Budowa ścieżek pieszo-rowerowych, udrażnianie rowów melioracyjnych i dostępność mieszkań socjalnych były najbardziej dyskutowanymi kwestiami na XXII Sesji Rady Gminy Dobrzeń Wielki.

Zmiany w budżecie gminy

Radni zdecydowali o przesunięciu 100 tys. zł. przeznaczonych na drogi gminne i zasileniu tą kwotą puli finansowej na udrażnianie i konserwację znajdujących się na terenie gminy rowów melioracyjnych. Zastępca wójta, Piotr Jonek podkreślił konieczność zwiększenia wydatków na remonty sieci melioracyjnej z uwagi na tegoroczną, trudną sytuację hydrologiczną. 50 tys. zł., które zostało na cel zabezpieczone w budżecie gminy, okazało się kwotą niewystarczającą. Zgromadzeni radni jednogłośnie przyjęli uchwałę zatwierdzającą zmiany w budżecie.

Kolejnym podjętym tematem była przebudowa ścieżki pieszo-rowerowej na trasie Dobrzeń Wielki-Kup. Obecni na sesji radni, jednogłośnie zgodzili się na zatwierdzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2019-2022. Inwestycja została wpisana do wykazu przedsięwzięć realizowanych w gminie w kolejnych latach budżetowych. – Jednym z wymogów podpisania umowy jest dokument, potwierdzający zabezpieczenie w budżecie środków, koniecznych do zrealizowania inwestycji. Stąd ta uchwała – wyjaśnił Piotr Jonek.

Inwestycja będzie realizowana wspólnie z Opolem na przełomie lat 2021-2022. – Na przyszły rok planujemy prace projektowe i uzyskanie pozwoleń na budowę. Realizacja zaplanowana jest na drugi kwartał 2022 roku – poinformował zastępca wójta.

Sprawy różne

Radni przyjęli też uchwałę przyjmującą do realizacji plan gospodarki niskoemisyjnej dla gminy Dobrzeń Wielki. – Uchwała związana jest z wnioskiem o dofinansowanie termomodernizacji urzędu gminy – mówił Piotr Jonek. – W celu złożenia tych wniosków i ich rozpatrzenia konieczna jest aktualizacja planu gospodarki niskoemisyjnej.

Temat budowy ścieżek pieszo-rowerowych powrócił za sprawą Rafała Kampy. Radny przybliżył projekt „Dwa zamiast cztery: Opolskie na rowery”. – Myślę, że warto, żeby nasza gmina też temu tematowi się przyjrzała. Można do tego projektu cały czas jeszcze dołączyć (…). Już kiedyś podejmowaliśmy temat, czy nie stworzyć ciągu pieszo-rowerowego przy Odrze. Moglibyśmy na to też dostać dość duże dofinansowanie – przekonywał radny.

Najszerzej dyskutowanym tematem sesji była kwestia trudnej sytuacji życiowej niepełnosprawnego mieszkańca Chróścic oraz dostępności i kryteriów przyznawania mieszkań socjalnych w gminie.

Radni Krystyna Gierok i Rafał Kampa nakreślili sytuację mieszkańca Chróścic, który znalazł się w dramatycznej sytuacji mieszkaniowej. Rafał Kampa poinformował, że wraz z radnym Krzysztofem Henkiem próbowali interweniować w tej sprawie i zaapelował o udzielenie pomocy poruszającemu się na wózku inwalidzkim mieszkańcowi gminy. Radni i zastępca wójta rozmawiali zarówno o sytuacji mężczyzny i możliwościach udzielenia mu pomocy, jak i o stanie lokali socjalnych i warunkach ich przydzielania. Ożywiona dyskusja zakończyła się apelem przewodniczącego Romana Kołbuca o sprawdzenie i monitorowanie sytuacji.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze