Pieniądze przyznane przez samorząd województwa będą przeznaczone na działalność turystyczno-krajoznawczą w regionie, rozwój produktów turystycznych i systemu informacji turystycznej województwa, a także na promowanie walorów turystycznych regionu.

– Sezon turystyczny w działalności urzędu marszałkowskiego trwa cały rok, ale oficjalnie rozpoczynamy go już w maju i na początku czerwca dużymi wydarzeniami – mówił podczas konferencji prasowej marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. – Te różnorodne oferty są bardzo ciekawe, dlatego cieszymy się, że możemy pokazać siebie jako operatora turystyki. Zachęcamy do udziału wszystkich mieszkańców, którzy będą chcieli skorzystać z naszej oferty. Myślę, że atrakcyjność regionu jest do tego wspaniałym kluczem. A do współpracy zapraszamy wszystkich – zapewniał.

– Sezon turystyczny zaczyna się rekordowo – zwrócił uwagę wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. – Rekordowa również jest przeznaczona kwota – 700  tys. zł.  Jako zarząd inwestujemy również w bezpieczeństwo naszych turystów.  WOPR-owcy już czuwają nad naszym bezpieczeństwem na akwenach  i są finansowani w dużej mierze ze środków województwa. Przekazaliśmy już 150 tys. zł oraz dwie łodzie motorowe, które czuwają nad bezpieczeństwem turystów na akwenie w Nysie oraz Turawie- dodał wicemarszałek.

Początek sezonu turystycznego to dobra okazja do prezentacji zaplanowanych wydarzeń, wspartych z budżetu samorządu województwa. Podzielone dzisiaj pieniądze bez wątpienia przyczynią się do rozwoju turystyki w naszym regionie.

I tak: Stowarzyszenie „Sukces po Opolsku” z Mosznej zamierza uzyskane pieniądze przeznaczyć na realizaje zadania: Zapewnienie promocji województwa opolskiego w ramach międzynarodowych targów turystyki i dziedzictwa kulturowego – Wieże Osobliwości. Przewidziano:

występ muzyczny Janka Diuga (8.06.2024r.);
występ muzyczny Natalii Zastępy (9.06.2024r.);
pokazy kultury regionalnej, historyczne i rekonstrukcje;
przejazdy powozem po okolicach Mosznej;
stoiska z lokalnymi produktami;
warsztaty kulinarne;
zwiedzanie wież Zamku w Mosznej;
strefa relaksu, sportu i zabaw dla dzieci i rodzin.

– Sama spółka Zamek Moszna bezpośrednio nie może dostać wsparcia, ale stowarzyszenie przy niej działające już tak – wyjaśniał – prezes spółki Zamek Moszna Tomasz Ganczarek. – Stowarzyszenie „Sukces po opolsku” otrzymało dofinansowanie w wysokości 110 tysięcy złotych na organizację Międzynarodowych Targów Turystyki i Dziedzictwa, które w dniach 8-9 czerwca odbędą się na błoniach zamku.

Z kolei Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna zamierza promować walory turystyczne oraz prezentować ofertę turystyczną województwa opolskiego na międzynarodowych targach turystycznych i imprezach promocyjnych w kraju i zagranicą na:

otwarciu Sezonu Turystycznego na Dolnym Śląsku w Głogowie w dniach 27-28 kwietnia 2024 roku;
Festiwalu Podróży i Czasu Wolnego- Piknik nad Odrą w Szczecinie w dniach 11-12 maja 2024 roku;
Dniu Polskim w Pradze w dniu 15 czerwca 2024 roku;
Festiwalu Górnej Odry w dniach 21-23 czerwca 2024 roku;
Międzynarodowych Targach Turystycznych „Touristik & Caravaning” w Lipsku w dniach 20-24 listopada 2024 roku.

– Ponadto wzorem lat ubiegłych w okresie wakacyjnym planowany jest cykl wyjazdów z mobilnym stoiskiem promocyjnym województwa opolskiego w minimum 3 atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach w województwie opolskim (np. na terenie Zamku Moszna, Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie czy Zamku w Niemodlinie) – informował Piotr Mielec.

Fundacja na Rzecz Partnerstwa Events Partner zamierza zrealizować ENOfestiwal IV – Opolski Festiwal ENOturystyczny „OPOLSKA TURYSTYKA – 20 lat w Unii Europejskiej”:

A także Dni Otwarte Winnic 2024:
Winnica Rodzinna z Balcarzowic- Subregion Kędzierzyńsko-Kozielski (15.06.2024r., otwarcie )
Winnica Opole – region Aglomeracja Opolska (27.07.2024r. )
Winnice Charbielin – Subregion Południowy (31.08.2024r., zamknięcie ).

– Otrzymaliśmy wsparcie w kwocie 20 tys. zł na kolejną edycję Enofestiwalu pod nazwą „Opolska turystyka 20 lat w Unii Europejskiej”. Jest to  wydarzenie, podczas którego zostaną zaprezentowane opolskie winnice, serowarnie i inne atrakcje. Enoturystyka regionalna prężnie się rozwija, stając się silnym argumentem, zachętą i przeciwwagą dla kosztownej masowej turystyki zagranicznej– mówiła Katarzyna Agata Święs-Kubara,  prezes Fundacji na Rzecz Partnerstwa „EVENTS PARTNER”.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Sudetów Wschodnich w Prudniku przygotowuje 42 Rajd Maluchów Prudnik – Chocim (1.06.2024r. – Prudnik – Chocim). Grupą docelową są dzieci w wieku od 0 do 13 lat. Celem zadania jest promowanie walorów turystycznych regionu poprzez zorganizowanie rajdu pieszego dla dzieci oraz przeprowadzenie imprezy turystyczno-rodzinnej dla mieszkańców naszej gminy, dla osób przybyłych z województwa opolskiego, województw ościennych oraz z za granicy kraju. Pieszy rajd organizowany z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej jest cykliczną imprezą turystyczną organizowaną z okazji „Dnia dziecka”.

– Jego założeniem jest popularyzacja turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci i młodzieży, propagowanie aktywnego spędzania czasu wolnego w gronie swoich rówieśników, budzenie i pogłębianie umiłowania kraju ojczystego – tłumaczyła Barbara Drożdżowicz z prudnickiego PTTK. – Uczestnicy rajdu wyruszają sprzed zabytkowej altany w Parku Miejskim w Prudniku na hipodrom Stadniny Koni w Chocimiu. Trasa do pokonania w jedna stronę to 4,5 km.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Głuchołazach zamierza zwiększyć dostępność i atrakcyjność szlaków turystycznych poprzez odnowę oznakowania szlaków, konserwację i uzupełnienie infrastruktury informacyjno-technicznej, oraz kurs na uprawnienia znakarza górskich szlaków turystycznych. PTT-K zorganizuje kurs dla znakarzy oraz odnowi znakowania w Głuchołazach i górskich szlakach turystycznych w masywie Góry Parkowej.

– Uczestnicy kursu w ramach zajęć praktycznych odnowią wytypowane odcinki szlaków i zamontują brakujące urządzenia infrastruktury na szlakach – drogowskazy i tabliczki z nazwą miejsca – informował Jerzy Chmiel z głuchołaskiego PTTK.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.