Do końca listopada trwa jedno z najważniejszych w naszym mieście świąt literackich. Miejska Biblioteka Publiczna jak co roku od lat zaprasza na cykl rozmów z pisarkami i pisarzami. Za nami już ponad połowa 21. Opolskiej Jesieni Literackiej, ale w najbliższych dniach nie zabraknie okazji do spotkań z literaturą.

Już w środę gościnią MBP będzie Małgorzata Rejmer – reporterka i pisarka. Choć debiutowała powieścią „Toksynia”, to największy rozgłos i uznanie przyniosły jej reportaże. Za „Bukareszt. Kurz i krew” otrzymała m.in. Nagrodę im. Teresy Torańskiej, natomiast uhonorowany Bursztynowym Motylem oraz Paszportem Polityki reportaż „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii” znalazł się w finale Nagrody Literackiej NIKE.

Po latach pracy reporterskiej Rejmer wraca do prozy zbiorem opowiadań.
„Ciężar skóry” to mroczne baśnie dla dorosłych, które zbaczają z torów realizmu i pozwalają spojrzeć na współczesnego człowieka z nowej, często zaskakującej perspektywy. Wytrącają ze strefy komfortu i zmuszają do zastanowienia się nad kwestiami, których w rutynie codziennego życia wolimy nie dostrzegać. (z opisu wydawcy)

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Zientarska

22.11. godz. 18:00, sala konferencyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu

Z kolei w czwartek będziemy mieli okazję wysłuchać opowieści o wędrówce śladami nieistniejących rzek.
Maciej Robert – poeta, eseista, doktor nauk humanistycznych, dyrektor Domu Literatury w Łodzi – będzie gościem spotkania poświęconego jego najnowszej książce reporterskiej „Rzeki, których nie ma”.
Wędrówka Macieja Roberta i jego fascynacja tematem wzięła swój początek w Łodzi. Jednak w poszukiwaniu nieistniejących rzek – tych, które wyschły, zostały zasypane czy zabetonowane, ale też tych, które nigdy nie istniały – odwiedza różne zakątki Polski. Tropi rzeki, które opisywali inni i snuje się brzegami Wisły, Cisy czy Dunaju, nasłuchując w ich szumie historii, których były świadkami.
Rozmowę o rzekach, których nie ma, poprowadzi dr hab. Adrian Gleń, profesor UO

23.11. godz. 18:00, sala konferencyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze