3 lata trwało opracowanie niezbędnych analiz oraz uzgodnienie szczegółów ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, by mógł powstać nowy Wojewódzki Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Dokument pokazuje kierunki, w których region powinien się rozwijać w warstwie przestrzennej. Dziś przyjęli go przyjęli radni województwa.

– Dobrze, że przyjmujemy plan akurat w tym momencie, co jest zgodne z sugestiami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Mówi ono o zintegrowaniu dokumentów w warstwie przestrzennej z dokumentami rozwojowymi w warstwie strategicznej. A my jesteśmy właśnie procesie przygotowania strategii rozwoju województwa na lata 2020-2030 – mówił Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa.

Podczas prac 165 podmiotów i instytucji zgłosiło 374 uwagi do nowego projektu. Wszystkie zostały  dokładnie i rzetelnie przeanalizowane.

O szczegółach dokumentu mówił zaś Jacek Tabor, główny projektant planu. Informował o znaczącym zakresie zmian, w stosunku do poprzedniego planu. Zaprezentował także wizję rozwoju przestrzennego województwa opolskiego, jaka wynika z nowego dokumentu.  – Przestrzeń naszego województwa jest konkurencyjna, spójna i zintegrowana, odporna na zagrożenia związane z bezpieczeństwem naturalnym i energetycznym, o wysokiej jakości środowiska przyrodniczego i walorach krajobrazowych oraz uporządkowana – wymieniał. Zwracał także na przyjęty policentryczny model rozwoju przestrzennego.  – To oznacza wzmocnienie ośrodków wzrostu regionu, zwłaszcza aglomeracji opolskiej i ośrodków subregionalanych w najbliższych latach – dodawał.

– Pokazujemy w tym dokumencie policentryczny układ zarządzania województwem – podkreślał marszałek województwa Andrzej Buła. – To oznacza, że tworząc np. nowy regionalny program operacyjny, nadal będziemy stawiać na rozwój poprzez subregiony.

Radni na sesji podjęli także uchwały o udzieleniu pomocy finansowej dwóm gminom. Gmina Branice  otrzyma 450 tys. zł. na przebudowę byłego przedszkola pod potrzeby Zakładu Aktywizacji Zawodowej i Centrum Aktywizacji Społecznej. Do tej pory branicki ZAZ funkcjonował w pomieszczeniach Specjalistycznego Szpitala im. Biskupa Józefa Nathana, pieniądze pomogą w adaptacji na ten cel budynku po byłym przedszkolu w Lewicach. Gmina Głuchołazy natomiast decyzją sejmiku dostanie 75 tys. zł. na pierwszy etap budowy ścieżek rowerowych na Górze Parkowej.

 

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.