Na stronie internetowej Starych Siołkowic trafiłem na ciekawy artykuł. Zainteresowani mogą go przeczytać pod adresem:
https://staresiolkowice.pl/powstana-nowe-tablice-dzielnic/
We wsi stoją tabliczki z nazwami jej części, np. taka (zdjęcie ze strony Starych Siołkowic):
Nie wszystkie części wsi oznaczono tabliczkami. Pewien problem jest z częścią Starych Siołkowic, która nosi nazwę Zadupie. Nazwę tę dawniej oznaczano na mapach. Poniżej fragment mapy z 1884 roku:
Winietka do tego artykułu, to z kolei fragment mapy z 1912 roku. Wtedy też jeszcze na mapach było Zadupie. Zmieniło się to dopiero w latach 30-tych XX wieku, gdy w ramach akcji "Fort mit der polnischen Fassade!" przechrzczono nie tylko Alt Schalkowitz na Alt Schalkendorf, ale także Zadupie na Wiesengrund, co pokazuje fragment mapy z okolic 1936 roku:
No ale dziś jest tak, że nazw z pamiętnego chrztu w latach 30-tych XX wieku używać nie wolno. Trzeba więc wrócić do poczciwego Zadupia. Wszystko pięknie, ale autor ze starosiołkowickiej strony zwraca uwagę, że gdy ksiądz proboszcz czyta w kościele, kiedy i gdzie będzie kolęda, to jakoś mu nie przystoi używać nazwy Zadupie, jakby ta nazwa nie była patriotyczna.
Autor ze starosiołkowickiej strony wyjaśnia, że ks. Kokot używał mimo wszystko zakazanej nazwy Wiesengrund, a z kolei ks. Mateja używał nazwy Zakątek i wszyscy wiedzieli o co chodzi. Wszystko to razem jest jednak sprawą raczej humorystyczną. Nazwy Zadupie nie ma dziś nawet w "Wykazie urzędowych nazw miejscowości w Polsce". Po Zadulowej (woj. mazowieckie) jest od razu Zaduranów (woj. świętokrzyskie).
Dużo większy problem jest z należącą także do Gminy Popielów wsią Kurznie. Pytanie brzmi, czy Kurznie to liczby pojedyncza (to Kurznie), czy mnoga (te Kurznie). Dla urzędu gminy są to "te Kurznie", więc zadania wykonuje się w Kurzniach a nie w Kurzniu:
Problem w tym, że oficjalnie jest "to Kurznie", a więc gmina realizuje swe zdania w Kurzniu i firma Gniotpol też działa w Kurzniu. Do szkoły w Karłowicach dowozi się dzieci z Kurznia a nie z Kurzni. Czy ktoś jednak używa tych prawidłowych form? Nawet na portalu Grupa Lokalna nie używamy poprawnych form, bo wolimy pisać i mówić tak, jak się powszechnie pisze i mówi.
Okazuje się jednak, że są tacy, którzy piszą poprawnie. Prawidłowo mówią i piszą ci, którzy o Kurzniach nie mają żadnego pojęcia i dlatego od razu posługują się urzędowym wykazem. Prawidłowo odmieniają nazwę Kurznie np. autorzy stron internetowych mapy.eholiday.pl oraz sinoptik.pl, którzy zapewne Kurzni (czyli Kurznia) na oczy nie widzieli:
Bardzo ciekawym przypadkiem jest autor, który opracowywał Gminę Popielów na stronie map4u.pl. Zainteresowani znajdą to opracowanie pod adresem:
https://www.map4u.pl/pl/poi/1619092/intmap/363
O kościele w Kurzniach (czyli oficjalnie w Kurzniu) napisał on tak:
Wiedział on, że kościół jest w Kurzniu a nie w Kurzniach, ale niestety zaliczył wpadkę z przymiotnikiem. Napisał "kurzyński kościół" a obowiązuje forma "kurzniański kościół". Przymiotniki od nazw geograficznych są także urzędowo ustalone. O przymiotnikach napiszę jednak oddzielnie, na bardzo ciekawym przykładzie z powiatu opolskiego.
Piotr Badura