Kilkunastu przedstawicieli firm i instytucji otoczenia biznesu zrzeszających przedsiębiorców z Luksemburga oraz niemieckich krajów związkowych – Nadrenii-Palatynatu i Kraju Saary, jak również około czterdziestu przedstawicieli biznesu z woj. opolskiego, uczestniczyło w dwudniowej międzyrodowej giełdzie kooperacyjnej w Opolu.

Grupie zachodnich przedsiębiorców przewodził ambasador Księstwa Luksemburg w Polsce Conrad Brusch.

Podczas giełdy zaplanowano w sumie ponad sto biznesowych spotkań.

– Dla nas to misja gospodarcza, w której uczestniczą przedstawiciele bardzo różnych branż: producenci win, firmy doradcze, transportowe, logistyczne – wyjaśniła kierownik wydziału ds. współpracy międzynarodowej Izby Przemysłowej Luksemburga Sabrina Sagramola. – Mamy nadzieję, że znajdą wspólny język z polskimi i niemieckim przedsiębiorcami, a my już rozmawiamy o kolejnej takiej misji.

Franz Seiβ z Ministerstwa Gospodarki Nadrenii – Palatynatu podkreślał z kolei, że o relacje gospodarcze należy dbać, bo przynoszą one bardzo wymierne efekty. – Dane dotyczące wymiany handlowej między Nadrenią – Palatynatem a Polską są imponujące. Wartość eksportu określono na 2,4 miliarda euro, a importu na ponad 1,5 miliarda euro. Notujemy w ostatnich latach regularny wzrost eksportu na poziomie 8-12 procent rocznie i należy podkreślić, że jest to wzrost zrównoważony – wyliczał. – W związku z tym Polska jest wśród 10 najważniejszych dla nas kierunków eksportowych.

Uczestnicy giełdy mieli okazję wysłuchać gospodarczych charakterystyk regionów i dowiedzieć się, gdzie powinien zgłosić się ktoś, kto np. chce założyć firmę w Luksemburgu albo znaleźć kooperantów w tym kraju lub w Niemczech. Potem natomiast była czas na indywidualne rozmowy biznesowe. Wśród gości poszukujących kooperantów na Opolszczyźnie byli przedstawiciele spółdzielni producentów win z Luksemburga, która szuka w Polsce odbiorców i dystrybutorów; firmy zajmującej się budową hal z Niemiec; dostawcy cyfrowych usług bezpieczeństwa z Luksemburga; firma działająca w branży logistycznej, zajmująca się m.in. transportem modalnym, poszukująca partnerów do obsługi terminali czy transportu intermodalnego, jak również firmy prawne i doradcze.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.