Wojewoda Monika Jurek, wójt Paweł Golenia i kierownik budowy Bernard Koziol spotkali się w powstającym Centrum Usług Publicznych w Murowie. Podpisali tam umowę na dofinansowanie inwestycji w wysokości 9 mln zł z budżetu państwa.

Centrum powstaje przy ul. Parkowej – naprzeciwko placu zabaw za Publiczną Szkołą Podstawową. Znajdą się w nim: Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i sala wiejska, której do tej pory w Murowie nie było. Będzie to jednokondygnacyjny budynek, przyjazny osobom starszym i z niepełnosprawnościami. Ponadto umieszczenie UG, GOPS-u i sali wiejskiej pod jednym dachem ma się przełożyć na energooszczędność, w czym pomogą też odnawialne źródła energii.

– Dziękuję pani wojewodzie, że znalazła czas, by przyjechać do nas na budowę i podpisać umowę na dotację – mówił Michał Golenia, wójt gminy Murów. – W zeszłym roku otrzymaliśmy ze środków rezerwy budżetu państwa dofinansowanie na stworzenie tu Centrum Usług Publicznych. Na każdy rok tworzona jest oddzielna umowa i to właśnie dziś tutaj robimy. Po inflacji i zmianach na rynku budowlanych nie moglibyśmy tej inwestycji realizować. Dlatego też cieszymy się z pomocy i kontynuujemy prace.

Urzędnicy musieli opuścić poprzednią siedzibę gminy Murów w 2021 roku. Powodem był jej zły stan, a to sprawiło, że już od trzech lat władze tego samorządu urzędują w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Zagwiździu. Centrum Usług Publicznych będzie natomiast budownictwem nowoczesnym, dobrze wyposażonym i przystępnym mieszkańcom.

– Cieszę się, że kolejną już umowę podpisujemy właśnie w takich właśnie okolicznościach. Co innego robić to w sali urzędowej, a co innego w miejscu, w którym można obejrzeć postęp pracy i cieszyć się ich etapem – podkreślała Monika Jurek, wojewoda opolska. – Nie ukrywam, że z panem wójtem spotkaliśmy się już w pierwszych tygodniach mojego urzędowania. Chodziło wówczas o przesunięcie środków na kolejny rok. To ponad 9 mln zł i bardzo duże wsparcie dla gminy, która takiego wsparcia bardzo oczekiwała.

Po konferencji prasowej i podpisaniu umowy, a to stało się 13 marca podczas spotkania na placu budowy, wójt oprowadził wojewodę i przedstawicieli mediów po powstającym Centrum Usług Publicznych. To coraz bardziej upodabnia się do projektowych wizualizacji.

Początkowo centrum miało powstać do października 2024 roku. Termin ukończenia prac przesunie się jednak co najmniej do wiosny 2025 roku. Łączny koszt inwestycji wyniesie 11 mln zł.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.