W przyszłym roku w Gminie Popielów rozpocznie się realizacja dwóch ważnych projektów. Ich celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności regionu oraz rozwój turystyki.

„Stobrawska wstęga”

Pierwszy projekt to „Stobrawska wstęga – ostoja bioróżnorodności – edukacja, rozpoznanie i ochrona”. Gmina Popielów jest liderem tej inwestycji, realizowanej wspólnie z gminami Pokój, Murów i Łubniany.

– Planujemy przeprowadzenie szerokiej kampanii edukacyjno-informacyjnej – mówi Sybilla Stelmach, wójt gminy Popielów. – We współpracy z dyrekcją Stobrawskiego Parku Krajobrazowego zorganizujemy warsztaty, szkolenia i imprezy plenerowe, których tematem będzie ochrona zagrożonych gatunków występujących w tym regionie.

W ramach projektu, w Stobrawskim Parku Krajobrazowym i jego otulinie wybudowana i oznakowana zostanie sieć ścieżek edukacyjnych (tras rowerowych i szlaków pieszych), poprowadzonych przez tereny najciekawsze przyrodniczo. Przy trasach staną tablice edukacyjne i mała architektura.

W zabytkowej wozowni w Karłowicach powstanie Centrum Warsztatowe Wśród Pszczół. W Masowie stanie hotel dla owadów, a Ośrodek Edukacji Przyrodniczej i Badań nad Bioróżnorodnością w Ładzy zostanie rozbudowany. W gminie Łubniany przeprowadzona będzie inwentaryzacja przyrodnicza, pod kątem występowania na tym terenie zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.

Dwukrotnie, rok po roku wykoszona i wykarczowana zostanie zarastająca olchą i nawłocią podtorfiona łąka w Jełowej.

Śladami Karla Friedricha Schinkla

Drugi projekt nosi nazwę „Zachowanie dziedzictwa kulturowego architekta Karla Friedricha Schinkla w gminie Popielów – renowacja zabytkowego kościoła w Kurzniach i działania edukacyjno-informacyjne w województwie”. W kościele pw. św. Tomasza Judy w Kurzniach zostaną przywrócone pierwotne powłoki malarskie na emporze i stropie nawy kościoła. Zostaną też uzupełnione tynki, a wnętrze kościoła będzie pomalowane, wyczyszczone i doświetlone. Kościelne ławki zostaną wyposażone w specjalne tabliczki pisane alfabetem Braille’a. Dzięki tym działaniom możliwe stanie się zwiedzanie kościoła i organizowanie w nim koncertów.

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna – jeden z partnerów projektu, przeprowadzi szkolenia dla przewodników z województwa opolskiego.

Powstanie edukacyjny szlak turystyczny „Śladami architekta K. F. Schinkla”. – W ramach projektu przewidziano szereg działań edukacyjno-informacyjnych. Mają one podnosić wiedzę i świadomość społeczeństwa na temat walorów i ochrony zabytków w województwie opolskim. Planowane są też konkursy dla dzieci i najmłodszych i cykl spotkań edukacyjno-informacyjnych dla mieszkańców gminy – kończy Sybilla Stelmach.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze