznej oraz organizacje senioralne – informuje marszałek.

20 tysięcy „Kopert życia” przygotował urząd marszałkowski. „OPOLSKIE przeciw COVID-19”

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Jeden komentarz

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.