Osiemnastoma głosami za, przy sześciu wstrzymujących się, Sejmik Województwa Opolskiego przyjął rezolucję, którą oddał hołd powstańcom i wszystkim poległym w powstaniach śląskich.
Jednocześnie sejmik zaapelował do Prezydenta RP i Rządu RP o dołożenie wszelkich starań, by odnowić wymagający pilnego remontu pomnik i Amfiteatr na Górze św. Anny, miejsce corocznych obchodów rocznic tych wydarzeń.
Zastrzeżenia do treści rezolucji mieli radni PiS, zwłaszcza dotyczące – jak mówili – przeciwstawienia sobie tożsamości śląskiej i polskiej. Podkreślali, że zgadzając się z ogólną ideą rezolucji, mają wątpliwości co do jej niektórych zapisów.
Oto pełna treść rezolucji:
Sejmik Województwa Opolskiego nawiązując do 100. rocznic związanych z upamiętnieniami Powstań Śląskich w kolejnych latach 2019, 2020 oraz 2021 oddaje hołd powstańcom, walczącym o przyłączenie Górnego Śląska do nowopowstałej Polski. Pamiętamy też, że naprzeciw powstańcom stanęli ci Ślązacy, którzy czując się Niemcami optowali za pozostaniem ich ziemi w granicach Niemiec. Niejednokrotnie rodziny żyjące na tej ziemi w bolesny sposób doświadczały tragicznych przeżyć tamtego czasu, gdzie brat stawał przeciwko bratu.
W duchu chrześcijańskiej tradycji i polsko-niemieckiego pojednania pragniemy oddać cześć wszystkim Ślązakom poległym w tym konflikcie. Wydarzenia sprzed 100 lat zmieniły bieg historii, a cześć Górnego Śląska po zmianie granicy znalazła się w granicach odrodzonego Państwa Polskiego.
Symbolem tych wydarzeń stała się Góra św. Anny, gdzie upamiętniono te wydarzenia, najpierw przed wojną, pomnikiem poświęconym stronie niemieckiej, a później po wojnie stronie polskiej. Pomnik Czynu Powstańczego, na wiele lat stał się głównym miejscem uroczystości poświęconych pamięci poległych w powstaniach śląskich.
Obecnie Pomnik i Amfiteatr na Górze św. Anny wymaga pilnego remontu i w związku z tym, Sejmik Województwa Opolskiego zwraca się do Prezydenta RP i Rządu RP z apelem o dołożenie wszelkich starań, aby to miejsce – w 100. rocznicę tamtych wydarzeń – w godny sposób czciło, ale też informowało o tej niełatwej historii naszej ziemi w duchu słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II na tej górze: „że ziemia ta wciąż potrzebuje wielorakiego pojednania”.
Gościem specjalnym kwietniowej sesji sejmiku był profesor Ryszard Kaczmarek, autor ostatnio wydanej publikacji „Powstania śląskie 1919 – 1920 – 1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka”. Przedstawił on wykład, dotyczący m.in. zabiegów dyplomatycznych, które towarzyszyły walkom powstańczym, czyli zależności między polityką europejską a powstaniami.
Fot. melonik