36,5 tysiąca osób powyżej 60-tego roku życia w Opolu to 1/3 mieszkańców. Dla nich otwarło dziś swe podwoje Senioralne Centrum Pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy przy ulicy Hubala.

Stopa zatrudnienia osób w wieku 55-64 wynosi w Polsce 46,2 proc., przy czym średnia dla wszystkich krajów OECD to 61 proc. W Nowej Zelandii, która jest jedną z faworytek zestawienia wskaźnik ten oscyluje na poziomie 76,1 proc. Dużo gorzej jest w przypadku osób w wieku 65-69. W tej grupie wiekowej stopa zatrudnienia to tylko 9,9 proc.

Aktywizacja zawodowa osób starszych wciąż pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza w Polsce. Liczba seniorów wciąż rośnie, a osoby starsze znacznie dłużej pozostają w dobrej kondycji zdrowotnej. Zatrzymanie ich na rynku pracy mogłoby przynieść gospodarce wymierne korzyści m.in. wzrost PKB, co przekładałoby się również na siłę nabywczą, oraz większe wpływy z podatków. Warto również pamiętać, że utrzymanie aktywności zawodowej pozytywnie wpływa na kondycję psychofizyczną osób starszych. Wychodzac z takiego założenia opolski Powiatowy Urząd Pracy zdedcywał o uruchomieniu specjalnego działu dla seniorów, którzy chcą podjąć pracę.

– Trochę wymusiła to na nas sytuacja na rynku pracy – przyznaje Irena Lebiedzińska dyrektorka opolskiego PUP – Drastyczny spadek bezrobocia i problemy z poszukiwaniem pracowników przez pracodawców. Z drugiej strony demografia: nasze społeczeństwo się starzeje, ale osoby po 60 roku życia chcą jeszcze pracować. Powody są różne. Jedni nie wyobrażają sobie życia bez pracy, inni muszą to robić z powodów ekonomicznych, bo emerytury niestety są takie jakie są.

Lebiedzińska zaznacza, że nie chce proponować seniorom pracy na pełnym etacie. – Urzędy pracy nie powinny być otwarte tylko na bezrobotnych. Mamy ich mało – mówi  – i są to osoby , często bezrobotne niejako z wyboru, nie zamierzają tej sytuacji zmieniać. Chcemy szukać osób chętnych do pracy nie tylko wśród nich.

Na otwarcie placówki przyszło sporo seniorów. Dwoje z nich od dzisiaj znalazło zatrudnienie, którego szukali , a dwadzieścioro zarejestrowało się jako poszukujacy pracy. Obecny na otwarciu dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Maciej Kalski zapewnił seniorów o wielkim dla  szacunku i ich doświadczenia. – Obecne pokolenie , które wchodzi na rynek pracy , to ludzie wychowani na tabletach i z komputerem  – mówił Kalski. – Te osoby będą pracę zmieniać jak rękawiczki. Na was pracodawcy moga liczyć – mówł  do seniorów.

– To nie jest zwykły pośredniak – przekonywała Lebiedzińska – wystarczy popatrzeć. Ta placówka spełniać będzie oprócz biura pracy także różne inne funkcje – mówiła.

Seniorom podoba się ta inicjatywa. – Będzie wreszcie szansa, żeby zarobić parę groszy, bo leki są drogie… a i do ludzi się chce – mówią.

 

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.