Większość Czytelników portalu Grupa Lokalna Balaton wierzy w globalne ocieplenie. Tak przynajmniej wynika z ankiety, którą rozpoczęliśmy 8 sierpnia, a którą już zakończyliśmy.
53% z nas (63 głosy) wierzy w globalne ocieplenie, 44% (52 głosy) Czytelników nie wierzy w ocieplenie klimatu, a tylko 3% (3 głosy) nie ma zdania na ten temat:
Niestety, jak to z kontrowersyjnymi tematami ogólnoświatowymi bywa, zarówno zwolennicy teorii ocieplenia, jak i jej przeciwnicy, mają swoje zdanie na ten temat. Owszem zarówno jednym i drugim może chodzić o pieniądze, szczególnie naukowcom, którzy pod ochroną własnych tytułów i stopni naukowych, są w stanie „udowodnić” praktycznie każdą teorię.
***
Tak na chłopski rozum, trudno zaprzeczyć, że działalność człowieka: spalanie paliw w samochodach, ogrzewanie mieszkań, domów, sklepów, fabryk, ale także produkcja tworzyw sztucznych, działalność hut i cementowni, elektrowni węglowych, ciepłowni i elektrowni atomowych, hodowla zwierząt… No wiec trudno zaprzeczyć, że działalność człowieka nie przynosi żadnych szkód przyrodzie.
Weźmy np. przeróżne historie o elektrowniach atomowych. Słyszycie Państwo, że są konieczne, że zredukują emisję dwutlenku węgla (CO2), związku chemicznego potrzebnego roślinom do życia.
Tymczasem elektrownie atomowe potrzebują ogromnych ilości wody do swojego działania. Z wykładu prof. Mirosława Dakowskiego, specjalisty od energetyki jądrowej, który większość życia przepracował w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku, a osiem lat pracował jako fizyk w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej w ZSRR, wiem, że elektrownie jądrowe produkują tyle samo energii przez całą dobę, wymagając ogromnych ilości wody do chłodzenia. Miało to doprowadzać do wysychania wielu jezior, odparowywania ogromnych ilości wody z mórz, a w konsekwencji niszczenia ekosystemu.
Nauka wymaga prawdy
Wszyscy, przez całe życie w szkołach jesteśmy uczeni, że tlen na Ziemi produkują rośliny. Dane mówią, że okrzemki (fitoplankton-jednokomórkowe glony, w tym okrzemki) produkują nawet 75%-85% tlenu na Ziemi. Woda morska we Wszechoceanie (wszystkie oceany świata w gruncie rzeczy są ze sobą połączone), jest znacznie bardziej nasycona dwutlenkiem węgla niż powietrze.
Prawdą jest stwierdzenie, że w elektrowniach atomowych pracuje garstka osób (nie dają pracy), są drogie, niebezpieczne, a prąd wcale nie jest tani.
Nie zmienia to tego, że działalność człowieka również powoduje ocieplenie klimatu. Np. w miastach, nawet stosunkowo niewielkich jak Opole, temperatura jest wyższa o 2-3 stopnie na jego obrzeżach, czy w podmiejskich wioskach.
Kolejną teorią jest ta, która mówi, że niezależnie od ocieplenia klimatu będącego wywołanego działalnością człowieka, na Ziemi następuje ochłodzenie klimatu (niektórzy nazywają je „małą epoką lodowcową”). Wszystko się równoważy i następuje względna równowaga.
Czy Czytelnicy wiedzą gdzie należy szukać prawdy?
Piszcie na adres: grupalokalna@wp.pl