Politechnika Opolska będzie partnerem samorządu województwa opolskiego w dbałości o czystość powietrza. Nasze województwo jako jedyne stara się o pieniądze na ten cel z programu LIFE. Dziś podpisano porozumienie.

LIFE to jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska w tym przyrody.

To porozumienie jest elementem projektu, składanego do unijnego programu LIFE. Jak zaznacza rektor Politechniki Opolskiej dr hab. Marcin Lorenc, jest to już druga próba zdobycia tych pieniędzy. – Politechnika Opolska jest partnerem urzędu marszałkowskiego. Naszym zadaniem będzie prowadzenie studiów przygotowujących pracowników, którzy będą skutecznie doradzać m.in. w wymianie kotłów. A gminy są tym bardzo zainteresowane. Drugi nasz obszar to wspieranie systemów, które pozwolą nam zebrać informacje o jakości powietrza – zaznacza Marcin Lorenc. Zauważa on, że rośnie popularność montowania pomp ciepła czy ogniw fotowoltaicznych.

Politechnika wykształci kadry dla każdej gmin, a urząd marszałkowski stworzy m.in. platformę współpracy i jednolity system informacyjny wspierający, realizację programu ochrony powietrza w regionie.

– Każdy mieszkaniec gminy będzie wiedział, że może skorzystać z wiedzy specjalisty, który podpowie i zaproponuje rozwiązania związane z wymianą źródeł ciepła. Specjaliści sprawdzą czy np. wystarczy ocieplić budynek, jaki piec zastosować. Każda gmina wytypuje jedną osobę, która zostanie wykształcona przez naukowców z Politechniki Opolskiej. Ważne jest to, aby dokonywać zmian – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Dla poprawy jakości powietrza samorząd województwa przeznaczył specjalną pulę pieniędzy w Regionalnym Programie Operacyjnym. 25 lipca ub. roku ogłoszono wyniki pierwszego naboru na wymianę przestarzałych źródeł ciepła, w ramach którego dofinansowanie otrzymało 11 gmin. Całkowita wartość tych projektów to ponad 19,6 miliona złotych. Kolejny nabór też już się zakończył, a w RPO jest jeszcze na ten cel około 45 milionów złotych. – Chcemy, żeby tym razem dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła mogły otrzymać także instytucje publiczne, nie tylko właściciele mieszkań i wspólnoty mieszkaniowe – podkreśla marszałek.

Politechnika Opolska i Samorząd Województwa Opolskiego jednoczą siły w walce ze smogiem

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.