Rozmowa z  Piotrem Jendruschem, uczestnikiem zeszłorocznej, zakończonej sukcesem  akcji „Odra Kajakiem”, oraz liderem i współuczestnikiem zbliżającej się Akcji Czysta Odra.

Anna Stawiarska: Kolejna Akcja Czysta Odra przed nami.

Piotr Jendrusch: Tym razem wzorem ubiegłorocznego sukcesu chcemy kontynuować Akcję Czysta Odra. Zasięg naszych działań obejmuje powiaty krapkowicki, opolski i brzeski.

Czy łatwo jest być wiodącym uczestnikiem i współorganizatorem Akcji Czysta Odra?

W ubiegłym roku było zdecydowanie trudniej. W tym roku łatwiej było zachęcić samorządy do włączenia się do akcji. Rośnie świadomość społeczna dotycząca dbałości o otaczające środowisko. Z pewnością ułatwieniem było też pokazanie tego co udało się osiągnąć podczas ubiegłorocznej akcji.

Przypomnijmy zatem na czym polega Akcja Czysta Odra.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Dominik Dobrowolski z Wrocławia, kajakarz oraz osoba znana w środowiskach ekologicznych. Nasze przygotowania do wyprawy w ubiegłym roku sprawiły, że natrafiliśmy na Akcję Czysta Odra i tym samym poznaliśmy Dominika.

Akcja Czysta Odra polega  na dobrej zabawie, a przy okazji dobrej zabawy sprzątamy Odrę i jej nabrzeża. W miarę możliwości i od dostępności sprzętu pływającego staramy się sprzątać samą rzekę, inni zaś zbierają to co zalega przy brzegu. Dla ludzi cała ta akcja ma być raczej refleksją nad tym, że śmieci które wyrzucamy nie znikną, ale musi być ktoś kto je będzie musiał posprzątać, zatem taka myśl niech sprawi że każdy jest odpowiedzialny za porządek w otaczającej nas przyrodzie.

Sama akcja to nie tylko porządki ale również dobra zabawa. Na czym ta dobra zabawa polega?

Zapraszamy tak naprawdę  do integracji ludzi, po pierwsze ludzie się poznają, nawiązują nowe znajomości. W tym roku dodatkową atrakcją będą wypożyczone kajaki, dla osób które będą chciały powiosłować, poczuć nurt rzeki i przy okazji ją trochę uporządkować.

Jak zaplanowana jest tegoroczna akcja?

W tym roku zaczynamy akcję 28 kwietnia w Zdzieszowicach, 29 jesteśmy gośćmi Mariny w Brzegu, tam współtworzymy tą imprezę i w niej współuczestniczymy, 1 maja jesteśmy w Dobrzeniu Wielkim który jest chyba najbardziej zaangażowany w te działania. 2 maja jesteśmy w gminie Gogolin w Odrowążu, tam również widzimy ogromne zaangażowanie.  5 maja jesteśmy w Krapkowicach w Otmęcie, gdzie udział biorą szkoły podstawowe oraz na zakończenie całej akcji 6 maja będziemy na  obrzeżach Mariny robić porządki, ale także dobrze się bawić bo przygotowane jest mnóstwo atrakcji.

Kto może wziąć udział w Akcji Czysta Odra?

Zapraszamy uczestników w każdym wieku. Nie ma znaczenia kto ile ma lat, ważne aby był odpowiedzialny za to co się dzieje. Jest to akcja spontaniczna, gdzie trzeba być odpowiedzialnym za swoje bezpieczeństwo. Wskazujemy teren sprzątania, w zależności od wieku osób które się zgłoszą. Każdy z uczestników indywidualnie dobiera sobie czas sprzątania w zależności do swoich fizycznych możliwości.

W akcję włączają się nie tylko świadome samorządy ale również sponsorzy.

Zwracamy się do różnych organizacji, które wspomagają nas w różnoraki sposób. Jedni zapewniają jedzenie, drudzy transport jeszcze inni napoje czy po prostu odbiór zebranych śmieci. To wszystko razem tworzy dosyć poważną inicjatywę, odpowiednio zgraną i skoordynowaną w czasie.

W ubiegłym roku Akcja Czysta Odra była powiązana  również z waszą wyprawą kajkiem nurtem Odry do Świnoujścia. W tym roku plany się już pojawiły?

Planujemy płynąć z Krapkowic do Ostrawy, jest to nieco inny odcinek niż ten z zeszłorocznej akcji, ale z uwagi na to że tym razem moim kompanem będzie Szymon, który ma 13 lat to dystans też musi być dostosowany do możliwości fizycznych. Jestem zatem zmuszony skrócić dystans i wydłużyć czas wyprawy.

Czyli intensywny trening już trwa?

Tak, trenujemy a poza tym merytorycznie rozpracowujemy trasę. Chociaż wzorem poprzedniej wyprawy większość miejsc noclegowych będzie po prostu pod namiotem.

Czego wam zatem życzyć przed  najbliższymi wydarzeniami?

Każda inicjatywa związana z wodą bardzo mocno zależna jest od pogody. Zawsze najfajniejszy czas spędzony nad wodą jest wówczas kiedy świeci słońce.

W nawiązaniu do zbliżającej się akcji chciałbym  zaprosić wszystkich, dla których znaczenie ma czysta przyroda do zaangażowania w tegorocznej Akcji Czysta Odra. Odra nam się z pewnością odwdzięczy możliwością relaksu nad czystą rzeką.

Rozmowa z  Piotrem Jendruschem, uczestnikiem akcji „Odra Kajakiem” i liderem Akcji Czysta Odra.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Redaktor w Opowiecie.info. Niepoprawna optymistka podzielająca słowa Stanisława Lema "Bądź dobrej myśli, bo po co być złej".