ZAKSA gra o czwarte z rzędu mistrzostwo Europy. Sezon w międzynarodowej Lidze Mistrzów zainaugurowała pokonując 3-1 Olympiakos Pireus, dzięki czemu zgarnęła komplet punktów.

Kędzierzynianie wygrali po wyrównanym pojedynku, w którym do samego końca nie było jasne, czy triumfują po czwartym secie czy Olympiakos doprowadzi do tie-breaka. Wszystko zaczęło się od udanego otwarcia w wykonaniu gości znad Morza Egejskiego. Choć w pierwszym secie gospodarze dwukrotnie prowadzili czterema punktami (13-9, 15-11), to ich rywale wygrali 25-23 i prowadzili 1-0.

Początek drugiego seta również należał do Olympiakosu, który jednak prowadził tylko do stanu 4-5. Od tamtej pory warunki dyktowała ZAKSA – szybko powiększała przewagę i dość gładko zwyciężyła 25-20. Dobrą passę podtrzymywała też w trzecim w secie, a w szczytowym momencie prowadziła siedmioma „oczkami” – 22-15 i 23-16. Później jednak jej przewaga błyskawicznie stopniała do zera i było już 23-23. ZAKSA zdołała jednak wyjść z opresji i wygrała 28-26.

Czwarta część spotkania toczyła się więc o to, czy kędzierzynianie wygrają za 3 punkty, wygrają po tie-breaku za 2 punkty czy polegną po tie-breaku i zgarną tylko punkt. Przegrywali nawet 11-15 i 13-17, ale tuż przed decydującą końcówką podnieśli się i doprowadzili do remisu 18-18, a już w owej końcówce do wyniku 23-23. Od tamtej chwili ZAKSA miała cztery piłki meczowe, a Olympiakos trzy piłki setowe, po czym gospodarze wygrali 31-29.

Dzięki temu kędzierzynianie zdobyli pierwsze 3 punkty w tej edycji Ligi Mistrzów, a walczą w niej o czwarte trofeum z rzędu. Do tej pory udało się to tylko CSKA Moskwie (1986-1989 jako Puchar Europy Mistrzów Krajowych) i Zenitowi Kazań (2015-2018 jako Liga Mistrzów). Oprócz trzech złotych medali aktualny dorobek „Koziołków” w tych rozgrywkach to brąz w 2003 roku oraz 4. miejsce w latach 2002, 2013 i 2018.

W tym sezonie Polskę w Lidze Mistrzów reprezentują też dwa inne kluby – wicemistrz Europy Jastrzębski Węgiel i brązowy medalista mistrzostw Polski Resovia Rzeszów. Kolejny mecz w tych rozgrywkach czeka kędzierzynian 29 listopada 0 godz. 18.00. Zespół z Opolszczyzny będzie wtedy gościem Ziraatu Bankasi Ankara. W fazie grupowej zmierzy się też z belgijskim Volleyteam’em Roeselare.

Natomiast najbliższe spotkanie w ogóle „Koziołki” rozegrają w sobotę o godz. 17.30, gdy podejmą Barkom-Każany Lwów. Będzie to starcie 8. kolejki Plus Ligi, w której ZAKSA zajmuje obecnie 6. miejsce i ma na koncie 14 punktów.

ZAKSA Kędzierzyn Koźle – Olympiakos Pireus 3-1
(23-25, 25-20, 28-26, 31-29)