Na zarządzanie zasobami wodnymi oraz kształtowanie przestrzeni publicznej przeznaczone są pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

11 projektów złożyło 10 gmin. Ich wartość to 5,7 mln złotych, w tym dofinansowanie unijne 3,7 mln złotych. Beneficjentami jest 8 gmin województwa opolskiego. Projekty będą realizowane w 14 miejscowościach. W ramach realizowanych operacji planuje się m.in. budowę 3 nowych otwartych zbiorników retencyjnych oraz przebudowę 11 istniejących, jak również dostosowanie infrastruktury towarzyszącej tym akwenom.

Ponadto 3 projekty na kwotę 1,8 mln złotych, w tym wartość dofinansowania 1,2 mln złotych. Projekty będą realizowane na terenie 3 gmin (w 4 miejscowościach) naszego regionu.

Metamorfozę przejdzie zaniedbany zbiornik wodny w Chróścicach w gminie Dobrzeń Wielki. W tym przypadku będą dwie korzyści – uregulowana gospodarka wodna i miejsce rekreacji. – Zostanie on uporządkowany i pogłębiony, to samo dotyczy linii brzegowej. Poprawi to bilans wodny na sąsiadującym terenie, czyli boiskach zlokalizowanych wzdłuż tego stawu. Akwen urozmaici też otoczenie, zniwelowany zostanie problem podmokłego boiska. Będzie to także teren rekreacyjny dla naszych mieszkańców. Dotacja praktycznie w całości pokryje koszt inwestycji, czyli około 220 tysięcy złotych – wyjaśnił wójt Dobrzenia wielkiego Piotr Szlapa.

Jak pokazały badania historyków, to właśnie w Kielczy, a nie Kielcach urodził się Wincenty z Kielczy, twórca Gaude Mater Polonia. To właśnie na kanwie tej historii gmina Zawadzkie chce wyeksponować jego postać. Jak wyjaśnia burmistrz Zawadzkiego Mariusz Stachowski, powstanie tam ciekawa przestrzeń publiczna. – Zabytkowa chata znajduje się koło kościoła. Chcemy wykreować przestrzeń dla historii, kultury, ale i rekreacji. Powstanie park Wincentego z Kielczy. Teren zostanie ogrodzony, pojawią się multimedialne ławki i tablice informacyjne – wymienił samorządowiec.

Magdalena Chudowska z Tarnowa Opolskiego wykorzysta otrzymane pół miliona na odwodnienie jednej z głównych ulic miejscowości, ulicy Nowej, co pozwoli zagospodarować wody opadowe i zabezpieczy posesje mieszkańców przed zalewaniem. – Inwestycja będzie dwa razy droższa ale przewidujemy całkowity remont tej ulicy i te pieniądze są na prawdę dla nas ważne  – mówiła Chudowska.

– Zawsze chciałoby się więcej, ale pół miliona też jest nie do pogardzenia – mówił burmistrz Strzelec Opolskich Tadeusz Go. Złożony przez niego projekt przewiduje remont stawku w parku w Kalinowicach. – Pozwoli to retencjonować wodą, a przy okazji będzie to coś miłego dla oka, bo oczywiście zagospodarujemy go – mówił. Pieniądze które otrzymał wystarczą na stuprocentowe sfinansowanie zamierzenia.

– Przebudujemy z faszynowaniem i wzmocnieni nabrzeży zbiornik retencyjny w centrum Siołkowic – mówił Artur Kansy. – Zmagamy się tam z nadwyżką wody i ten staw wraz z planowaną melioracją pozwoli uniknąć skutki tego nadmiaru.

Jak zapewniał Kansy inwestycja rozpocznie się pod koniec tego roku, a jej zakończenie przewiduje na 2025 rok. -Jej koszt to 400 tysięcy a tu dostaliśmy na ten cel 320. – To bardzo poważne wsparcie – przyznał.

Bezsprzeczną rekordzistką podpisanych w tym rozdaniu umów jest gmina Dąbrowa. Zostaną tam przebudowane cztery zbiorniki retencyjne i pojawią się nowe miejsca wypoczynku i rekreacji z historia w tle. – Nasza gmina ma 113 km kwadratowych i ogromne problemy z wodami gruntowymi. Zmiany klimatu sprawiają, że wody te dostają się do piwnic czy na posesje. Przebudujemy dwa zbiorniki w Karczowie oraz te w Lipowej i Skarbiszowie przy DK 94. Zostaną one odmulone, odchwaszczone, przebudowane zostaną też nabrzeża. Chcemy, aby gromadziły one nadmiary wody gruntowej i opadowej, a z tym mamy spory problem – mówiła Katarzyna Gołębiewska – Jarek, wójt gminy Dąbrowa. Gmina stawia też na piękne tereny rekreacyjne. – Zagospodarujemy nasze tereny zabytkowe przy dworku w Chróścinie i w Ciepielowicach w samym centrum tej miejscowości. W Chróścinie pojawi się sporo nasadzeń, mała architektura i ciekawy element nawiązujący do historii – pojawi się obiekt przypominający XIX-wieczne lustro, w którym będzie ukazywał się gospodarz tego miejsca, von Gerstenberg i powiadał o historii dworku. W Ciepielowicach, dzięki pieniądzom unijnym, wykonywaliśmy już pierwszy etap inwestycji, czyli uporządkowanie terenu. Dzięki PROW planujemy budowę dużej altany w formie rosarium. Będzie ona porośnięta rożnymi gatunkami płożących się róż, pojawią się alejki, oświetlenie solarne i gatunki rodzimych krzewów m.in. urokliwej glicynii kwiecistej – wymieniła wójt.

– To już raczej ostatnie pieniądze, które zainwestujemy z PROW 2014-202 w województwie opolskim – mówił marszałek Andrzej Buła – To umowy na ważne działanie związane z gospodarowaniem wodami i fundament, o którym często mówimy w kontekście Odry czy innych naszych rzek.  Cieszę się, że samorządowcy stanęli do tego konkursu. Jedenaście inwestycji porządkuje gospodarkę wodną w miejscowościach, pozostałe trzy wiąże się z organizowaniem przestrzeni publicznej. Tak zadzieje się m.in. w Gortatowie w gminie Kluczbork, gdzie w byłym gospodarstwie ogrodniczym, zostanie odtworzony mini sad owocowy oraz miejsce do edukacji i rekreacji – wyjaśnił marszałek.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.