O repertuarze i terminie 48 Opolskich Konfrontacji Teatralnych poinformowano na specjalnej konferencji prasowej w Teatrze im. Jana Kochanowskiego.  – Od przyszłego roku czeka nas poważna zmiana repertuarowa – zapowiedział dyrektor Norbert Rakowski.

– Wzbogacenie repertuaru o dawne dzieła literatury europejskiej sprawi, że znacząco się on poszerzy – tłumaczył Norbert Rakowski, dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. – Przełoży się to na bogatszy program festiwalu.

– Komisja Artystyczna „Klasyki Żywej” do finału konkursu wybrała spośród 60 zgłoszonych sześć spektakli, które walczyć będą o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego a także o nagrody indywidualne i zespołowe. – Obok teatrów dramatycznych mamy przedstawienia teatrów muzycznych czy propozycje dla dzieci, czyli „Przygody Koziołka Matołka”. To pokazuje, jak klasyka jest wszechobecna, żywa i przydatna artystom teatralnym – zapewniał Patryk Kencki, przewodniczący Komisji Artystycznej konkursu „Klasyka Żywa”.

  1. „Chłopi” według Władysława Reymonta w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie,
  2. „Gołoledź” Jeremiego Przybory (słowa) i Jerzego Wasowskiego (muzyka) w reżyserii Piotra Kosewskiego ze Stowarzyszenia Teatr Nieduży,
  3. „Miłość czysta u kąpieli morskich” Cypriana Kamila Norwida w reżyserii Zbigniewa Brzozy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie,
  4. „Przygody Koziołka Matołka” według Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Maksymiliana Rogackiego z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie,
  5. „Sędziowie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie,
  6. „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

– Spektakl „Wyzwolenie”, ze względów technicznych, nie zostanie pokazany w Opolu. Widzowie będą mogli obejrzeć jego nagranie na scenie Modelatornia – poinformował dyrektor Norbert Rakowski.

– Wszystkie spektakle łączy wysoki poziom artystyczny – zapewniała Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektorka Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. – To zarówno przedstawienia o pięknej wystawie scenicznej, ale także te kameralne. To ciekawa i wartościowa oferta, która – mam nadzieję – spotka się z olbrzymim zainteresowaniem publiczności. Jak dodała, klasyka ma się dobrze. Już została ogłoszona kolejna jubileuszowa, 10.edycja konkursu „Klasyka Żywa”, organizowanego przez Instytut. – Będzie ona organizowana w formule rozszerzonej o dawne dzieła literatury europejskiej. Widzimy w tym nie tylko chęć upamiętnienia 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, ale pogłębienie zainteresowania klasyką, która nie jest martwym reliktem, zbiorem lektur szkolnych, lecz żywo inspiruje i jest uniwersalna – przekonywała Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.

Do udział w tegorocznych, 48. Konfrontacjach Teatralnych zachęcał wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. – To wielkie święto polskiej klasyki teatralnej. Zachęcam do nabycia biletów. Na Opolszczyznę przyjedzie ponad 200 wspaniałych artystów – mówił.

Bilety na spektakle można nabyć pod adresem: https://teatropole.pl/

W programie Konfrontacji, oprócz przedstawień konkursowych zaplanowane są wydarzenia towarzyszące: spotkania z twórcami, wprowadzenia do spektakli i działania edukacyjne, a na zakończenie – koncert Grażyny Łobaszewskiej i Adama Nowaka z zespołu Raz Dwa Trzy, zatytułowany „Piosenki o ludziach z duszą”.

48 Opolskie Konfrontacje Teatralne – ostatnie w dotychczasowej formule

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.