Pod takim hasłem realizowany jest projekt przygotowany przez pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o. o. w Kup.

Celem projektu jest pokazanie dzieciom jak należy prawidłowo segregować odpady. Ponadto ogólne oszczędzanie energii i wody oraz dbanie o ziemię.

Założeniem tych działań jest zmniejszenie strumienia odpadów zmieszanych w gminie Dobrzeń Wielki. Każde dziecko, które zostanie nauczone odpowiedniej segregacji będzie również dbało o to we własnym domu. Dlatego też zauważyć można, iż kolejnym wspaniałym celem danego projektu jest edukacja dorosłych poprzez dzieci.

Etap I projektu skierowany jest do dzieci przedszkolnych na terenie całej Gminy Dobrzeń Wielki.

Prezentacja, która przygotowana została przez panią Sandrę Pawolek oraz panią Ewę Kardas dostosowana jest odpowiednio do dzieci. Została ona tak przygotowana, aby dzieci nawet przez chwilkę nie poczuły się znudzone. Przeplatana jest różnymi bajkami oraz zadaniami, w które angażują się przedszkolaki. Przed rozpoczęciem została ona skonsultowana również z nauczycielami, którzy najlepiej wiedzą jak zainteresować najmłodszych.

Jedno z zadań przygotowane przez organizatorów polega na tym, iż dzieci same wybierają odpad i wrzucają go do odpowiedniego worka. Kolejnym zadaniem jest określenie, czy poszczególne odpady mogą być wyrzucane do pojemnika na odpady BIO, czy też nie powinny się w nim znaleźć.

Na zakończenie każde dziecko otrzymuje upominek w postaci torby ekologicznej, na której widnieje napis: „Wszystkie dzieci segregują dobrze śmieci”. W torbie znajdują się również kolorowanki.

Organizatorzy projektu są bardzo zadowoleni z wiedzy, jaką najmłodsi posiadają na temat segregacji odpadów. Podczas prezentacji dzieci są bardzo aktywne i chętnie odpowiadają na zadawane im pytania.

Organizatorów cieszy również fakt, iż w każdym przedszkolu organizowana jest akcja zbierania plastikowych nakrętek oraz baterii.

Słowa wdzięczności kierowane są do dyrektorów wszystkich przedszkoli, za tak miłe przyjęcie organizatorów oraz do nauczycieli za pomoc w przeprowadzeniu prezentacji.

Edukacja ekologiczna ważna jest na każdym etapie naszego życia, abyśmy razem mogli dbać o nasze środowisko. Już od najwcześniejszych lat należy rozpocząć kształtowanie właściwej postawy najmłodszych wobec środowiska.

Dziecko w wieku przedszkolnym wchodzi w aktywne relacje ze swoim społecznym i przyrodniczym środowiskiem, nawiązuje żywy i silny kontakt z przyrodą. Dlatego już wtedy należy uświadamiać dzieci z zakresu edukacji ekologicznej.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info