Zapytaliśmy sekretarza urzędu gminy Tarnów Opolski, Czesława Bargiela, jak się sprawy mają w związku z wygaszeniem mandatu wójta Tarnowa przez wojewodę opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego, w związki z niezłożeniem przez niego w terminie oświadczenia majątkowego: – Trudno powiedzieć. Na razie jest cisza w tej sprawie. Zobaczymy jaki będzie ruch wojewody.-Odpowiada sekretarz.
Więcej miał do powiedzenia rzecznik prasowy wojewody opolskiego, Jacek Szopiński: – W czwartek, w zeszłym tygodniu zarządzenie zastępcze wygaszające mandat wójta, wysłaliśmy do Rady Gminy Tarnów, do wiadomości wójta oraz do wiadomości dyrektora Krajowego Biura Wyborczego. Wszystkie kroki zostały oparte na odpowiednich ustawach. W sytuacji, kiedy stwierdzone jest naruszenie przepisów, i jeżeli rada gminy nie wygasza mandatu sama, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatu. Zarządzenie to, zainteresowana strona, a w tym przypadku wójt (ewentualnie rada gminy), może zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i ma na to 30 dni. Jeśli któraś ze stron nie zgodzi się z werdyktem sądu, sprawą może zająć się wyższa instancja – Naczelny Sąd Administracyjny.
Sprawa dotyczy niezłożenia oświadczenia majątkowego przez wójta Tarnowa Opolskiego, którego pierwszy termin minął 30 kwietnia, a drugi 25 maja. Wójt Krzysztof Mutz twierdzi, że nie otrzymał ponaglenia w terminie, dlatego oświadczenie złożył ostatecznie 28 maja.
Przepisy mówią, że następstwem niezłożenia oświadczenia majątkowego przez wójta (ale także burmistrza i prezydenta) jest obligatoryjne odwołanie go przez radę gminy (radę miasta) – najpóźniej po upływie 30 dni od dnia, w którym upłynął termin do złożenia oświadczenia.