„Najciekawsze inscenizacje klasycznej literatury polskiej zobaczyć będzie można od 3 do 8 kwietnia w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. To największe wydarzenie tego typu w kraju. W Opolu prezentujemy to, co w polskiej klasyce teatralnej najistotniejsze, żywe, mocne i wciąż aktualne” – mówili dziś na specjalnej konferencji prasowej organizatorzy.
Tegoroczny Festiwal połączony będzie z przyznaniem nagród w ogólnopolskim konkursie „Klasyka Żywa”. Konkurs ten ma na celu docenienie najciekawszych inscenizacji polskiej literatury klasycznej. Komisja Artystyczna konkursu wybrała i rekomendowała do zaprezentowania w Opolu inscenizacje z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy („Tajny dziennik” Mirona Białoszewskiego w reż. Wojciecha Urbańskiego), Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie („Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego w reż. Piotra Ratajczaka), Teatru Śląskiego w Katowicach („Słowo o Jakóbie Szeli” Bruno Jasieńskiego w reż. Michała Kmiecika), Teatru Wierszalin w Supraślu („Dziady – noc druga” Adama Mickiewicza w reż. Piotra Tomaszuka), Teatru Powszechnego w Warszawie („Chłopi” Władysława Reymonta w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego), Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu („Noce i dnie. Tom VI; Nie wiem o czym jest jutro” Marii Dąbrowskiej” w reż. Seba Majewskiego) oraz Teatru Starego w Krakowie („Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Jana Klaty).
Oprócz siedmiu spektakli konkursowych organizatorzy planują szereg imprez towarzyszących, które urozmaicą program 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Będą to liczne koncerty, warsztaty, a także rozmowy z twórcami i panele dyskusyjne. Na festiwalowej scenie muzycznej jako pospektaklowe urozmaicenie wieczorów zaprezentują się: Sonbird, Tęskno, Romantic Feilas, Agata Różankowska. Odbędzie się specjalny pokaz śpiewających aktorów Teatru Jana Kochanowskiego. W programie znajdą się również propozycje dla dzieci, m in. czytanie bajki „Szelmostwa Lisa Witalisa” w reżyserii Jędrzeja Wieleckiego z udziałem opolskich aktorów oraz warsztaty dla najmłodszych prowadzone przez Magdalenę Mrozińską pt. „Tak jak Tom – zbudujmy dom”. Galeria Sztuki Współczesnej zaprosi widzów festiwalowych na wystawę: „Kolekcja GSW od 1958 roku do dzisiaj”, a w foyer Teatru będzie można obejrzeć prace nagrodzone w Konkursie Fotografii Teatralnej.
Po każdym spektaklu konkursowym odbędą się rozmowy i spotkania z twórcami, które poprowadzi Jacek Wakar – krytyk teatralny, dziennikarz Programu Drugiego Polskiego Radia, współpracownik Onetu. Poza konkursem głównym Teatr Kochanowskiego zaprezentuje również „Moralność Pani Duiskiej” Gabrieli Zapolskiej w reż. Giovanny’ego Castellanosa oraz „Pieśń o głodzie” Bruno Jasieńskiego w reż. Leszka Malca, w wykonaniu zespołu Teatrownia (produkcja: Stowarzyszenie „Kochanowski”).
43. Opolskim Konfrontacjom Teatralnym towarzyszyć będą również słuchowiska w Radiu Opole. Pierwszym z nich będzie „Wesele” w odcinkach z udziałem tak znakomitych aktorów i aktorek, jak Anna Polony, Jana Nowickiego czy Jerzego Treli. Dodatkowo jeszcze w marcu będzie można usłyszeć „Policję” Mrożka oraz „Historię” Gombrowicza, które przeczytają aktorzy Teatru Kochanowskiego w Studiu M Radia Opole.
Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie.
Do pobrania pełny program 43. OKT: